peter07
01.09.15,19:59
Dobry den,
chcel by som poprosit o radu ako postupovat v nasledovnej situacii.
Plynie mi vypovedna lehota, ktora skonci 30.9., od 1.10. nastupujem u noveho zamestnavatela v KE - momentalne pracujem v BA. Mam narok na 11.5 dna dovolenky po zohladneni pomernej casti na tento rok, no ked som zamestnavatela poziadal aby mi dal 3 dni dovolenky na konci mesiaca z dovodu prestahovania sa na Vychod ten odmietol z dovodom ze ma potrebuju v praci. Nemyslim si ze ma zamestnavatel pravo odmietnut mi cerpanie dovolenky naviac s prihliadnutim na dovody ktore mam. Jednoducho sa potrebujem prestavat a zariadit s vsetky formality pred nastupom na nove miesto.
Prosim vas o radu ako postupovat a ci zamestnavatel kona v sulade zo zakonom.

Vopred dakujem
lacotinka
01.09.15,18:03
nepýtaj sa sprostosti (tu)
čerpaj RD tak , aby si napr. 25.9. mal ešte 3 dni
napíšeš dovolenkový lístok na 3 dni
odovzdáš
a 30.9. iba prídeš dorobiť výstupné papiere
veronikasad
01.09.15,18:04
Konanie zamestnávatela je v súlade so Zákonníkom práce.
Pozri § 111 ZP

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2015-a.html#110

Máš nárok na prac.volno v súvislosti so sťahovaním a hľadaním práce v zmysle § 141 odst. 2 Zákonníka práce

h) presťahovanie zamestnanca, ktorý má vlastné bytové zariadenie; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň pri sťahovaní v tej istej obci a pri sťahovaní do inej obce najviac na dva dni; ak ide o sťahovanie v záujme zamestnávateľa, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy,
i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.
veronikasad
01.09.15,18:05
to kde takto funguje ? Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel.
veronikasad
01.09.15,18:07
Kto dával výpoveď - zamestnanec alebo zamestnávatel ?
peter07
01.09.15,18:12
Dakujem za odpoved, dany paragraf som si precital no nemyslim si ze z neho vyplyva ze zamestnavatel ma pravo zamietnut mi dovolenku... v ZP sa pise :"Pri určovaní dovolenky je potrebné
prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. ", svoje dovody povazujem za opravneny zaujem
peter07
01.09.15,18:14
ak pod RD myzlis Rodicovsku dovolenku tak na tu ako slobodny a bezdetny nemam narok...
veronikasad
01.09.15,18:15
Ty ano, zamestnávatel možno nie ... Skús využiť § 141, aj keď možno bude bez náhrady mzdy. Nevyčerpanú dovolenku ti preplatí pri skončení prac.pomeru.
veronikasad
01.09.15,18:16
RD je aj skratka riadnej dovolenky ...
peter07
01.09.15,18:25
dakujem velmi pekne myslim ze to sa da presne uplatnit na noj pripad :)... este by som sa chcel spytat... podla zakona by moja vypovedna mala byt 1 mesiac kedze som bol vo firme menej ako rok... no zamestnavatel ma prehovoril aby som suhlasil s 2 mesacnou prave koli mnozstvu prace, hladaniu mojej nahrady atd. nakoniec som suhlasil... da sa este spatne argumentovat aj tym ze podla zakona by som uz vo firme nemusel byt ? Alebo co som podpisal to som podpisal a uz sa o to nemozem opriet ?
veronikasad
01.09.15,18:28
čo znamená prehovoril ? a čo si vlastne podpísal ? dodatok k prac.zmluve na dobu určitú ? Alebo dohodu o skončení prac.pomeru v zmysle § 60 ZP ?
peter07
01.09.15,18:37
dal som vypoved kde bolo uvedene ze vypovedna doba skonci 30.9. (teda bude trvat 2 mesiace) vypoved podpisal a prijal zamestnavatel 27.7.... 1 rok vo firme mi uplynul az 1.8. Kontrakt som mal na dobu neurcitu...
veronikasad
01.09.15,18:38
V pracovnej zmluve máš dohodnutú akú výpovednú dobu ?
peter07
01.09.15,18:39
v pracovnej zmluve mam uvedene ze vypovedna doba sa riadi prislusnymi platnymi predpismi SR
veronikasad
01.09.15,18:43
Nie som si istá, či dlžka výpovednej doby sa riadi dobou zamestnania v časeu podania výpovede, alebo v čase ukončenia prac.pomeru. Dátum ukončenia prac.pomeru si (iniciatívne) vo výpovedi písať nemusel.
avalik
01.09.15,18:49
Vypovedna doba sa urcuje v zavislosti od dna dorucenia vypovede.
peter07
01.09.15,18:51
to je pravda...zial nasiel som taky vzor vypovede na nete no nebola to najstastnejsia inspiracia :( pokial viem dolezity je datum podania vypovede
peter07
01.09.15,19:06
dakujem za prispevky a uzitocne info... v kazdom pripade sa o tom budem este so zamestnavatelom bavit, konci mi v BA a najomna zmluva a veci si nestihnem prestahovat ked mi tu dovolenku nedaju, dufam ze mi neskoncia na ulici :)
Chobot
01.09.15,20:41
TAk toto je poriadne zlá rada. Ak mu dovolenku neschvália, tak bude mať neospravedlnenú absenciu a za každý deň absencie mu môžu krátiť dovolenku o 2 dni. Takže nakoniec by prišiel o 3 dni dovolenky.
lacotinka
02.09.15,05:21
Mohol by mi Tibor (ten s tým "chobotom" ) vysvetliť, čo konkrétne sa mu nepáči na :
//////////////////
nepýtaj sa sprostosti (tu)
čerpaj RD tak , aby si napr. 25.9. mal ešte 3 dni
napíšeš dovolenkový lístok na 3 dni
odovzdáš
a 30.9. iba prídeš dorobiť výstupné papiere
///////////////////

PS
je to najjednoduchšie riešenie
s nikým sa nemusíš dohadovať , ani dohodnúť - -
stačí to urobiť :D