Matt654
31.05.06,19:34
Dobry den,

Potreboval by som sa opytat ako na to :
Mam volnu zivnost a som platcom DPH. Pracujem pre jednu firmu v oblasti vypoctovej techniky ako programator. Firma mi kazdy mesiac vyplati urcitu sumu na moj ucet v banke.
Ak som platcom DPH musim platit DPH z tychto penazi ? :eek: alebo mi staci dat na danove kazdy kvartal DPH = 0 . ( je to kvazi sluzba alebo ako to mam chapat takuto cinnost )

Ak by som nebol platcom DPH tak by som odvadzal len dan z prijmu na konci roka teda neplatil by som DPH v tomto pripade ?:eek:

Problem je to ze teraz mi nadobudla platnost zivnost aj s tym ze som platcom DPH a ked som to chcel zrusit tak mi povedali ze to bude uz VELKY problem tak sa snazim zistit ci budem na tom skodny alebo nie.

Vdaka....
Zita5
31.05.06,17:41
[quote=Matt654]Dobry den,

Potreboval by som sa opytat ako na to :
Mam volnu zivnost a som platcom DPH. Pracujem pre jednu firmu v oblasti vypoctovej techniky ako programator. Firma mi kazdy mesiac vyplati urcitu sumu na moj ucet v banke.

Firma môže vyplatiť určitú sumu len na základe faktúry , ktorú musíte vystaviť ako dodávateľ .
Ak som platcom DPH musim platit DPH z tychto penazi ?
Áno vyfakturovanú DPH o ak ste plátcom DPH tak treba odviesť štátu .

:eek: alebo mi staci dat na danove kazdy kvartal DPH = 0 . ( je to kvazi sluzba alebo ako to mam chapat takuto cinnost )

DPH ste povinný podať v súlade s registráciu to znamená ....buď mesačne , alebo štvrťročne .

Ak by som nebol platcom DPH tak by som odvadzal len dan z prijmu na konci roka teda neplatil by som DPH v tomto pripade ?:eek:

V prípade neplátcu DPH sa platí daň z príjmu .

Problem je to ze teraz mi nadobudla platnost zivnost aj s tym ze som platcom DPH a ked som to chcel zrusit tak mi povedali ze to bude uz VELKY problem tak sa snazim zistit ci budem na tom skodny alebo nie.

Nadobudnutie živnosti neovplyvňuje platca DPH , to ste sa museli dobrovoľne registrovať na DÚ.Inak to nevidím.
-----------------------------------------------------------------


Odpoveď červenou.....
Milan Benka
31.05.06,17:55
Taká blbá otázka: Na základe čoho pracujete ???
Možnosti:
1. pracovná zmluva
2. zmluva o poskytnutí služieb
3. mandátna zmluva, alebo nejaká iná ???

Na základe akého vzťahu Vám soft.firma platí každý mesiac ???
ALBO
31.05.06,17:57
Vy ako programator poskytujete sluzbu, pisete mesacne, takze pravdepodobne ide o opakovane mesacne plnenia, mali by ste odvazat dan vzdy za prislusny mesiac /dali ste malo info/. Takze co sa tyka vynosov prerabate, lebo ak vam zaplati za mesiac napr. 119 tak vy 19 odvediete DU a zostane vam 100. Ak by ste nebol platitel, tak by vam zostalo 119.
Na druhej strane naklady, tych asi moc nemate, ale napr. pri kupe PC,alebo inych nakladoch si moyete uplatnit dan na vstupe /DU vam tu dan vrati/, kym ako neplatitel si celu OC davate do nakladov aj DPH. Vyhodnost si musite prepocitat sam.
Takze ziadne nulove priznanie, uplatnovat DPH vstup a hlavne v spravnom obdobi odvadzat dan vystupovu.
Zrusenie registracie vam riesi § 81/1. Ak to splnite, nie je problem.
ALBO
31.05.06,18:07
Taká blbá otázka: Na základe čoho pracujete ???
Možnosti:
1. pracovná zmluva
2. zmluva o poskytnutí služieb
3. mandátna zmluva, alebo nejaká iná ???

Na základe akého vzťahu Vám soft.firma platí každý mesiac ???
Benka ma pravdu, ze je to cudne, bud ta Fy nevie ze ste platitel, alebo sme nepochopili na zaklade akeho vztahu pre nich pracujete, lebo aj oni, ked im vyfakturujete s DPH tych 119 maju narok na odpocet /ak maju doklad a nerobia oslobodenu cinnost/, takze aj oni prichadzaju o moznost odpocitania DPH /19/. Lebo aj ked ste doteraz neodvadzali tak to budete musiet dodanit.
Milan Benka
01.06.06,05:35
Posúvam,
MATT654, nechceš doplniť otázku ???
Matt654
01.06.06,07:08
Ved prave ze este neviem ako sa to fakturuje pretoze peniaze prichadzaju z USA.
Ak som to pochopil tak ak som platcom DPH tak platim DPH zo vsetkych prijmov ktore mi prijdu na ucet za dane obdobie.

Co sa tyka tych nakladov tak tie su nulove.
Milan Benka
01.06.06,07:15
Na základe akého vzťahu Vám soft.firma platí každý mesiac ???

Nejaký zmluvný vzťah by tu mal byť !
Alebo je to ešte v štádiu príprav a doteraz žiadne peniaze ešte neposielali ??
Matt654
01.06.06,07:26
Fiirma este neposlala ziadne peniaze....
Zmluva je postavena tak ze firma mi bude posielat kazdy mesiac urcitu sumu penazi na ucet za odvedenu pracu ( ktoru mi urci ze mam spravit ) .
Matt654
01.06.06,07:29
Prijemn nebudem mat taky aby som musel byt platcom DPH. Takze teraz ako by som mohol ziadat toto DPH naspat ? ak sa to da dako...

Hladam cestu ako z toho - takze sa ospravedlnujem ak sa pytam nespravne...
ALBO
01.06.06,08:14
Ved prave ze este neviem ako sa to fakturuje pretoze peniaze prichadzaju z USA.
Ak som to pochopil tak ak som platcom DPH tak platim DPH zo vsetkych prijmov ktore mi prijdu na ucet za dane obdobie.

Co sa tyka tych nakladov tak tie su nulove.

No myslím, že by bolo dobre, keby ste napísali uplné informácie a naraz, lebo sa tu motame na nespravnom mieste.
Napisali ste že to budete robiť pre zákazníka v USA, tým pádom to nie je predmetom DPH u nás a nezdaňujete to ani to nedávate do DP.

Ako sa zbaviť registracie?
Priznam sa že z textu som nepochopila, či ste naozaj už registrovaný. Napíšte, či už máte registračnú kartu k DPH a od kedy ste registrovaný.