evka.ba
31.05.06,15:12
Vdaka castejsim neskorim prichodom na pracovisko nasho zamestnanca /na dohodu o vykonani prace/ sme prisli o zakazku, na ktorej nasa firma prisla o cisty denny zisk 12 000,- Sk. Je mozny postih tohto cloveka? Vymozitelny myslim. Nebol napominany pisomnou formou ale ustne.:( Stalo sa to v priebehu aprila tak netusim, ci nie je neskoro nieco riesit...:confused:
Dakujem za radu
dana9
31.05.06,13:32
Vdaka castejsim neskorim prichodom na pracovisko nasho zamestnanca /na dohodu o vykonani prace/ sme prisli o zakazku, na ktorej nasa firma prisla o cisty denny zisk 12 000,- Sk. Je mozny postih tohto cloveka? Vymozitelny myslim. Nebol napominany pisomnou formou ale ustne.:( Stalo sa to v priebehu aprila tak netusim, ci nie je neskoro nieco riesit...:confused:
Dakujem za radu

evka, je pravda, že neskorý príchod do práce je súmi uznávaným porušením pracovnej disciplíny. Ak sa to opakuje a zamestnanec je na túto skutočnosť písomne upozornený, ako aj oboznámený, že opakované porušenie vás oprávňuje na výpoveď, tak sa ho môžete prepustiť.

V prípade dohody sa prípadné porušenie pracovnej disciplíny odvíja od vymedzenia práv a povinností v tejto dohode.

Čo sa týka škody, tak vo všeobecnosti platí, že ak vám zamestnane spôsobil škodu, tak za túto zodpovedá. Samozrejme, dôkazné bremeno je na vás ako zamestnávateľovi ( § 179 ZP). Pri určovaní zodpovednosti treba vychádzať z toho, aké mal zamestnanec povinnosti, (vyplývajúce z jeho funkcie, prípadne ustanovené v ZP, dohode) a či to , že ste prišli o zákazku, naozaj súvisí s jeho konaním. (teda či je tam príčinná súvislosť).
Ak to máte podchytené, a je tam aj zavinenie zamestnanca, tak si môžete škodu voči zamestnancovi uplatňovať, a to prípadne aj súdnou cestou.

dana
sgm
01.06.06,07:09
Ešte v súvislosti s ústnym napomenutím - riešila by som to radšej písomnou formou - je to dôkaznejší materiál, pretože dotyčný zamestnanec by to mal podpísať:cool: - u nás riešime všetky zavinené škody zamestnancami písomnou formou - je v nich výška škody, spôsob náhrady. Pokiaľ zamestnanec nesúhlasí so zrážkou zo mzdy, rieši to súd.
evka.ba
01.06.06,08:30
Ešte v súvislosti s ústnym napomenutím - riešila by som to radšej písomnou formou - je to dôkaznejší materiál, pretože dotyčný zamestnanec by to mal podpísať:cool: - u nás riešime všetky zavinené škody zamestnancami písomnou formou - je v nich výška škody, spôsob náhrady. Pokiaľ zamestnanec nesúhlasí so zrážkou zo mzdy, rieši to súd.

Dakujem za radu, je mi jasne ze sa mu malo pisat, ale nemal kto...:o Bol by problem v tom, ak mu napisem neskor. Nieco asi v tom zmysle, ze za to obdobie sme si preverovali, ci v skutocnosti jeho pristup bol dovodom na zrusenie zakazky.
evka.ba
01.06.06,08:32
Danka ďakujem :)
sgm
01.06.06,10:17
Postupovala by som v znení Zákonníka práce § 47 - povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru a v podstate odôvodnila by som to preverením jeho prístupu k pracovným povinnostiam, ak mu takého vyplývajú z pracovnej zmluvy alebo ak svojim neskorým príchodom priamo zavinil zrušenie zákazky.