Consultix
06.09.15,19:00
Ahojte
obraciam sa na Vas s prosbou ohladom situacie, ktoru riesim v rodine:

Zamestnanec bol v priebehu zimy niekolkokrat PN s infekciami hornych dychacich ciest, naposledy PN od 04/2015. Nasledne nastali komplikacie, PN sa predlzovala. Od 06/2015 sa dovod PN zmenil a zamestnanec je PN z rozhodnutia neurologa a psychiatra, ktori zatial neodporucili navrat na povodne pracovne miesto.
Zamestanec informoval nadriadenu, ze pravdepodobne dlhsie nebude mozny navrat na povodne pracovne miesto, preto poziadal (zatial len ustne) o preradenie na inu pracovnu poziciu. Zamestnavatel nevie nevrhnut inu pracu (prepusta v niekolkych vlnach), preto navrhol zamestnancovi ukoncenie pracovneho pomeru s odstupnym vo vyske 4 mesiacov. Zamestnavatel ma sam zaujem na ukonceni pracovneho pomeru, lebo predmetnu predajnu poziciu musi obsadit a nadriadena nemoze prijat noveho cloveka, kym dotycny je v PP. Zamestnanec predlozil potvrdenie odborneho lekara (psychiatra), ktory neodporucil navrat na pracovne miesto v blizkej buducnosti. Zamestnavatel zmenil retoriku a urcil termin u vlastneho posudkoveho lekara, pricom od zamestnanca pozadoval, aby na den tejto kontroly si prerusil PN a dostavil sa na kontrolu. Obvodny lekar nesuhlasil s prerusenim PN, nakolko praceneschopnost trva a nevidi dovod na jej ukoncenie. Obvodny osetrujuci lekar je toho nazoru, ze zamestnavatel nema dovod, ani pravo zistovat zdravotny stav zamestnanca, ak ten predlozil odborny lekarsky posudok. Sme teda na mrtvom bode, lebo zamestnavatel teraz chce, aby PN a PP trvali nadalej bez dalsej zmeny a potom sa uvidi.
Nemam skusenosti s touto problematikou, preto hladam odpovede na otazky:
- pozaduje zamestnavatel prerusenie PN opravnene?
- pozaduje zamestnavetel vlastny posudok opravnene?
- ak vyzve zamestnanec zamestnavatela na preradenie na inu pracu, aky je postup a ake su lehoty, prava a povinnosti jednej a druhej strany?

Vopred Vam dakujem :)

--------

Ahojte, kedze sme danu situaciu doriesili, tak Vam posielam aj informaciu, ako to vlastne dopadlo...
Zamestnanec bol pocas PN v case vychadzky u lekara PZS na poziadanie zamestnavatela. Lekar PZS potvrdil trvalu nesposobilost na vykon danej prace a zaroven zamestnanec poziadal zamestnavatela o preradenie na inu pracu. Kedze zamestnavatel nemal ine pracovne miesto z dovodu znizovania stavov, navrhol zamestnancovi ukoncenie dohodou s prislusnym odstupnym v zmysle kolektivnej zmluvy.
veronikasad
06.09.15,17:20
Počas PN-ky zamestnávatel nemôže riešiť žiadne preradenie.

Ak zamestnanec aj zamestnávatel súhlasia s ukončením prac.pomeru dohodou, prac.pomer môže byť ukončený aj počas PN-ky. (ponúknite zamestnancovi "odstupné" formou odmeny, nemusíte vôbec riešiť jeho zdravotný stav.

