Sofia25
04.09.15,18:18
Dobry den,prosim o radu,Som vlastnikom bytu ,ktoreho spravca je bytove druzstvo.Mam dlzobu na najomnom vo vyske 630 eur,ale zmluvnu pokutu,alebo sankcie vo vyske 1460 eur.Dali ma na sud.Som ochotna dlznu sumu zaplatit,ale nemam na zaplatenie sankcii.tri mesiace som v hmotnej nudzi.Xhcem sa opytat nuie je moznost o odpustenie sankcii ? Bola som osobne este mubuly rok ,a tiadala som splatkovy kalendar,kde imi bolo povedane,ze oni so mnou nemaju nic,ze mi musia splatkovy kalendar umoznit vlastnici bytov.Dlzoba na byte bola vyssia,ale davam jednorazove platby a tym sa mi zmensuje.Je mozne,aby bytove druzstvo odo mna vymahalo sankcie ? Ved vlastne ako naomca bytu by som sa mala vysporiadat s najomnikmi bytu.Neviem,prosim u radu,som zufala,neviem ako úostupéovat,nemam na pravnika.Dakujem velmi pekne...
buchač
04.09.15,16:27
Myslím si, že správca sa správa nesprávne.
Veď berie peniaze za správcovstvo bytov. Majitelia bytov môžu, no nemusia vedieť o dlžobách...Majitelia musia schváliť (zo zákona) len prípadnú dražbu, keď sa suma vyšplhala do vyšších čísel.

Sankcie sú alebo nie sú. Ide o to, čo máš v zmluve o výkone správy uvedené a to je práve ten dôležitý údaj.

Ale správca môže dať dlžníka na súd - platobný príkaz a ak tento nebude akceptovaný, tak následne aj na exekúciu.
Potom to bude mať v rukách už len exekútor a aj on schváli (alebo aj nie) prípadný splátkový kalendár.
Lenže to už budú aj iné = vyššie čísla...
Mária27
04.09.15,17:10
Správca vymáha to, čo mu vllastníci prikázali v zmluve o výkone správy. Vastníci by ti hlasovaním mohli sankcie znížiť aj odpustiť. To, že si v hmotnej núdzi, by mali zohľadniť vlastníci aj súd.

Prekontroluj, či úroky z omeškania nie sú vyššie, ako sú (za príslušné obdobie) uvedené v Nariadení vlády č. 87/1995. V súčasnosti je to ročná úroková sadzba 5,05 % (§ 3 = Výška úrokov z omeškania je o päť percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.) - teraz 0,05

Ak tam máte aj zmluvnú pokutu, nesmie byť veľmi vysoká - približne sadzba ako za úver v banke. Ak je vysoká, odvolaj sa na občiansky zákonník:
§ 545a
Neprimerane vysokú zmluvnú pokutu môže súd znížiť s prihliadnutím na hodnotu a význam zabezpečovanej povinnosti. Ak veriteľ nie je oprávnený požadovať náhradu škody spôsobenej porušením povinnosti, na ktorú sa zmluvná pokuta vzťahuje, súd prihliadne aj na výšku škody, ktorá porušením povinnosti vznikla, a na to, o koľko zmluvná pokuta presahuje rozsah vzniknutej škody.
dmc
04.09.15,17:27
...budem asi hnusny a nekonstruktivny:

Prekontroluj si - ci ti tecie voda.... dokonca asi tecie aj tepla voda.....urcite sa mozes osprchovat a pravdepodobne aj WC sa da splachovat a vsetko to odtecie "bohviekam" ale to ta urcite nezaujima ale urcite s tym nemas starost a za chvilku bude funkcne kurenie...... radiatory budu hriat - nemusis kurit v piecke (dufam)...a aj vytah urcite funguje......a hadam sa aj v spolocnych priestoroch svieti......a strecha hadam nezateka. TO VSETKO ZA TEBA ZAPLATILI SPOLUVLATNICI. Nie - bytove druzstvo to nezaplatilo.

ZAPLATILI TO tvoji susedia a chcu svoje peniaze spät.

Sankcia vo vyske 1460 € znamena ze dlh bol pravdepodobne vyssi a VIAC ako urcite islo o "Dlhodobe" neplatenie. (Bodajby som sa mylil)

Mam radu: ZAPLAT !!! alebo byt predaj a chod do mensieho alebo do podnajmu. Preco maju za teba platit susedia kedze su v pozicii "rukojemnikov"??


(ano...som hnusny.(dnes))