Paula
27.10.04,14:59
Prosím o radu pri fakturácii zádržného . Pred troma rokmi sme fakturovali službu ZC+DPH, ktorú sme odviedli. Na faktúre bolo mínusom zádržné 5% zo ZC (už bez DPH)podľa zmluvy, na ktoré máme nárok teraz, keďže nami poskytnutá služba sa "osvedčila". Napíšeme text: Faktúrujeme Vám zádržné podľa zmluvy č.....? Stačí takto?Účtovať budeme tých 5% samozrejme bez DPH (mám to na ostatných pohľadávkach, pretože ZC bola už zdanená). Do ktorého riadku DPH to napíšem,a vôbec, treba to niekam napísať v DP? Tu už nejde o nejaké plnenie. Ďakujem všetkým múdrejším za odpoveď.
alexxandra
27.10.04,13:19
Mam trosku so zadrznym skusenosti.Ale je to dost problematicka vec.Pretoze vo svojej podstate zadrzne je iba neskorsia uhrada pohladavkz.Cize v tom obdobi,kedy ste sluzbu poskztli/ozaj,co je to ZC? :-}/, si mala fakturovat zaklad + DPH z celkovej sumy a splatnost 95% do 14 dni a 5% za 3 roky. Toto je naozaj podstata zadrzneho,je to len o splatnosti zavazku. Cize otazka je,co mate vo vynosoch pred troma rokmi a kolko DPH ste pred troma rokmi odviedli. Ak to pred troma rokmi mate vo vynosoch len vo vyske 95%, tak to je bud na dodatocne danove priznanie,alebo to nejako upratat ... Ak to niekde mas ako neuhradenu pohladavku a bola z toho odvedena aj DPH,tak by ti to proste malo sadnut a vyparovat sa a vypadnut zo suvahy. Ak si si vtedy dala iba vynos do vynosov a neodviedla si DPH,tak si to asi urobila zle vtedy a co uz teraz,uz asi nic.Neviem,to je moj nazor ...
Paula
27.10.04,14:18
Alexxandra, ZC - základná cena, zle som napísala, prepáč.Myslela som základ dane. Celý základ dane bol kedysi zdanený, celá DPH nami odvedená, všetko nám zaplatili. Zhodou okolností som práve na to obdobie mala nepríjemnú kontrolórku,dala si prácu, kým pochopila, že sme naozaj nič nekrátili kvôli zádržnému.
účovala som faktúru:
ZD 311/602
DPH 311/343
zádržné 315/311, aby mi sedel zostatok na účte 311 s knihou faktúr. Takže teraz ide len o fakturáciu zádržného (311/315?), len neviem, kam to šupnem do DP DPH, ak vôbec treba.
alexxandra
27.10.04,18:19
Aha :-) Takze DPH bola odvedena riadne z celej sumy pred odratanim zadrzneho? Takze pre poriadok: Najprv si zauctovala celu cenu bez dane do vynosov, k celej cene si dala celu DPH, ktoru si aj odviedla. Tu sumicku,ktoru si vedela,ze nezaplatia hned,si si odlozila na 315. Ak je to takto,potom v tom nevidim ani najmensi problem. Pretoze vo vynosoch je celych 100%, DPH islo zo 100%,akurat vam neskor zaplatili. Podla mna si dokonca ani vobec nemusela tych 5% preuctovavat, je to proste neuhradena faktura. Pripadne si to mohla dat na 311 analytiku specialne pre zadrzne.Ale 315 je tiez dobra. Teraz to uz s DPH ani s vynosmi nic nema,nikde to neuvadzas.Je to ciste iba posledna splatka faktury,a to,ze bola dohodnuta splatnost 3 roky,je vasa vec.

