adam
02.09.15,17:49
Podnikám ako FO a vediem JÚ. V majetku firmy mám tovarové zásoby, vlastné výrobky, tiež nehnuteľnosti. Dá sa to vôbec bezodplatne? Ako by to vyzeralo z pohľadu dane z príjmu a DPH u mňa a ako u syna? Ďakujem...
Consultix
02.09.15,20:14
Darovanie pravdepodobne nie je najstastnejsim riesenim, prave z pohladu DPH a ciastocne aj dane z prijmov.
Skor by som uvazoval o prevode podniku, ale ak to ma byt bezodplatne, opat narazame na to, ze sa to moze vysvetlit ako darovanie. U nas nepoznam takyto pripad, ale v CR sa napriklad dlho sudili o tom, ci je takyto bezodplatny prevod darovanim, alebo nie, resp, ci podlieha dani z prijmov, alebo nie. Pozri si clanok: http://www.elaw.cz/judikatura/bezplatny-prevod-podniku-a-dan-z-prijmu
Riesenim by napriklad mohlo byt zalozenie sro, kde by vkladom do ZI bol samotny podnik (znalecky posudok je nutny) a nasledne by si predal podiel synovi.
Je to dost obsirna problematika, skor by som odporucil prejst si alternativy s odbornikom, ktory sa tejto problematike venuje.
lacotinka
02.09.15,20:19
Už pojem " bezodplatne darovať" je z právneho hľadiska : Fúúúúúúúúúúúúúúúj

PS
A prečo nie predať ??
Napríklad na splátky / napríklad na 12 mesačných splátok
dáš mu peniaze na 1 splátku a on ju zaplatí
dáš mu peniaze na 1 splátku a on ju zaplatí
dáš mu peniaze na 1 splátku a on ju zaplatí
dáš mu peniaze na 1 splátku a on ju zaplatí
atď
veronikasad
02.09.15,20:59
Milan, odpovedaj prosím v témach, ktorým aspoň trošku rozumieš. Tu strieľaš úplne vedľa ...
adam
03.09.15,09:56
Ďakujem za odpoveď, zákon nemyslí na takýto spôsob prebratia rodinného podniku, kde deti podnikateľov pracujú 7 dní v týždni. Po prevode podniku na syna, ten by vlastne pokračoval tam, kde som ja skončila, len IČO, DIČ by bolo nové. Ale zdá sa, že takéto rodinné firmy môžu prejsť na deti až dedením. Takže deti si musia počkať, kým neumrieme...i keď vo firme už vlastne pracovať ani nebudeme...
lacotinka
03.09.15,11:34
A tebe sa páči výraz " bezodplatne darovať" ???????????????????????
?????????????
??????????
Dáša_
03.09.15,13:36
no, ak by syn dostal tovarové zásoby, tak pri ich predaji by mu zrejme chýbal náklad a celý príjem by zdanil. To ak sa chete vyhnúť dani z príjmu u teba.

Predpokladám, že darovať hcete hlavne preto, aby si ty nemusel pri ukončení zo sumy, čo dostaneš platiť daň, dph...

Pozri me sa na to, ako to je pri predaji podniku. Stále predpokladám, že chcete ušetriť. Potom by som sa pokúsila urobiť inventúru a zdôvodniť, prečo pôjdu ceny dole - až pod nákupné ceny. Poviem príklad - máte na sklade 500 kníh, z toho je tam už 200 via ako 3 roky, tak im znížite cenu. Tie, čo sú tam 5 rokov, cena pôjde ešte viac dole. Treba jednotlivo prejsť všetky zložky majetku.
A potom urobíte zmluvu o predaji podniku, dá sa aj medzi fyzickymi osobami. Táto zmluva o predaji podniku ide mimo režimu dph, aj keď vlastne syn ak aj nie je platiteľ dph, tak by sa platiteľom stal.

skúsme to na číslach. nech ho dohota všetkého, čo chceš previesť na syna 10. tisí€. Bojíš sa dvoch vecí, dane z príjmu a dane z pridanej hodnoty. Dan z pridanej hodnoty je pri predaji podniku mimo, nič by si nemusel štátu odvádzať a druhá strany by nemusela čakať, kým jej to štát vráti.
A čo sa týka dane z príjmu, ty by si musel zaplatiť. Ale ak by si živnosť ukončil, tak by to neovplyvnilo tvoje odvody. A syn by po predaji tovaru mal rovno náklad, nehrozilo by, že danú sumu zaplatí rovno on na daniah.
veronikasad
03.09.15,14:31
Nie, nemusí syn čakať na tvoju smrť. Minulý mesiac končila jedna klientka, pokračuje jej dcéra. Dcéra bola evidovaná na UP, dostala dotáciu na začiatok podnikania a materiálové a tovarové zásoby sme riešili predajom (za nákupné ceny). Matka si o tieto zásoby v minulosti znižovala základ dane, tak sa to teraz u nej prejaví ako zdanitelný príjem, naopak u dcéry to bude riadny VOZD ...
V tvojom prípade, ak by existovala forma bezodplatného prevodu, celú tržbu zdaní syn.
lacotinka
03.09.15,15:05
Verona verona
Nechci , aby som ti odpovedal na tvoju sprostú poznámku o 23,59
keď si dnes o 17,31 písala podobne, lenže menej

Ja už som ponúkol spôsob riešenia maminej námietky, že syn nemá € , aby to odkúpil !!!

