Koda888
06.09.15,19:25
Chcem sa opýtať na to ze pred skoro 4mi rokmi mi bol pri nehode zadržaný VP kde si to policajt vylozil tak ze budem asi vinný pricom sa to na mieste nedalo urcit myslim tym mieru zavinenia a podobne ale cez to vsetko mi ho zadrzal a vec isla na sud kde pocas konania bola vec neustale v moj prospech avsak nikto necakal ze sa to bude tahat skoro 4 roky. Nakoniec ma súd oslobodil v plnom rozsahu a som nevinný tak som si s rozhodnutim isiel po VP kde mi ho dali ale povedali ze mam ist na preskusanie lebo mi ho zobrali na dlhsie ako chceli teda viac ako dva roky. Teraz mam VP ale musim sa ist dat preskusat platit za to a nervovat sa tam aj ked som bol oslobodeny teda som nic neurobil a podla mna nikto nesledoval dovody zadrzania a vobec som ho tak dlho nemusel mat u policie v sufliku. Chcem teda vediet na co ma oslobodili a uznali za nevinneho ked mam rovnake povinnosti ako keby som si odpikal zakaz cinnosti. Na co je to oslobodenie potom ked kvoli tomu ze sa niekto unahlil s tym zadrzanim ja musim platit preskusanie
avalik
06.09.15,17:30
A čo tak pozrieť konečne do zákona?

8/2009 Z. z.
Zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 91
(1) Ak možno dôvodne predpokladať, že nastala zmena odbornej spôsobilosti držiteľa vodičského oprávnenia v ovládaní pravidiel cestnej premávky alebo vo vedení motorového vozidla, najmä ak neprospel na skúške z odbornej spôsobilosti na udelenie ďalšieho vodičského oprávnenia alebo ak preukázateľne nevykonával alebo nemohol vykonávať činnosť vedenia motorového vozidla dva roky a viac, orgán Policajného zboru rozhodne o preskúšaní odbornej spôsobilosti podľa
a) § 79 ods. 2 písm. a),
b) § 79 ods. 2 písm. c) alebo
c) § 79 ods. 2.
misoft
06.09.15,17:38
Operuj rozhodnutím súdu. Ďalej operuj tým, že VP ti bol zadržaný neoprávnene, bez presného určenia vinníka, teda chybou správneho orgánu teraz utrpíš škodu.
http://www.minv.sk/?zadrzanie-vodicskeho-preukazu
Ak povedal (vtedy) policajt, že asi budeš vinný, nebol dodržaný ani jediný z bodov v odkaze uvedených....
I keď prešli 4 roky - skús podať na dotyčného policajta TO pre tr.čin zneužívania právomocí verejného činiteľa.
Zároveň žiadaj, aby MV (teda PZ) zrušil rozhodnutie o absolvovaní preskúšania, nakoľko ICH chybou sa toto stalo.
I v PZ musí platiť prezumcia neviny. Teda pokiaľ ti pred 4 rokmi nepreukázali jednoznačne vinu, mohli ti zadržať VP len do zahájenia súdneho procesu (pred zákonom si bol stále nevinný, pokiaľ sa nepreukáže opak).
Koda888
06.09.15,17:40
To je sice pekne ale taktiez organ ktory zadrzal VP je povinny pocas celeho konania sledovat dovody zadrzania a v mojom pripade tak nebolo urobene a tiez mi nebol udeleny žiaden zakaz cinnosti alebo ina sankcia. A to ze som nejazdil 4 roky tak podme teraz preskusavat vsetkych ludi co si urobili VP ale 15 rokov nejazdili lebo nemali moznost zakupit vozidlo!!! U takychto nenastala zmena v odbornej sposobilosti ci co
misoft
06.09.15,17:40
@avalik Zákon to píše, ale zabudlo sa na jedno - nebolo mu to preukázané. Polícia konala nad rámec - už výrok policajta, že bude pravdepodobne vinný - tomu nasvedčuje...
A ešte doplním - avalik - vina mu ani vtedy, ani potom nebola preukázaná. PZ preto mal vrátiť VP, pretože nesplnil základné podmienky - určenie jednoznačne, kto je vinník.
avalik
06.09.15,17:48
Aj ked sa nepreukázala vina, preukázateľne nemohol šoférovať, kedže nemal vodičák.
Koda888
06.09.15,17:55
Znamemu sa stala podobna nehoda avsak jemu nezadrzali VP a to aj cez to ze uz v dnesnej dobe je stihany a ma vznesene obvinenie ale mne ho zadrzali na 4 roky nikoho netrapilo ze to ide v moj prospech a nakoniec ma oslobodili no to im nestaci a nevedia sa s tym vysporiadat tak mi nariadili preskusanie ale ja som proti tomu nakolko sud ma pravoplatne oslobofil tym padom som nevinny a nic som neurobil tak preco by som mal chodit a platit autoskolu???
Podla mna urobili chybu
misoft
06.09.15,18:13
Pravda... ale zadržanie bolo administratívnou chybou, bez preukázania viny. A keďže to potvrdil i súd (síce po 4 rokoch) - už v čase odobratia nebol na to dôvod. A keďže PZ rozhodol o zadržaní BEZ dôkazov a BEZ preukázania viny - pochybil PZ s tým zadržaním. Takže mali by ho vrátiť a nežiadať preskúšanie. Pretože pokiaľ by sa držali pôvodného - nepreukázaná vina - vrátiť VP - nemusel by naň čakať 4 roky. Ak by súd rozhodol po 4 rokoch, že bol vinný - po rozsudku by sa odobral. Do tej doby platila prezumpcia neviny.
avalik
06.09.15,18:23
Ak mu vznikla škoda, tak nech využije zákon 514/2003 Z. z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov.
Koda888
07.09.15,10:06
Prosim ta co mi teda navrhujes mam na doprave poziadat o upustenie od skusok z odbornej spôsobilosti nakolko podla mna neboli dodrzane zakonne podmienky na zadrziavanie VP po dobu takmer 4 roky, pricom aj sud ma pravoplatne oslobodil?
misoft
07.09.15,13:05
A) Požiadaj, aby upustili od vykonania skúšok. Oboznám ich, že platila prezumpcia neviny, avšak VP ti bol zadržaný bez dokázania viny. A že to potvrdil i súd. T.z. že VP bol zadržaný protiprávne.
B) Podaj na dotyčného poliša TO pre tr.čin zneužitia právomocí.
C) Ak ti vzniknú náklady - avalik ti predložila zákon - žiadaj o odškodnenie.
bettylou
07.09.15,14:02
platiť by si za to nemal, ale ak máš problém s preskúšaním....
bettylou
07.09.15,14:04
typický príklad ako maťko s kubkom vlka j..bali a .... nie sa ovciam venovali