Ak by vam zadrzne po troch rokoch v niektorom pripade neuznali,tak je to podla mojho nazoru zase nieco ako reklamacia a v tom pripade by asi bolo vhodne dat na tu sumu dobropis aj s DPH. Ak sa nemylim,tak s DPH platnou vtedy,pred troma rokmi,ale v danovom priznani v tom,kedy bol dobropis vystaveny a do riadneho danoveho ho dat tam do tych riadkov,specialne pre dobropisy,23 a 24, s minusovym znamienkom :-)
Paula
28.10.04,05:54
Ďakujem za obšírne vyjadrenie. Pekný deň ti prajem.
alexxandra
28.10.04,19:06
Neni za co :-) Este k tej otazke,ci to teraz fakturovat.Myslim,ze fakturovat nie,ale iba napisat mily dopis,ze uz uplynuli tri roky,tak nech doplatia :-) Aj teb pekny den :-)
Paula
28.10.04,20:07
alexxandra, faktúrovať som musela, pretože to zádržné som na prvej faktúre dala mínusom (-311/-602) a potom ID 315/602, aby sa nám tržba zdanila v plnej výške a zostala aj pohľadávka na zádržné. Na faktúre je text s odvolávkou na zmluvu. Problém nie je v tom, či nám zaplatia, zostáva len môj problém, ako tú terajšiu faktúru zaúčtujem. Asi len 311/315. 315-tka sa mi vynuluje. Taký som ja umelec a je načase ísť do dôchodku :) .
ZuzanaA
02.11.05,08:07
Viete mi prosím poradiť ako sa zádržné účtuje v JÚ? Chcem sa utvrdiť či uvažujem správne, podľa môjho názoru zdaňujem len sumu, ktorá bola skutočne uhradená, nie celý základ dane (ako v PÚ). Ale DPH samozrejme odvediem z celej sumy bez zádržného. A ako bude vyzerať účtovanie v denníku? Uhradenú sumu mi Alfa automaticky rozráta na základ dane a DPH a potom ten zvyšok, ktorý doplatia o pár rokov(teda zádržné) zase rozúčtujem takto? Je to tak ok?
ZuzanaA
04.11.05,08:06
Neviete mi prosím nikto poradiť?
Monika1
04.11.05,08:18
Ak si vystavila faktúru s DPH, odviedla si DPH a vznikla ti pohľadávka. Ak ti zaplatili určitú časť z faktúry ide ti to do príjmov. Zostatok úhrady - zádržné ti ide do príjmov vtedy, keď ti to uhradia. Ak ti to uhradia v roku 2006 tak to dáš do príjmov za rok 2006 ak v roku 2005 tak to dáš do príjmov v roku 2005. Postupuješ ako pri čiastočne uhrádzanej faktúre.
ondrejvla
04.11.05,21:07
Alexxandra, ZC - základná cena, zle som napísala, prepáč.Myslela som základ dane. Celý základ dane bol kedysi zdanený, celá DPH nami odvedená, všetko nám zaplatili. Zhodou okolností som práve na to obdobie mala nepríjemnú kontrolórku,dala si prácu, kým pochopila, že sme naozaj nič nekrátili kvôli zádržnému.
účovala som faktúru:
ZD 311/602
DPH 311/343
zádržné 315/311, aby mi sedel zostatok na účte 311 s knihou faktúr. Takže teraz ide len o fakturáciu zádržného (311/315?), len neviem, kam to šupnem do DP DPH, ak vôbec treba.
Pauli, nejako mi to nesedí. Ty so bola príjemcom zádržného? Tak potom prečo 315 a nie 325? 315 aktívny účet/311 aktívny účet? Teda, ak je to skutočne prijaté zádržné. Ak si na základe zmluvy prijala a fakturovala prijaté čiastky, i z dôvodu DPH, teda aj zdaniteľného plnenia, kedy sa ti príjem stáva zdaniteľným plnením. V prípade, ak si ty poskytla zádržné, vtedy by to išlo na účet 315, vtedy je to tvoje aktívum, v opačnom prípade je to pasívum. Môj názor.