K tým lehotám, pozri § 69 odst. 1, písm. a) ZP

§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
karol.za
06.09.15,17:30
- pozaduje zamestnavatel prerusenie PN opravnene?
-o tom kedy dôjde k ukončeniu pn rozhoduje len ošetrujúci lekár,nerozhoduje o tom ani posudkový lekár-hoci môže doporučiť ukončenie pn ale len za určitých podmienok,tzn.zamestnávateľ nemá žiadnu nožnosť ako ,,prikázať,, zamestnancovi prerušenie pn

- pozaduje zamestnavetel vlastny posudok opravnene?
-zamestnávateľ nemôže mať vlastného posudkového lekára,jediný posudkový lekár,ktorý sa mäže vyjadriť k zdravotnému stavotného zamestnanca je jeho posudkový lekár,je to posudkový lekár pod ktorého patrí jeho ošetrujúci lekár
takže ,,posudok,, môže byť môže byť len od svojho posudkového lekára

- ak vyzve zamestnanec zamestnavatela na preradenie na inu pracu, aky je postup a ake su lehoty, prava a povinnosti jednej a druhej strany?
-to je reálne až po ukončení pn

s pozdravom karol
:):):):):)
Consultix
06.09.15,17:34
Dakujem za odpoved :)
1. Zamestnanec oznamil skutocnost, ze nemoze nadalej vykonavat pracu na danej pracovnej pozicii. Je tym podla Teba naplnena podstata par. 61 ods 1. pism. a? Ak ale ukonci PP okamzite z uvedeneho dovodu, tak mu asi nevznika narok na odstupne, ze?
2. Pises, ze "Ak zamestnanec aj zamestnávatel súhlasia s ukončením prac.pomeru dohodou". Ma pravo zamestnavatel posielat zamestnanca na dalsi posudok, ak zamestnanec predlozil lekarsku spravu od svojho odborneho lekara?
veronikasad
06.09.15,17:37
1. Preradenie na inú prácu nemôže ani zamestnanec riešiť počas PN-ky. Nevidím dôvod, prečo by končil pracovný pomer v zmysle § 69 odst. 1 písm. a) kým PN trvá. 15-dňová lehota začína plynúť prvým dňom výkonu práce po ukončení PN.

