pedantmk
31.05.06,21:32
Aký bude prechod na EURO menu v účtovníctve,na registračnej pokladni a v súvisiacich veciach.
bepo
31.05.06,19:35
Celoplošný a zbesilý
pedantmk
31.05.06,19:35
22.05.2006
Ako sa má v období od 1. 7. 2008, keď sa začína obdobie dvojitého oceňovania, zobrazovať cena na faktúrach a pokladničných bločkoch. Stačí, ak len výsledná suma na faktúre (bločku) bude uvedená v korunách, alebo musia byť všetky položky v eurách?

Na pokladničných bločkoch sa bude uvádzať vo dvoch menách iba výsledná suma. V prvej fáze, teda do 1. 1. 2009, sa budú uvádzať najprv v korunách a pod nimi eurá, po 1. 1. 2009 naopak. Jednotlivé položky na bločkoch budú iba v jednej mene - do 1. 1. 2009 v slovenských korunách a po tomto dátume v eurách. Bude to upravovať tzv. Generálny zákon, ktorý má byť prijatý do konca júna 2007.

Čo čaká malých podnikateľov po príchode eura:

Nové ceny v eurách
Prvou z nich je povinnosť prepočítať všetky maloobchodné ceny tovaru či služby korunách na eurá, a to už od 1. júla 2008. Uskutoční sa tak po stanovení jednotného konverzného kurzu /určí ho Rada EÚ/ v prvom štvrťroku 2008. Teda od 1. 7. 2008 budú musieť byť už všetky ceny prepočítané. I po zavedení eura budú musieť v prepočítavaní pokračovať, a to až do skončenia povinného dvojitého oceňovania.

Dvojaké cenovky
Všetci poskytovatelia služieb a predajcovia tovarov by mali rátať s tým, že budú musieť ceny počas spomínaného obdobia uvádzať v oboch menách - teda v pôvodnej slovenskej i v eurách. Cenovky budú obsahovať informáciu v korunách, ktorá bude napísaná väčším písmom a pod ňou menším písmom zasa ceny v eurách. Tento pomer uvádzania cien sa po príchode eura vymení. Predajca bude musieť takéto označovanie povinne dodržiavať až do konca roku 2009, aby sa zákazníci čo najľahšie v nových hodnotách cien zorientovali.

Technické vybavenie
Na to, aby bolo možné dané povinnosti splniť, budú malí podnikatelia potrebovať prípravu i po technickej stránke. Týkať sa to môže najmä tých, ktorí vo svojej prevádzke majú zastarané pokladnice. Na prepočet cien, celkových súm či zaokrúhľovanie si budú musieť zhodnotiť použiteľnosť ich doterajšieho vybavenia (registračné pokladnice, softvér) prípadne zvážiť obstaranie nového.
KEJKA
31.05.06,20:05
výhodu majú firmy, ktoré si zavádzajú infosystémy typu SAP, NAVISION,...
tam sa iba prehodí mena v číselníku, Sk sa dá ako prídavná mena, a celý systém pobeží.
pedantmk
31.05.06,20:46
Smolu majú tí,ktorí majú prenosné ECR starších typov,ktoré môžu zahodiť alebo dať deťom ako kalkulačku.
Aj niektoré typy EURO pokladní s tým budú mať problém,možno niektoré schovať a použiť keď už bude len EURO mena.
Kto má pokladničný SW,o ktorý sa dodávateľ SW ešte legislatívne stará má relatívne pokoj-až na možné náklady na preinštalovanie,zaučenie a hlavne na psychiku.
cathyc
17.06.08,16:28
Počula som, že ľudia zo šojky radili malým obchodníkom, že ak budú na cenovkách uvádzať obe ceny rovnako veľkým písmom môžu tieto používať aj v roku 2008 a 2009. Máte niekto o tom aktuálne info? Ďakujem.
ivka70
17.06.08,16:41
výhodu majú firmy, ktoré si zavádzajú infosystémy typu SAP, NAVISION,...
tam sa iba prehodí mena v číselníku, Sk sa dá ako prídavná mena, a celý systém pobeží.
nooo, dovolim si hooodne pochybovat .... firmy s tymito systemami za prechod zaplatia nemale peniaze a tiez to cele netrva 1 den /projekty bezia uz od hari tohto roka a koncia na jar buduceho roka/
karpis
17.06.08,20:13
na stránke www.nadsme.sk je rozpis školení k prechodu na euro je to zaujímavé bezplatné školenie, ja som ho absolvovala v PD a som nadmieru spokojná. Ale školenia priebiehajú už len do 19.6. takže najvyšší čas využiť
karpis
17.06.08,20:29
tu sú ešte posledné termíny školení
Vranová
17.06.08,20:49
Počula som, že ľudia zo šojky radili malým obchodníkom, že ak budú na cenovkách uvádzať obe ceny rovnako veľkým písmom môžu tieto používať aj v roku 2008 a 2009. Máte niekto o tom aktuálne info? Ďakujem.
To je zalúz! v roku 2008..prvá cena SKK potom EUR!
v roku 2009..prvá cena EUR potom SKK!
ide o to, že v roku 2008 je národnou menou SKK , preto sa uvádza ako prvá a druhá služí informatívne, čiže koľko by sme zaplatili, keby už bolo zavedené euro. v roku 2009 je našou národnou menou EUR, preto bude uvedená ako prvá!
Kika69
17.06.08,21:19
na stránke www.nadsme.sk (http://www.nadsme.sk) je rozpis školení k prechodu na euro je to zaujímavé bezplatné školenie, ja som ho absolvovala v PD a som nadmieru spokojná. Ale školenia priebiehajú už len do 19.6. takže najvyšší čas využiť


Ja som sa dnes zúčastnila tohto školenia a bola som maximálne spokojná, každému odporúčam.;) Okrem množstva informácií nám dali aj dobrý materiál. Seminár mal 3 časti-všeobecné informácie pri prechode na euro a potom sa rozoberal prechod na euro z hľadiska účtovníctva a daní. A dostali sme aj občerstvenie.:D
cathyc
08.07.08,15:46
To je zalúz! v roku 2008..prvá cena SKK potom EUR!
v roku 2009..prvá cena EUR potom SKK!
ide o to, že v roku 2008 je národnou menou SKK , preto sa uvádza ako prvá a druhá služí informatívne, čiže koľko by sme zaplatili, keby už bolo zavedené euro. v roku 2009 je našou národnou menou EUR, preto bude uvedená ako prvá!
Toto mi je jasné už dávno, napísala som len novú info, ktorá sa mi dostala do uší.Išlo mi o to, aby zareagoval niekto, kto pozná odpoveď na to či je tá info len nejaká kačica, alebo je možne sa ňou ďalej zaoberať.
ruci
14.01.09,09:49
obnovujem temicku a chcem Vas poprosit o radu
ako sa prerata a nasledne zaokruhli na EUR cena nehnutelnosti urcena znaleckym posudkom v SK na ucely uzatvorenia kupnej zmluvy v tomto roku?