Jakub95
02.09.15,15:27
Dobrý deň,
viem, že táto téma tu už odznela no aj tak by som sa rád poradil. V danej spoločnosti som začal pracovať 23.02.2015 a celý pomer trval do 2.7.2015 . Vyplatenie mzdy som mal zmluvne dohodnuté ku 30. dňu nasledujúceho mesiaca. Za marec a apríl mám mzdy vyplatené no stále mi spoločnosť dlží mzdy za máj a jún. Zamestnávateľ sa vyhovára, že nemá peniaze na vyplatenie.
Ako ho prinútiť o vyplatenie peňazí čo mi dlží?
Ešte sa chcem opýtať. 25.6. som nadobudol status študenta čo vlastne aj viedlo k ukončeniu pracovného pomeru z mojej strany. Oficiálne som nadriadeným povedal, že končím 2.7. no na výpovedi je dátum 6.7. Je nejaká stanovená lehota do kedy musím zamestnávateľovi oznámiť, že som študent a končím pracovný pomer? Nieje to len nejaký ťah zo strany zamestnávateľa ako hodiť vinu na mňa a vyhnúť sa zaplateniu všetkých pozdĺžností?
Ďakujem
veronikasad
02.09.15,13:40
Mal si uazvorenú pracovnú zmluvu alebo dohodu ?
Kedy si pracoval posledný deň a kedy si písomne zamestnávatelovi oznámil ukončenie prac.právneho vzťahu ?
veronikasad
02.09.15,13:42
Získanie statusu študenta nezakladá žiadny právny dôvod na okamžité ukončenie prac.pomeru zo strany zamestnanca, ak ste sa na ukončení so zamestnávatelom obojstranne nedohodli.
Jakub95
02.09.15,13:55
bola vytvorená zmluva, a posledný deň som pracoval 1.7. 2015. Písomne som ukončenie pracovného vzťahu neoznamoval nakoľko sme sa so zamestnávateľom spoločne dohodli, že ukončujeme pracovnú zmluvu.
veronikasad
02.09.15,14:19
Podpísal si dohodu o skončení prac.pomeru ? Ak ano, kedy ?
Kabaka123
02.09.15,14:44
som sa stratila... celkom nerozumiem prečo si ukončil PP, z titulu, že si študent?
Jakub95
02.09.15,14:48
áno, ako študent nemôžem mať riadny pracovný pomer so zmluvou iba na dohodu a je tam obmedzený pracovný čas aj zárobok. So zamestnávateľom sme sa dohodli, že bude lepšie ak by sme úplne rozviazali pracovnú zmluvu a ukončili pracovný pomer nakoľko sa mi neoplatilo robiť na dohodu. Za tých pár hodín denne sa nedá nič stihnúť.
Jakub95
02.09.15,14:50
Nie ešte nie. Zamestnávateľovi som povedal, že výpoveď podpíšem až keď mi vyplatí mzdu za máj. Dodnes sa tak nestalo a výpoveď je stále u mňa. V najbližších dňoch mu ju odnesiem aby som to mohol začať riešiť.
veronikasad
02.09.15,15:03
To ti kto povedal, že študent nemôže pracovať na PZ ? V júli a auguste ešte určite nemáš tolko povinností, aby si prácu na riadnu PZ nestíhal.
veronikasad
02.09.15,15:05
Jakub, práca nie je holubník, že z nej vyletíš kedy sa ti zachce. Vzťahuje sa na teba výpovedná doba, ak si ju nedodržal a máš to uvedené v pracovnej zmluve, s jednomesačnou mzdou sa rozlúč - patrí zamestnávatelovi. Navyše ti bude písať absenciu a prídeš aj o dovolenku, na ktorú ti vznikol nárok ...
Kabaka123
02.09.15,15:14
však práve veď sú prázdniny... jedine, žeby sa chcel poflakovať... veď práve v júli a auguste má jedinečnú príležitosť si zarobiť... úplne naopak... celé zle...
Jakub95
02.09.15,16:40
no zisťoval som si a viem že študenti nemôžu pracovať na plný úväzok kvôli odvodom. Odvody za mna nemôže hradiť škola aj zamestnávateľ, tak isto ani poistenie. Bud som študent alebo pracujem na plný úväzok inak môžem len na dohodu.
Tweety
02.09.15,16:44
Nie je to pravda, to, čo píšeš. Môžeš aj študovať a aj pracovať.
Jakub95
02.09.15,16:49
žiadna výpovedná doba sa na mňa nevzťahuje, obe strany sa dohodli že zmluva sa ukončuje okamžite. Žiadnu absenciu nemám napísanú, vo výpovednej zmluve je to tak napísané. Všetko je v poriadku okrem toho, že mi nevyplatili mzdy na ktoré mám nárok.
Jakub95
02.09.15,16:54
to už je teraz aj tak jedno. Dobrá informácia do budúcna ale keby ostanem robiť v tej spoločnosti tak teraz mi dlžia 4 výplaty a nie dve. to je nepodstatné už. Potrebujem poradiť ako môžem začať riešiť to čo mi dlžia
Tweety
02.09.15,16:56
Žiadaj o výplatenie miezd apohroz, že ich dáš na súd, alebo dáš podnetna IP.
Jakub95
02.09.15,16:59
Už som no stále nič. vyhovárajú sa, že nemajú z čoho. Asi to budem musieť fakt začať riešiť cez inšpektorát. Viete mi poradiť, že ako sa to robí? treba napísať nejaký mail alebo poštou poslať žiadosť o prešetrenie
Tweety
02.09.15,17:01
Stačí mailom.
Jakub95
02.09.15,17:09
Ďakujem