KEJKA
04.11.05,21:34
Pauli, nejako mi to nesedí. Ty so bola príjemcom zádržného? Tak potom prečo 315 a nie 325? 315 aktívny účet/311 aktívny účet? Teda, ak je to skutočne prijaté zádržné. Ak si na základe zmluvy prijala a fakturovala prijaté čiastky, i z dôvodu DPH, teda aj zdaniteľného plnenia, kedy sa ti príjem stáva zdaniteľným plnením. V prípade, ak si ty poskytla zádržné, vtedy by to išlo na účet 315, vtedy je to tvoje aktívum, v opačnom prípade je to pasívum. Môj názor.mne to sedí tak, že OF bola uhradená čiastočne. Zadržaná čiastka = zádržné bola preúčtovaná na 315. Paula sa tváíri, že OF bola uhradená, ale v tomto spravila chybu. Mala to byť otvorená faktúra aj v knihe faktúr aj na účte 311. Nanajvýš by som použila inú analytiku 311. Lebo zádržné je 3 roky a teda sa jedná o dlhodobú pohľadávku. Býva to ustanovené v zmluve, už sa osobitne zádržné nefakturuje. Maximálne ak by odberateľ "zabudol" tak mu treba po uplynutí dohodnute doby pripomenúť povinnosť úhrady.
takžťe odporúčam doplniť knihu faktúr o všetky zadržané čiastky.
Mimochodom, takéto pohľadávky sa na konci roka diskontujú pre účely RÚZ, ale ak sa nejedná o významné sumy, tak si to odpustite, je to ťažké.
dom
05.11.05,11:22
Lidka, prosím vysvetli čo sa rozumie , že takéto pohľadávky /zádržné/ sa na konci roka
diskontujú pre účely RÚZ. Zádržné mámo bežne, a aj dlhodobo.
Ďakujem
KEJKA
05.11.05,12:54
Lidka, prosím vysvetli čo sa rozumie , že takéto pohľadávky /zádržné/ sa na konci roka
diskontujú pre účely RÚZ. Zádržné mámo bežne, a aj dlhodobo.
Ďakujemdlhodobá pohľadávka (zádržné) má určitú nominálnu hodnotu. Jej reálna hodnota za 3 roky (alebo 2) bude nižšia a toto sa vyjadruje opravnou položkou. Je na to zložitý vzorec, teraz si uvedomujem že diskont je pri záväzkoch a pri pohľadávkach je to odúročenie. Asi tak, že ak je napr. miera inflácie 7% tak sa tých 7% z nominálnej hodnoty zaúčtuje 559/391 a tak sa v účtovníctve a najmä vo výkazoch zreálni pohľad na majetok.
Paula
05.11.05,13:28
....
takžťe odporúčam doplniť knihu faktúr o všetky zadržané čiastky.....Vrátili ste ma s Vlastou do minulosti . Viem už, že kedysi som tú faktúru nevystavila správne s tým, že som na nej odpočítala zádržné a aj celý prípad som zaúčtovala ako neznalec, ktorému poradili ľudia, u ktorých som bola skalopevne presvedčená, že problematiku ovládajú . Faktúra mi neprešla v knihe už do roka 2004, bola uhradená . Zostalo mi už len to zádržné cca 5 tis. , takže môžem to z 315 preúčtovať na anal. 311? Inak, súvislosť s infláciou...neustále mapujem, koľko vážnych vedomostí mi chýba :confused:
KEJKA
05.11.05,15:25
Vrátili ste ma s Vlastou do minulosti . Viem už, že kedysi som tú faktúru nevystavila správne s tým, že som na nej odpočítala zádržné a aj celý prípad som zaúčtovala ako neznalec, ktorému poradili ľudia, u ktorých som bola skalopevne presvedčená, že problematiku ovládajú . Faktúra mi neprešla v knihe už do roka 2004, bola uhradená . Zostalo mi už len to zádržné cca 5 tis. , takže môžem to z 315 preúčtovať na anal. 311? Inak, súvislosť s infláciou...neustále mapujem, koľko vážnych vedomostí mi chýba :confused:zádržné si z faktúry neodpočítala, iba preúčtovala na 315. Do výnosov si účtovala celú sumu aj so zádržným.
takže len preúčtuješ na 311 a budeš si evidvať tú faktúru ako neuhradenú. Ak si aj na faktúre vyznačila - odpočítala zádržné, predpokladám, že odberateľ si uvedomuje povinnosť túto čiastku uhradiť. Odporúčam v rámci koncoročnej inventarizácie si takétopohľadávky písomne odsúhlasiť.
