Verwest
06.09.15,17:33
Ahojte,

moja otázka sa jedná ohľadne nákupu tovaru zo zahraničia (z PL). Vzhľadom na to, že sa jedná o zahraničie a osobné stretnutie s predajcom, preferujem hotovosť. Môžem pracovať s hotovosťou ak nemám ERP?

Môj postup by bol nasledovný: výber hotovosti(napr. z bankomatu) z môjho účtu, zmenenie na inú menu, zaplatenie faktúry a predaj môjmu zákazníkovi(ten mi moju faktúru zaplatí už na môj účet)

Som vďačný za každú radu.
mondes
06.09.15,15:46
AK budeš prijímať platby len na bank. účet, tak môžeš používať postup, ktorý si napísal. ERP by si musel mať, ak by si predával tovar a zákazníci by ti platili v hotovosti.
avalik
06.09.15,16:08
Povinnost evidovat trzby v ERP je len na prijate platby v hotovosti.
Ty ked platis za tovar/sluzbu tak predsa ti nevznika trzba. ;)
Verwest
06.09.15,17:03
vďaka avalik a mondes, ešte som si neni celkom istý vtom, keď chcem použiť svoje ušetrené peniaze na nákup tovaru. Nebude to problem zaúčtovať? resp. z môjho podnikateľského účtu si nevyberiem peniaze na tovar ale príde naň tržba za predaný tovar
avalik
06.09.15,17:37
Podnikateľské peniaze máš na účte alebo v hotovosti - pokladni, druhý za tovar prijmeš na účet a keď potrebuješ tak si ich presunieš do pokladne... a naopak, z konečne vložíš peniaze na účet.
Verwest
06.09.15,18:37
čiže keď chcem prispieť svojmu podnikaniu tak financie presuniem do tzv. pokladne a tie si vložím na podnikatelský účet.

Neviem či som spravil dobre, keď som si zriadil ZUNO...nemám ZUNO pobočku v okolí, čiže peniaze na účet si môžem vkladať len cez svoj osobný účet a to asi nie je úplne v poriadku. Mám si radšej zvoliť banku, ktorej mám pobočku na dosah resp. si môžem presúvať peniaze medzi pokladňou a účtom.

Ospravedlňujem sa za banálne otázky a vďaka za váš čas.
avalik
06.09.15,18:46
Ak si SZČO, tak si súkromné peniaze do podnikania môžeš vkladať priamo do pokladne, vkladom na pod. účet, alebo bankovým prevodom zo súkromného účtu. A ak potrebuješ hotovosť - výber do pokladne, tak klasika cez bankomat alebo v banke.