miromo
02.09.15,11:46
vodič na susednom parkovacom mieste zaparkuje na hranici tak, že nie je možné otvoriť dvere na pohodlné nastúpenie alebo vystúpenie na parkovacom mieste vyhradenom pre invalidov. Nie je toto bezohľadnosť ? Nie je to postihnuteľné ?
buchač
02.09.15,09:47
...a otázka znie teda ako ???
buchač
02.09.15,09:53
Parkovisko je vyznačené čiarami a je tam osadená aj príslušná značka ?
ivka70
02.09.15,10:00
Je to postihnutelne, ak sofer na vedlajsom parkovacom mieste nedodrzi podmienky zakona vztahujuce sa k parkovaniu.
Ak to znemoznuje vyuzivanie parkovacieho miesta vozickarom, moze zavolat mestsku policiu a ta moze v nutnych pripadoch auto aj odtiahnut.

http://www.sklarcik.sk/index.php/autokola/47-s-23-s-24-s-25-zastavenie-a-statie-.html

Vsetko zavisi ale od posudenia, Moze sa stat, ze to, co ten, kto ma vyhradene miesto, posudzuje ako nepohodlie, bude pre policiu standardne parkovanie.
buchač
02.09.15,10:21
vodič na susednom parkovacom mieste zaparkuje na hranici tak, že nie je možné otvoriť dvere na pohodlné nastúpenie alebo vystúpenie na parkovacom mieste vyhradenom pre invalidov. Nie je toto bezohľadnosť ? Nie je to postihnuteľné ?

1. Je
2. Je

buchač (Dnes 12:53) Parkovisko je vyznačené čiarami a je tam osadená aj príslušná značka ?
Pýtal som sa aj preto, lebo podľa tých predpisov parkovisko pre invalida (alebo aj pre platiaceho) má trochu iné rozmery - je širšie, ako býva zvykom. Teda aspoň v KE to takto je.
-----------------------------
Zavoláš mestských alebo aj štátnych a dotyčný bude rád, keď fásne len 60 € pokutu.
-----------------------------
Ak je parkovné miesto z jednej strany prístupné (je na kraji parkoviska), tak nejak nevidím problém, že by sa auto zaparkovalo tak, aby bolo nastupovanie do auta pohodlnejšie...zároveň sa dá postaviť auto aj tak, že bude na hrane s vedľajším vozidlom a jeho majiteľ bude mať následne problém nastúpiť do auta.
------------------------------
Alebo sa dá kľudne dverami, vozíkom, barlami trochu načať lak a to by už mal každý pochopiť...
Peggynka
02.09.15,10:46
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-cestnej-premavke/
§23 tohto zákona:
(3) Pri zastavení a státí vedľa vozidla s parkovacím preukazom podľa § 44 ods. 4 vodič je povinný ponechať bočný odstup najmenej l, 2 m
Vyhláška MŽP SR č. 532/2002
§ 56 ods. 2

3.1. Parkovisko a odstavná plocha

3.1.1. Šírka stojiska na odstavnej ploche pre vozidlo osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie musí byť najmenej 3500 mm a môže mať sklon najviac 1:20.

3.1.2. Miesto na parkovisku určenom pre autá osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie musí byť s verejnou pešou plochou spojené zošikmeným obrubníkom širokým najmenej 1 000 mm, so sklonom najviac 1:8.
arizona
02.09.15,10:55
Zaparkuje na hranici? Ak parkuje aj na hranici svojho parkovacieho miesta ,tak ziaden zakon neporusuje.
Postihnutelne by to bolo vtedy,ak by stal za ciarou,teda za hranicou a castou svojho vozidla zasahoval do vedlajsieho parkovacieho miesta.
Peggynka
02.09.15,10:59
Nie som si istá,lebo zákon,ktorý som dala, nehovorí nič o "čiarach",ja vždy parkujem tak,aby som ten odstup 1,2m dodržala.A to som ŤZP :)
Consultix
02.09.15,19:55
Podla mna toto ustanovenie plati, ak sa parkuje na mieste, kde nie su vzyancene parkovacie statia. Ako pise arizona vo svojom prispevku: pokial ten co parkuje nornalne, nepresahuje obrysom vozidla vyhradene parkovacie miesto, tak neporusuje zakon.
Sirka vyhradeneho parkovaciehomiesta je navrhnuta tak, aby okrem vystupovania na strane nepostihnuteho cestujuceho zostal predpokladany priestor 1,2 m pre vystupovanie postihnuteho.
arizona
03.09.15,05:02
ak nie su vyznacene ciary,tak ako a od coho dodrziavas tych 1,20m ?
Peggynka
03.09.15,05:13
Pri zastavení a státí vedľa vozidla (on už tam stojí)...ide o to,že ho nezablokujem,keď vedľa neho zaparkujem...ponechám mu tých 1,2m voľných.Ak sú čiary vyznačené,tak parkujem bližšie k ľavej.
buchač
03.09.15,05:16
Onô...aj keď sú vyznačené čiary, aj keď vodiči zaparkujú autá podľa ideálu (v strede vyznačeného miesta), tak nikdy nie je taká vzdialenosť. Nikdy neotvoríš dvere na full a to teraz nemyslím vôbec na nejaký tereňák...

Prídeš do väčšieho mesta...len - len sa vtesnáš medzi dve autá a ako tak sa vysúkaš z auta...a jeden je rád, že vôbec zaparkoval.
Na tých sídliskách večer ? Jak sardinky vedľa seba naskladané....a ráno prídu mestský výpalníci realizovať sa, lebo niekto porušil značku, ktorá je na dve veci ...na trt a na tie pokuty.
arizona
03.09.15,06:18
ked tam uz auto invalida stoji,tak je to jasne. Ale nie je mi jasne,cho sa drzat,ak je miesto prazdne a invalid pride zaprkovat neskor...
Eja z BA
03.09.15,07:24
Ak stojíš tesne pri čiare a tzv. vozíčkar má vyhradené 1 1/2 parkovacieho miesta práve kvôli tomu aby sa zaparkovalo vozidlo tak, aby mohol postihnutý vystúpiť alebo nastúpiť, tak načo sú ti policajti? Lenže páni vodiči vozíčkarov akoby nas.rdení na všetkých vodičov okolo veľakrát zaparkujú tak aby mohli potom pindať, že my ostatní sme bezohľadní, ale pritom na druhej strane auta má priestor 2 m, hoci potrebuje vystúpiť opačne. A čo by si urobil, keď v rodine vozíčkara sú 2 autá ale vyhradený box je na jedno EČV. Keďže je problém s parkovacími miestami, tak pán vodič vozíčkara si vozíčkarove auto ráno preparkuje na nevyhradené miesto, s druhým si ide po kšeftoch, a večer alebo v noci má vlastne bezproblémové parkovanie, lebo len preprarkuje tieto dve autá, alebo aj nie. A vidím to takmer denne v Petržalke. To nie je chrapúnstvo? Ale potom nech sa nečudujú bezohľadnosti ostatných. My za ich postihnutie nemôžeme. Ale ako sa do hory volá, tak .....