Valika
21.12.05,09:22
Úspešný a veselý dník prajem všetkým a prosím o rýchlu pomoc. Potrebujem vystaviť faktúru v zmysle zmluvy na montážne práce, avšak v zmluve je uvedené 10 % zádržné.Ako má vyzerať vystavená faktúra? Navyše sme prijali aj zálohu vopred.
napr. cena bez dane 100000,-
19 % DPH 19000,-
s DPH 119000,-
odpočet zálohy - 50000,-
10 % zádržné - 10000,-
k úhrade 59000,-
Bude to takto správne? Dakujem veľmi pekne.
KEJKA
21.12.05,23:06
Úspešný a veselý dník prajem všetkým a prosím o rýchlu pomoc. Potrebujem vystaviť faktúru v zmysle zmluvy na montážne práce, avšak v zmluve je uvedené 10 % zádržné.Ako má vyzerať vystavená faktúra? Navyše sme prijali aj zálohu vopred.
napr. cena bez dane 100000,-
19 % DPH 19000,-
s DPH 119000,-
odpočet zálohy - 50000,-
10 % zádržné - 10000,-
k úhrade 59000,-
Bude to takto správne? Dakujem veľmi pekne.
správne to síce bude, ale odberatľ sa môže tváriť, že úhrado 59000,- má uhradené všetko. Ja by som zádržné uviedla len v poznámke. Teda ponechala K úhrade 69000,- Sk
pod tým by som uviedla napr. text
"v zmysle zmluvy splatnosť zádržného vo výške 10% je xx.xx.20xx.
(doplniť dátum splatnosti zádržného.
Alebo by som to tam ani neuviedla, bežne sa s takými faktúrami stretávam.
Mimochodom - k tej zálhe 50000 nebol vystavený daňový doklad (prijatá platba vopred?
felica
29.05.07,09:02
Ahoj, mohli by ste mi poradit?
Mam faktúru na 100 000, zadrzne ma byt 10%, ale bude sa potom na to zadrzne vystavovat celkova faktúra.
Mam celých tých 100 000 zdanit? A potom tu fakturu na 10% uz nie?
Uz som s toho magor
Dakujem
Peterka
29.05.07,09:40
"zádržné" je vlastne neuhradenie časti pohľadávky (záväzku ) z určitých zmluvných podmienok.V praxi to znamená že sa akcektuje celá pohľadávka (záväzok) s tým že časť (zádržné) sa uhradí po splnení učitých podmienok (uplynutie doby, skúšobná prevádzka....).DPH a daň z príjmov v PÚ účtujem, keď vystavím účtovný doklad (faktúru) a v JU účtujem pohľadávku (záväzok) a úhradu normálne ako ostatné pohľadávky a záväzky. Výplata zádržného je len úhrada záväzku (pohľadávky).
felica
29.05.07,09:48
Lenze oni chcu vystavit fakturu, tam podotknem, ze prace predstavuju 100 000, -10% zadrzne a na tych 90 000+DPH chcu vystavit fakturu.
Ked sa stavba odovzda, chcu vystavit na tych 10%+DPH.
Moze to tak byt?
dom
29.05.07,10:15
Lenze oni chcu vystavit fakturu, tam podotknem, ze prace predstavuju 100 000, -10% zadrzne a na tych 90 000+DPH chcu vystavit fakturu.
Ked sa stavba odovzda, chcu vystavit na tych 10%+DPH.
Moze to tak byt?

Je potrebné držať sa zmluvy. Ak do vystavenej fa podotkneš, že práce predstavujú 100 000,- čo to znamená? Už boli prevedené, ak áno mali byť faktúrované - a odvedená DPH a ďalej na fa uvedené, že 10% je zádržné
a bude uhradené až po odovzdaní stavby. Alebo ak je tak dohodnuté a bolo prevedené len 90% prác, faktúruj len 90 000,- a DPH a 10 000,- vtedy, keď vzniknú podmienky na fa.
Peterka
29.05.07,11:24
Stavebné práce :
1.Preberú sa fyzicky,.t.j. protokol o prebratí stavby alebo stavebných prác.
2.Vyfaktúrujú sa prebraté stavebné práce alebo stavba.
3.Podľa zmluvy sa vyfaktúrované stavebné práce alebo stavba uhtadia do výšky x % a splnení zmluvných podmienokm sa uhradí neuhradené časť-zádržné.
