gabco33
02.09.15,20:16
Dobrý večer,chcem sa spýtať v mene kamarátky, ktorá má dcerku (8 rokov) a s bývalým partnerom sa prakticky 7 rokov súdi kvôli malej. Je možné zmeniť psychologičku ku ktorej ju posielajú zo súdu a píše negatívne posudky na ňu ako matku?Povedali jej že to by mohla zmeniť jedine ak by zmenila trvalé bydlisko. Minulý týždeň na ňu podala aj sťažnosť riaditeľke ÚPSVaR, zatiaľ čaká na odpoved.
A za ďalšie je normálne,že k psychologičke idú všetci traja, ona, býv. partner a dcerka, psychologička najprv hovorí s malou osamote potom matka s dcerkou odide a býv.partner predebatováva s psychologičkou veci sám?
Po návšteve tejto pridelenej psychologičky, musia ešte vyhladať následne daľšiu psychologičku aby dala malú dokopy. Tá len krúti hlavou, že malá je veľmi dobré dieťa ustretové, že nechape posudok aký píše táto kolegyňa.
misoft
02.09.15,18:18
Psychologička je určená súdom? Ak áno - musia. Môžu však požiadať súd o určenie iného psychológa....Či im vyhovejú?
gabco33
02.09.15,18:52
ved toto nechápem,ako je možné že by musela zmeniť trvalé bydlisko ak by chcela inú psychologičku,ved pokiaľ píše nepravdivé posudky ,mali by jej ju zmeniť.Ukazovala posudky aj od tej druhej psychologičky,ale vôbec to nebrali do úvahy.
sosak
02.09.15,18:53
c) Názor mal. dieťaťa je nepochybne jedným z najdôležitejších argumentov pri rozhodovaní súdu o zverení mal. dieťaťa. Zákon o rodine súdu ukladá povinnosť prihliadať na názor mal. dieťaťa primerane jeho veku a vyspelosti. Pokiaľ mal. dieťa dokáže svoj názor vyjadriť, tak súd jeho názor zisťuje spravidla prostredníctvom kolízneho opatrovníka na vhodnom mieste, ale je možné aj osobné vypočutie mal. dieťaťa na súde.
d) Znalecké dokazovanie. Pokiaľ je mal. dieťa útleho veku, resp. nie je možné na jeho názor prihliadať, pretože nedokáže posúdiť dosah tohto rozhodnutia, súd spravidla ustanoví súdneho znalca z odvetvia detskej psychológie a psychológie dospelých, ktorý vypracuje znalecký posudok. V znaleckom posudku znalec na základe svojich odborných znalostí a vyšetrení mal. dieťaťa odporučí súdu, u ktorého z rodičov sú vytvorené najlepšie predpoklady pre výchovu mal. dieťaťa, príp. odporučí striedavú starostlivosť oboch rodičov.

http://www.hurtaj.sk/rozvod.html
alaya1
02.09.15,19:20
Ak psychologicke vysetrenie ucastnikov konania nariadil sud, ten vybera sudneho znalca - psychologa, to vsak nebrani tomu, aby kazda zainteresovana strana poziadala o psychologicke vysetrenie inym sudnym znalcom - psychologom, ktoreho sama poziada o vysetrenie a spravu prilozi do sudneho spisu. Je vsak na sude, ktory posudok bude povazovat za relevantny.
gabco33
02.09.15,19:38
Dakujem.A mohla by podať na súd sťažnosť aj kvôli zaujatosti psychologičky, s tým že by ju chcela vymeniť? Ona priniesla aj papiere od psychologičky ku ktorej chodí s malou ešte zvlášť,ale toto súd nevzal do úvahy vôbec
alaya1
02.09.15,19:41
Sud berie do uvahy len posudky od licencovanych sudnych znalcov, treba si v zozname sudnych znalcov pozriet a oslovit ineho. je to vsetko na uvazeni sudu, ako rozhodne. je to jeho pravomoc.
korela
02.09.15,19:42
Ja by som ešte dodala, že pri znaleckých posudkoch napr. technického charakteru, sa môže požiadať ešte o ďalší, tzv. kontrolný posudok. Pri súdnych sporoch.
gabco33
02.09.15,19:48
Dakujem za odpoved,ale toto je jeden z tých prípadov,že sa to len ťahá a nič sa nerieši.On malú nechce ani do striedavej starostlivosti ani do výchovy.Niekedy nepríde aj zo tri mesiace, čo ona ako matka nikde nenahlási,čo si myslím že robí chybu,ale chce mať od neho klud a potom sa zrazu objaví a chce aby malá za ním utekala s radosťou a aby neplakala,ked ju potom vezme na víkend,tak ju vracia v sobotu večer s tým že malá plače za mamou, a ona "má byť predsa šťastná a usmiata ked je s ním". Mimo určených hodín sa tam ani neukáže, ked to ona povie na súde tak tvrdí že by mu ju nedala,ale ani raz to neskúsil.A toto stále dokola
korela
02.09.15,19:50
Poznám prípad, kde si človek prehlásil trvalý pobyt iba kvôli tomu, že mu v danom obvode nechcela matrika zmeniť priezvisko, v BA. Po zmene sa vrátil k pôvodnému trvalému pobytu. Aj to by bola jedna z ciest.
Za peniaze podľahne aj lekár vystavujúci úmrtný list, podľahne aj notár, prečo nie práve aj psychologička?
Toto sú veľmi hnusné veci.
gabco33
02.09.15,19:51
Aha, ďakujem
korela
02.09.15,20:03
Matka by mala zbierať dôkazový materiál, akýkoľvek, ktorý by súd uznal. Svedkov. Že nemá záujem o dieťa, nechodieva za ním, nevolajú si a pod.
Ja nemám vlastnú skúsenosť, ale na matkinom mieste by som si zaplatila konzultáciu so psychológom, aj dvomi, nezávisle na sebe. Aby poradili.
Dieťa zbytočne trpí a podpíše sa to pod neho.
gabco33
03.09.15,03:43
Áno toto som jej vravela aj ja, musí sa brániť, lebo to veľmi vplýva na malú. Ďalší príklad...ked je malá chorá tak ona si ju nemôže nechať doma len tak,musí mať papier od lekárky, ale on ked nepríde pošle sms že je chorý...Ďakujem pekne za rady.
alaya1
03.09.15,04:42
Len este upozornim, ze ani s posudkom nezavisleho, ucastnikom konania, osloveneho SZ- psychologa nemusi ziadatel byt stotozneny a spokojny.
Ing. Ľubomír Janoška
03.09.15,04:49
:gabco33
Ak chce namietať zaujatosť súdnej znalkyne, musí vedieť doložiť záujem znalkyne (napríklad vzťah s klientom) alebo jej blízkej osoby na výsledku.
gabco33
03.09.15,16:27
ďakujem ešte raz za odpovede
korela
03.09.15,17:27
pre Ing. Ľubomír Janoška: Kde to je uvedené?
gabco33
05.09.15,18:00
To je teda fakt
korela
06.09.15,13:16
Ja by som ešte dodala takú pripomienku. Niektorí muži sa nevedia venovať deťom, záujem i nich nastupuje neskôr a dieťa potrebuje otca. Keby sa niečo stalo matke, zostane mu otec. Otca bude potrebovať pri vstupe do života a aj potom. Otec je otec.
Treba zvážiť úplné oddelenie od otca. Tiež to nie je výhra. Záleží od človeka k človeku. Matka musí cítiť.
Ale aj muž otec sa vyvíja, treba sa zamyslieť a pokiaľ možno nepretrhnúť väzbu medzi ním a otcom. Situácia sa môže zmeniť.