Dominika256
04.09.15,16:25
Dobry den poprosila by som Vas o radu. Od 30.1.2010 do 30.6.2015 som bola retazovo na MD,RD , MD ,RD. Medzi tym v oktobri 2010 isla firma v ktorej som pracovala do konkurzu. Ja som nebola o nicom informovana, pracovny pomer mi trval celu matersku a rodicovsku dovolenku az do 30.6.2015 kedy mi konkurzna poslala dohodu o rozviazani pracovneho pomeru. Chcela som si uplatnit vyplatu odstupneho z garancneho fondu, ale ta mi bola zamietnuta lebo vraj je to uz premlcana doba, kedze firma istla do konkurzu v roku 2010 narok o davku sa premlcuje po troch rokoch. Maju pravdu? Su nejake sance sa odvolat? Ako som si mohla uplatnit narok na odstupne skor ked som bola stale zamestnana?
Dakujem pekne
Mária27
04.09.15,15:28
Ako čítam zákon o sociálnom poistení, vychádza mi to, že by si sa mala odvolať.

Premlčanie nároku na výplatu dávky je v § 114: (1) Nárok na výplatu dávky alebo jej časti sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa, za ktorý dávka alebo jej časť patrili.

Podmienky nároku na dávku garančného poistenia; 102: f) nárok na odstupné, ktoré patrí zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru,

Osobný rozsah garančného poistenia je v § 18: Povinne garančne poistený je zamestnávateľ zamestnanca v pracovnoprávnom vzťahu38) ... (3) Nárok na dávku garančného poistenia z garančného poistenia zamestnávateľa má jeho zamestnanec uvedený v ods. 1 po splnení podmienok ustanovených týmto zákonom.