4.Ak sa takto nepostupuje (vyfaktúruje sa len "len nezadržaná" čiastka), je potom potrebné v účtovníctve doúčtovať nevyfaktúrované výnosy a podľa obasho fakturácie aj DPH.

Pri kontrole DÚ často pýtajú preberecí protokol stavby.
felica
29.05.07,18:11
Dakujem za rady. Drzala som ich.
Takze na fakturu som dala 100 000-prace
19 000-DPH
-10 000-10% zádržne.
A zaúčtovala som to:
100 000 311/602
19 000 311/343
10 000 315/311
ked mi uhradia 109 000 tak 211/311
a ked uhradie 10 000 tak 311/315 211/311
Je to správne?
Naozaj dakujem.
felica
18.10.07,08:55
Ahoj. Prosím Vás, vie mi niekto poradiť?
Teraz fakturujem zádržné, ktoré som sťahovala zo 4 faktúr.
Celkové sumy som zdanila v danom mesiaci, aj odviedla daň, zádržné som sťahovala zo sumy prác.
Teraz vystavím faktúru, ktorá bude bez DPH.
Len som blázon z dátumov zdaňovacieho plnenia a dodania služby.
Zatiaľ tam nemá uvedené žiadne, lebo by som ich tam musela uviesť 4.
Je to správne?
Vladimír Ozimý
18.10.07,09:24
prosím Vás kde je definovaný pojem zádržné? Zaujíma ma to. dakujem
bv_alexandra
18.10.07,09:38
Ahoj. Prosím Vás, vie mi niekto poradiť?
Teraz fakturujem zádržné, ktoré som sťahovala zo 4 faktúr.
Celkové sumy som zdanila v danom mesiaci, aj odviedla daň, zádržné som sťahovala zo sumy prác.
Teraz vystavím faktúru, ktorá bude bez DPH.
Len som blázon z dátumov zdaňovacieho plnenia a dodania služby.
Zatiaľ tam nemá uvedené žiadne, lebo by som ich tam musela uviesť 4.
Je to správne?
Príspevok je rozpísaný vyššie tu je jeho citácia:

Aha :-) Takze DPH bola odvedena riadne z celej sumy pred odratanim zadrzneho? Takze pre poriadok: Najprv si zauctovala celu cenu bez dane do vynosov, k celej cene si dala celu DPH, ktoru si aj odviedla. Tu sumicku,ktoru si vedela,ze nezaplatia hned,si si odlozila na 315. Ak je to takto,potom v tom nevidim ani najmensi problem. Pretoze vo vynosoch je celych 100%, DPH islo zo 100%,akurat vam neskor zaplatili. Podla mna si dokonca ani vobec nemusela tych 5% preuctovavat, je to proste neuhradena faktura. Pripadne si to mohla dat na 311 analytiku specialne pre zadrzne.Ale 315 je tiez dobra. Teraz to uz s DPH ani s vynosmi nic nema,nikde to neuvadzas.Je to ciste iba posledna splatka faktury,a to,ze bola dohodnuta splatnost 3 roky,je vasa vec.

Ak by vam zadrzne po troch rokoch v niektorom pripade neuznali,tak je to podla mojho nazoru zase nieco ako reklamacia a v tom pripade by asi bolo vhodne dat na tu sumu dobropis aj s DPH. Ak sa nemylim,tak s DPH platnou vtedy,pred troma rokmi,ale v danovom priznani v tom,kedy bol dobropis vystaveny a do riadneho danoveho ho dat tam do tych riadkov,specialne pre dobropisy,23 a 24, s minusovym znamienkom :-)
bv_alexandra
18.10.07,09:43
prosím Vás kde je definovaný pojem zádržné? Zaujíma ma to. dakujem
Neviem kde je to definované ale zo skúsenosti: Je to garančná zábezpeka, ktorá zabezpečuje v prípade že by zhotoviteľ v rámci zmluvy neriešil reklamované vady, môže si objednávateľ uplatniť z tejto zábezpeky náklady spojené s odstránením daných vád. ;)
Maxinka
04.12.07,11:30
Takže ak vystavím FA 311/602 (10.000,-) odvediem DPH z celého ZD 311/343(190,-)a mám v zmluve zádržné 5%, takže viem, že mi zaplatia tých 5% až po 3 rokoch.
