Miroslava1234
05.09.15,07:58
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu - Od akého dátumu mám nárok na poberanie rodičovského príspevku? Začnem takto - posledných 5 rokov sme žili v Anglicku, kde sa nám narodili 2 deti. Manžel tam pracoval a ja som bola posledné roky doma s deťmi - poberala som child tax credit a child benefit. 10.apríla sme Anglicko všetci opustili, poberanie všetkých benefitov k tomuto dátumu sme ukončili. Leteli sme na Malorku, kde sme zotrvali do 03.augusta 2015, lebo syn je silný alergik a ekzematik, vlastne ekzémami trpí aj dcéra, takže zo zdravotných dôvodov. Boli sme tam len ako turisti, neboli sme nikde registrovaní, nič sme nepoberali, ani sme tam nepracovali. Aby som nezabudla mladší syn má teraz 22 mesiacov. A 03.augusta sme leteli na Slovensko, kde už ostávame žiť a manžel už aj pracuje. Deti sú tu prihlásené k detskému lekárovi na Slovensku od 17.augusta 2015.
Ďakujem za každú radu, pretože na UPSVAR si ma posielali cez 3 pracovníčky, a každá mi dávala iný dátum začiatku nároku.
ivka70
05.09.15,06:11
ja si myslim, ze od 11.4., podkladom by malo byt potvrdenie o ukonceni poberania tychto benefitov v Anglicku.
k takemu terminu ste sa mali aj vsetci prihlasit na zdravotne poistenie na SK.
o Malorke, kde ste boli na dovolenke, ste nemali ani hovorit.
o RP sa da poziadat 6 mesiacov dozadu.
avalik
05.09.15,07:25
A trvaly pobyt, resp prech. pobyt ste v tomto obdobi menili?
Miroslava1234
05.09.15,10:23
Nie, trvalý pobyt mám stále na Slovensku
Miroslava1234
05.09.15,10:25
nie, trvalý pobyt mám stále na Slovensku ako pred odchodom do Anglicka
Katy a R
05.09.15,10:37
podmienkou na RP je okrem veku a starostlivosti - cit. zo stránky UPSVaR
b) trvalý pobyt alebo
prechodný pobyt
(u cudzincov)
oprávnenej osoby na
území SR alebo je
osobou podľa
Nariadenia EP a Rady
o koordinácii
systémov
soc.zabezpečenia

pre PnD starostlivosť a pobyt.

...
a treba si poriešiť aj zdravotné poistenie u nás - ak ešte nemáš.
Miroslava1234
05.09.15,10:47
zravotné sme poriešili hneď po príchode na Slovensko, ale ďakujem za radu
avalik
05.09.15,11:02
Ak teda trvaly pobyt bol stale na SK, a 10.4.2015 ste sa odhlasili z poberania obdobneho prispevku, tak od 11.4.2015 vznikol narok na poberanie RP na SK - ci bude vyplatena cast za april zalezi od vysky davky poberanej v UK.