Max2015
02.09.15,08:00
Dobrý deň,

Mam prechodný pobyt na Slovensku (môj trvalý pobyt je nie v EÚ). Od 2015 mám s.r.o. V 2016 chcel by si vyplatiť dividendy. Samozrejme zaplatím pred tím daň z príjmov právnickej osoby (22%) ale na internete našiel som že ešte budem musíeť platiť zdravotné odvody z dividend (asi 14%). V inom članki čítal som že tí odvody nie musí platiť osoba, ktorá nie je verejne zdravotne poistená na území SR. Nedávno si kupíl (zaplatil za to súkromné peniaze) nieake poistenie v Union. Tak čo teraz? Musím platiť nieaké zdravotné odvody z dividend alebo nie?

A ešte čo to je "verejné zdravotné poistenie"? Je to všetke poistenie v SR alebo iba to za ktoré nie platil som svoje súkromné peniaze?

Prepáčte keď tie otázky je hlupý ale som tu bývam iba niekoľko mesiacov a ešte nie všetko pochopil.

Ďakujem a prepáčte že moja Slovenčina nie je dobrá.
Jana Motyčková
02.09.15,07:25
V UNION je možné mať aj verejné zdravotné poistenie aj "neverejné" =komerčné zdravotné poistenie pre cudzincov. Ak máš to verejné - potom budeš platiť poistné z dividend, ak máš "neverejné", tak z dividend platiť nebudeš.
Verejné zdravotné poistenie je povinné pre tých cudzincov ktorí sú tu napr. zamestnaní, vykonávajú samostatnú zárobkovú činnosť (živnosť a pod.) alebo ak tu majú trvalý pobyt.
Ak máš verejné poistenie, tak máš kartičku, na ktorej je napísané Preukaz poistenca verejného zdravotného poistenia a je tam uvedený kód zdravotnej poisťovne 27 (možno 2700).
Ak máš nejaký iný preukaz, tak je to komerčné "neverejné" poistenie.
Max2015
02.09.15,12:50
Ďakujem, všetko jasné!