Takže zaplatia len 9.000,-(221/311) a to zádržné si teda mám dať na iný účet (.../...), alebo ho môžem mať v tej 602-ako nezaplatenú FA?Potom, keď zaplatia tak ako vyúčtovať? ( 221/...)´
P.S. Vo vystavenej FA som zabudla tam niekde dole uviesť, že koľko je zádržné , vadí to nejak?:(
Dakujem:confused:
cloe
04.12.07,11:59
Na vystavenej faktúre uveď koľko je zádržné.
Na 602 patrí celá fakturovaná suma a rozdiel zádržného, ktoré ti ešte majú zaplatiť, bude zostávať na účte 311. Ak chceš mať prehľad, zaveď si na tomto účte analytiku.
Olgica
04.12.07,12:19
Vystavená fa 311/602 10.000,-.
DPH 311/343 1.900,-.
Spolu s DPH: 11.900,-
úhrada fa 11.400,-.
zádržne-gar.zábezpeka 500,-.
Zádzžné sa preúčtuje 315/311.
Na 315 si robím analytiku.
Ak trvajú na tom aby bolo na fa uvedené koľko je zádržné, tak to tam treba písať. Inak je to v zmluve a 5% je obyčajne zo sumy bez DPH. A ešte niečo, v PU je toto nespravodlivé, že zádržné ti nezaplatia až po 3 - 5 rokoch ale v danom roku to vyfakturuješ a teda aj zdaníš. My mávame ročne na zádržnom 1 - 1,5mil.Sk.
Maxinka
05.12.07,10:40
Takže na tej 315 to budem mať celé 3 roky a keď mi to už konečne zaplatia, tak to len preúčtujem 221/315?
Len ešte neviem ako to spravím v programe(Money)?
KEJKA
05.12.07,10:46
áno....................
Maxinka
05.12.07,10:55
[Len ešte neviem ako to spravím v programe(Money)?[/quote]
Ručne mi to ide, len v PC to asi neviem nejako spraviť, aby som znížila 311.Vie mi niekto poradiť ako by som to mala urobiť?:confused:Dávala som si to cez Vyst.fakt. a ikonku Zaúčtovanie,ale tam som znižovala len 60X.Fakt neviem:)
Olgica
05.12.07,11:37
účet 60x neznižuješ. Urobíš to cez splátku faktúry 315/311.
Maxinka
06.12.07,09:32
účet 60x neznižuješ. Urobíš to cez splátku faktúry 315/311.
Ako cez splátku?
Cez banku, že keď mi zaplatia tak časť zaúčtujem 221/311 a časť(zádržné) na 315/311?
Fakt neviem?!:)
KEJKA
06.12.07,09:40
Ako cez splátku?
Cez banku, že keď mi zaplatia tak časť zaúčtujem 221/311 a časť(zádržné) na 315/311?
Fakt neviem?!:)
odporúčam ti túto otázku zadať do Porady pre konkrétny SW.
Kedže si už pri účtovaní faktúry vedela, kolko je zádržné, mohla si účtovať (ak ti to SW dovolí!
311, 315 / 602, 343
Olgica
06.12.07,10:00
Ako cez splátku?
Cez banku, že keď mi zaplatia tak časť zaúčtujem 221/311 a časť(zádržné) na 315/311?
Fakt neviem?!:)
Ano, keď už teraz vieš koľko je zádržné (nemusíš čakať na úhradu cez banku), tak už teraz si zaúčtuješ 315/311. Ja účtujem v MRP a tam sa to robí cez splátka faktúry, tak isto ako keby si robila úhradu cez banku, tiež ideš asi cez splátku. V pohode je to tuším "zlikvidovať faktúru". Chápeš?
Maxinka
06.12.07,10:18
Ano, keď už teraz vieš koľko je zádržné (nemusíš čakať na úhradu cez banku), tak už teraz si zaúčtuješ 315/311. Ja účtujem v MRP a tam sa to robí cez splátka faktúry, tak isto ako keby si robila úhradu cez banku, tiež ideš asi cez splátku. V pohode je to tuším "zlikvidovať faktúru". Chápeš?
