NinaG
02.09.15,19:55
Ekonómka tvrdí, že iba ak by som žila v spoločnej domácnosti. Manžel bol na tom istom pohrebe a firma mu toto voľno normálne preplatila a to nie je žiaden priamy rodinný príslušník. Prosím o radu, prípadne paragraf. Vopred ďakujem.
Tweety
02.09.15,17:55
Máš nárok na P.Spoločná domácnosť sa u rodinných príslušníkov neposudzuje.Pozri par. 141.
veronikasad
02.09.15,17:59
Máš, na nevyhnutne potrebný čas, najviac jeden deň na účasť na pohrebe.Nie je potrebné dokladov že si s ňou žila v spoločnej domácnosti ....

d) úmrtie rodinného príslušníka
...
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
buchač
02.09.15,17:59
Úmrtie a náhrada mzdy zamestnancovi

Nárok na pracovné voľno v prípade úmrtia závisí od príbuzenského vzťahu k zosnulej osobe. Ak zamestnancovi zomrie manžel/ka alebo dieťa, vzniká mu nárok na tri dni pracovného voľna, dva dni pri úmrtí a jeden deň na účasť na pohrebe. Za tieto tri dni patrí zamestnancovi náhrada mzdy.


V prípade smrti:
rodiča zamestnanca alebo jeho manžela/ky,
súrodenca zamestnanca alebo jeho manžela/ky, manžela/ky súrodenca zamestnanca,
prarodiča zamestnanca alebo jeho manžela/ky, vnuka zamestnanca,
inej osoby, ktorá v čase úmrtia žila v domácnosti so zamestnancom, má zamestnanec nárok na jeden deň pracovného voľna na obstaranie pohrebu a jeden deň na účasť na pohrebe.

Za tieto dva dni mu prináleží náhrada mzdy.
https://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/1779/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/nahrada-mzdy-za-prekazky.xhtml#sthash.hbhwnAwY.dpuf
NinaG
02.09.15,18:01
Ďakujem za odpoveď. Ja som si to myslela tiež, ale ona vytiahla paragraf tuším 141 a vysvetlila si ho posvojom. Neviem, kam sa mám s problémom obrátiť nakoľko mi to nechce uznať ako P.
Tweety
02.09.15,18:03
Zle si ho vysvetlila, prečítajte si ho ešte raz, hlavne to o tej spoločnej domácnosti inej osoby, babka je rodinný príslušník, nie iná osoba. Pozri aj paragraf 40, tam sú vysvetlené niektoré pojmy.
veronikasad
02.09.15,18:04
NinaG
02.09.15,18:09
Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede, skúsim ešte takto argumentovať.