2. Nie som právnik, ale myslím, že nemá.
veronikasad
06.09.15,17:38
Zamestnanec s ukončením prac.pomeru dohodou so 4-mesačným odstupným súhlasí ?
Consultix
06.09.15,17:41
Karol, dakujem :)
1. Suhlasim, tiez som toho nazoru...
2. Upresnime teda, na zaklade coho moze, resp. ma pravo zamestnanec ziadat od zamestnavatela preradenie na inu pracu. Asi som nemal pouzit vyraz posudok, nakolko sa jednalo o spravu o odborneho lekara, nie od posudkoveho lekara. Co teda musi zamestnanec predlozit, aby zamestnavatal musel akceptovat skutocnost, ze naozaj nie je sposobily na vykona prace na danej pracovnej pozicii? Teda, aby mohla byt uzavreta dohoda o ukonceni PP pocas PN s tym, ze je preukazatelna opravnenost poziadavky zamestnanca o preradenie na inu pracu.
3. OK, preradenie az po ukonceni PN. Ale vid bod 2, ako postupovat, ak chceme dosiahnut dohodu o ukonceni pocas PN, s narokom na odstupne? Podotykam, ze s tymto navrhom prisiel sam zamestnavatel, aby si uvolnil to pracovne miesto na predajni a mohol tam zamestnan noveho cloveka, kedze ma malo ludi na predajni...
Consultix
06.09.15,17:43
Ano, zamestnanec by s tym suhlasil. Zamestnavatel sam prisiel s tymto navrhom, preto si zamestnanec zabezpecil dokumenty od odborneho lekara, tie dorucil zamestnacovi podla povodnej dohody a zacali sa peripetie s poziadavkou na navstevu vlastneho posudkoveho lekara a zmenou pristupu...
veronikasad
06.09.15,17:43
Riešte to "potichu" odmenou vo výške dohodnutého odstupného - bez uvedenia dôvodu skončenia prac.pomeru v Dohode o ukončení prac.pomeru v zmysle § 60 ZP. Odvody sú rovnaké ...
Consultix
06.09.15,17:45
My by sme to aj riesili, ale problem je v tom, ze oni prisli s tymto navrhom a teraz ako keby sa z toho chceli vyzut a natahovat to do nekonecna...
avalik
06.09.15,17:45
Zamestnávateľ môže mať vlastného lekára v rámci pracovnej zdravotnej služby - ten na základe posúdenia zdravotného stavu vo vzťahu k práci je oprávnený vydať posudok. Samozrejme, zamestnávateľ počas PN nemá právo nariadovať prerušenie PN.
veronikasad
06.09.15,17:47
Teraz neviem, či ty sa pýtaš v mene zamestnanca alebo zamestnávatela ...
Consultix
06.09.15,17:58
Pytam sa v mene zamestnanca.
Consultix
06.09.15,18:03
Aha, PZS :) Riesime teda situaciu, ked zamestnavatel a zamestnanec by sa dohodli na ukonceni pocas PN. Zamestnavatel zjavne nie je spokojny s odbornym nalezom a chce si to overit cez svojho lekara. Kedze sa jedna o zamer ukoncit dohodou, tak je to na voli dvoch stran. Ak je vola zamestnavatela podmiena nalezom vlastneho lekara, tak samozrejme to teda akceptovat. Je ale asi zrejme, ze nema narok ziadat o prerusenie PN, ved potom by sa uz nejednalo o ukoncenie pocas PN. Nechcem byt ten zly, ale mam pocit, ze zamestnavatel ma snahu ukazat sa ako pekny a ochotny, ale pritom nastavil podimienky tak, aby boli nesplnitelne...
Consultix
06.09.15,18:07
Este k tej lehote 15 dni na preradenie: Nedava mi to prakticky zmysel: Zamestnanec nie je sposobily vykonavat predmetnu pracu. Ukonci sa PN, vrati sa do prace ale zamestnavatel ma 15 dni na to, aby ho preradil. Zamestnanec musi tych 15 dni vykonavat tu pracu, aj ked nie je zdravotne sposobily?
Je mi jasne, ze PN by sa mala ukoncit az ked uz bude sposobily prace, ale co v pripade, ak zamestnavatel nechce uzavriet dohodu a nepreradi ani po navrate. Bude 15 makat po starom?
veronikasad
06.09.15,18:09
Vyšetrenie lekárom PZS - o ktorom píše avalik, je možné len po ukončení PN-ky a jeho nástupe do zamestnania. V jednodňovom prerušení PN-ky nevidím žiadny zmysel.
veronikasad
06.09.15,18:16
Dôvod na okamžité ukončenie prac.pomeru má až po 15 dňoch od doručenia lekárskeho posudku ... Teda mal by tých 15 dní pracovať. Náhrada príjmu pri okamžitom skončení prac.pomeru zo strany zamestnanca však bude podstatne nižšia ako 4-mesačné odstupné, ktoré mu predtým zamestnávatel ponúkal. (len za 2 mesiace)
karol.za
07.09.15,20:50
prečo by zamestanec mal ísť na kontrolu k lekárovi ,ktorý ani nieje jeho ošetrujúci lekár a ktorého mu určil zamestnávateľ???
však ak som dobre čítal sú jeho ošetrujúci lekári-neurolog,psychiater a jeho lekár-obvoďák,toto sú jediní lekári ktorí môžu zamestnanca poslať podľa potreby na ďalšie odborné vyšetrenia ,ale odborným lekárom a určite nie lekárovi zps,alebo lekárovi ktorého mu určí zamestnávateľ
a prerušenie pn???????? zamestnanec má požiadať???
aký dôvod by uviedol-???

takže pn a pp pokračuje,ak zamestnávateľ chce dohodu je na ťahu on
alebo zamestnávateľ si spočítal,že dva je určite menej ako štyri
s pozdravom karol
:):):):):)
veronikasad
29.09.15,19:53
... a spokojní sú obaja - zamestnanec aj zamestnávatel...
Consultix
29.09.15,19:59
Myslim si ze ano :) Zamestnanec si trocha prilepsiel, aj ked zostal bez prace (ale nesposobilost je realna) a zamestnavatel sa zbavil problemu a moze pracovne miesto obsadit novym clovekom.
veronikasad
29.09.15,20:04
O ID žiadať nebude ?