No skúšam to robiť - tak ako KEJKA mi radila mi to nepôjde!
No a skúsila som potom cez tú banku - ja tam také nejaké podobné tlačítka nemám, tak tam som si danú platbu rozúčtovala na hore uvedené účty.Dúfam, že to tak môže byť(ak by som nečakala na úhradu z banky tak už ani neviem cez čo by som to urobila, lebo cez banku by to asi nešlo).
Ale ináč - ĎAKUJEM za pomoc.
Maxinka
07.12.07,08:25
odporúčam ti túto otázku zadať do Porady pre konkrétny SW.
Kedže si už pri účtovaní faktúry vedela, kolko je zádržné, mohla si účtovať (ak ti to SW dovolí!
311, 315 / 602, 343
Dávala som tento môj problém aj do MONEY ale nikto sa neozval, asi to nerobia.
Ako si to myslela - to účtovanie?:
cena diela je 10.000 a z toho je 5% zádržné
9.500 311/60X
1.900 311/343
500 315/311
Zaplatené 221/311
Zaplatené po 3 rokoch 221/315

Myslím si, že toto asi nieje dobre lebo som znížila cenu diela.
Tak ešte jeden pokus:
10.000 311/60X
1.900 311/343
Úhrada 11.400 221/311 a tam to rozúčtujem tak, že tam pridám tú čiastku zádržného 500 (čiže ako že mi zaplatili 11.900)to zn.,že rozúčtovanie bude 11.400 221/311
500 311/315

Čo na to poviete?
KEJKA
07.12.07,08:53
Dávala som tento môj problém aj do MONEY ale nikto sa neozval, asi to nerobia.
Ako si to myslela - to účtovanie?:prvé nie je dobre..máš pravdu
cena diela je 10.000 a z toho je 5% zádržné
10.000...... 311/60X
1.900 ........311/343
Úhrada 11.400 221/311 a tam to rozúčtujem tak, že tam pridám tú čiastku zádržného 500 (čiže ako že mi zaplatili 11.900)to zn.,že rozúčtovanie bude 11.400 221/311................. toto účtuješ pri skutočnej úhrade?
500 311/315.....................správne 500,- ....... 315/311
Zaplatené po 3 rokoch 221/315 správne


Čo na to poviete?
asi tak ako som zvýraznila.
Maxinka
07.12.07,09:50
asi tak ako som zvýraznila.
Výborne:), tam som sa veru sekla, ale opravila si ma - Ďakujem!Konečne to môžem začať účtovať, lebo doteraz len skúšam a hľadám,-II-,-II,....
Ďakujem!
Alena Šimová
28.12.07,13:51
ešte ma zaujíma, prečo je zádržné preúčtované na 315, nemôže ostať na 311?
KEJKA
28.12.07,18:27
ešte ma zaujíma, prečo je zádržné preúčtované na 315, nemôže ostať na 311?
môže zostať na inej analytike 311, samozrejme. Inú analytiku je potrebné zvoliť kvôli tomu, že ide o dlhodobé ohľadávky (obvykle je doba splatnosti dlhšia ako rok).
seda
01.05.08,05:58
Dobrý deň, aj ja hľadám pomoc so zádržným. Mám pred sebou zmluvu o dielo, kde sú platobné podmienky FA na 95% po odovzdaní celého diela a FA na 5% zádržné po 3 rokoch po ukončení záručnej doby. Neviem ako postupovať ďalej, nepríde mi to správne urobiť FA na 5% po 3 rokoch, keď som práce uskutočnila už dávno. Podľa mňa by to malo byť tak ako píšete v predchádzajúcich príspevkoch. Myslíte, že naozaj mám postupovať podľa zmluvy? Stretol sa už niekto s niečím podobným? Ďakujem.
Alena Šimová
01.05.08,07:14
Ja som mala minulý rok zádržné. Účtovali sme tak, že sme celú sumu zúčtovali na 311/602,343. Sumu zádržného som potom preúčtovala na zvláštnu analytiku 311-ako dlhodobú pohľadávku. A ešte jedna vec, ak je povinnosť auditu, mal by sa zo zádržného účtovať diskont.