/////////////////////////////////////////
PS
A prečo nie predať ??
Napríklad na splátky / napríklad na 12 mesačných splátok
dáš mu peniaze na 1 splátku a on ju zaplatí
dáš mu peniaze na 1 splátku a on ju zaplatí
dáš mu peniaze na 1 splátku a on ju zaplatí
dáš mu peniaze na 1 splátku a on ju zaplatí
atď
-1
veronikasad (Včera 23:59) Milan, odpovedaj prosím v témach, ktorým aspoň trošku rozumieš. Tu strieľaš úplne vedľa ..
//////////////////////////////////
lacotinka
03.09.15,15:09
ale Dáška

Takto verejne porušuješ Etiketu Porady = vyhýbať sa zákonu
///////////////
urobiť inventúru a zdôvodniť, prečo pôjdu ceny dole - až pod nákupné ceny
//////////////////////
Dáša_
03.09.15,15:32
no vieš, to je všetko o uhle pohľadu, ja hovorím, že ide o reálne ocenenie majetku.
adam
03.09.15,16:25
Veronikasad, ďakujem pekne za Tvoju odpoveď k veci. Ako by sa riešili nehnuteľnosti? Podnikám vo vlastných priestoroch a ich predaj ani v zostatkových cenách nepripadá do úvahy ( veľká cena ).
adam
03.09.15,16:35
Ďakujem pekne za odpoveď k problematike. Tovarové zásoby mám veľké, bolo by to aj po znížení ceny veľa peňazí. Musíme to riadne premyslieť, prepočítať, či s tým vôbec budeme niečo robiť, keď zákon neumožňuje darovať deťom firmu ako celok. Ak by si mi vedela ešte poradiť ohľadom nehnuteľností, ako som sa pýtala i hore vyššie veronikysad. Ešte raz ďakujem krásne.
Dáša_
03.09.15,16:39
hmmm, priznám sa, že už sme presne takúto problematiku riešili a vtedy sme to vyriešili tak, že to necháme až na dedičské konanie.
Ale asi by som uvažovala o založení sro, kde by som vložila tie nehnutelnosti. A tie potom prenajímať Fyzickej osobe.
Predpokladám, že ide o nejaký maloobchod/veľkoobhod s relatívne vysokým obratom. To by som sa asi snažila naďalej udržať ako FO, z môjho pohľadu to má viaceré výhody.
Dáša_
03.09.15,16:40
K tým prepočtom treba počítať ešte aj s odvodmi, ktoré sa musia platiť.
adam
03.09.15,16:40
"V tvojom prípade, ak by existovala forma bezodplatného prevodu, celú tržbu zdaní syn" - to by bolo v poriadku, tovar bude postupne predávať, nie naraz, a tiež stále tovar dokupovať, takže mal by aj náklady. Len aká by mohla byť tá forma bezodplatného prevodu?
Dáša_
03.09.15,16:44
nezabudni počítať s tým, že v prípade bezodplatného dodania odvedieš DPH minimálne z nákupnej ceny
veronikasad
03.09.15,16:45
Nad prenájmom nehnutelností synovi si neuvažovala ? (nehnutelnosti vyradiť z obchodného majetku a prenajímať ako fyzická osoba-nepodnikatel)
adam
03.09.15,16:51
Najlepšie bude asi vyhľadať daňového poradcu. Neviem, aké odvody máš na mysli? Založiť s.r.o. by som mala ja? vložiť ako majetok nehnuteľnosti a tie prenajímať synovi?
Dáša_
03.09.15,16:58
odvody, ktoré platíš ako FO. sro by si mohla zakladať sama alebo aj rovno so synom s nejakým podielom. Alebo aj sama a časom to predať.
adam
03.09.15,16:58
Tú DPH som nedomyslela. Ak by sme sa do toho dali, tak asi najlepšie by bolo ako Ste mi radili, predajom podniku. A s tými nehnuteľnosťami to nie je zlý nápad. Musím nad tým v pokoji porozmýšľať, aby sme neurobili dajakú blbosť a rozobrať to s nejakým daň.poradcom. Všetkým Vám ďakujem krásne, dostali Ste ma do obrazu.... predstavovala som si to ako Hurvínek válku....
Dáša_
03.09.15,17:02
no naozaj to nie je jednoduhá situácia a treba dobre počítať. Možno by fakt stálo za to nejak dostať von tie nehnuteľnosti a prenajímať buť ako fo nepodnikateľ ale ich vložiť do sro. A mať túto sro iba ako majetkovú. A potom by možno ani ten predaj podniku až tak nebolel, keby sa nemusela platiť dph.
adam
03.09.15,17:04
Hmmm......je to na úvahu...ďakujem...
Dáša_
03.09.15,17:09
tak tak, v tomto prípade netreba postupovať vzbrklo, každý krok premyslieť, prepočítať a radšej sa aj znova pýtať a pýtať
adam
03.09.15,17:09
Súhlasím, ešte raz ďakujem...
lacotinka
03.09.15,20:48
Skús povedať daniarom (čo idú po malých rybách :D :

" ide o reálne ocenenie majetku "