anelly
01.06.06,06:44
Dobrý deň všetkým poraďákom! Pomôže mi prosím niekto s nasledujúcim problémom? S.r.o. kúpila nehnuteľnosť v 04/2006. V účtovníctve som ju zaúčtovala len do obstarania a nezaradila do užívania, pretože budovu treba celkom zrekonštruovať. Spoločnosť ale zmenila "názor" a budovu chce predať občanovi. Ako túto skutočnosť zaúčtovať a ako sa to dotkne s.r.o. čo sa týka dani z príjmu? Budova nebola skolaudovaná. Ako by to bolo keby ju predala za vyššiu cenu ako ju obstarala? ak by ju predala za nižšiu cenu? Toľko nad tým rozmýšľam, že som dúfam zrozumiteľne popísala daný problém. Ďakujem!!!!!
Milan Benka
01.06.06,04:56
Z hľadiska DzP obstarávacia cena budovy pôjde do nákladov celá (daňovo uznateľných) , bez ohľadu na predajnú cenu. Problém by mohol vzniknúť pri predaji "spriazneným" osobám. Takže treba preskúmať vzťah k "občanovi"
anelly
01.06.06,09:33
Nákupca nie je spriaznená osoba. Neviem, či som už celkom dopletená, ale budova je účtovaná 042/379, nebola zaradená do užívania na podnikanie na účte 022, neodpisuje sa. Keď ju predám ako to zaúčtujem? Na účte 541 - predaj HIM sa účtuje o odpisovanom majetku. Mám danú budovu zaradiť na 022, uplatniť si za cca 3 mesiace odpisy a potom predať 541? A potom ešte jedna vec :Daň z predaja nehnuteľnosti - budova nebola zaradená, nebola skolaudovaná, vo vlastníctve je 3 mesiace )menej ako 5 rokov)
anelly
02.06.06,11:14
prosím, poradí mi niekto?