pupava13
06.09.15,22:49
Dobrý deň. Pracujem už rok ako osobná asistentka no myslím si že Pani so zťp to dosť zneužíva. Varím jej, pomáham pri domácich prácach a ešte som s jej deťmi cez prázdniny kým ona pracuje. Na mesiac mám 145 hodín a ona teraz chce pre jej manžela vybaviť OA na 4 hodiny denne tak sa chcem opýtať či mne stiahnu hodiny? A za akých podmienok môže prísť Pani so zťp o osobného asistenta? Ak by som nahlásila úradom že zneužíva mňa ako osobnú asistentku ták by jej zanikol nárok na OA ? A ak by jej stiahli príspevok na OA ták mohla by oň požiadať znova ?
Katy a R
06.09.15,20:57
Rozsah práce OA je predsa dohodnutý v zmluve o výkone OA. tam máš uvedené, aké práce OA vykonáva.
Ak ti pani ŤZP ponúkne vykonávať OA na jednu hodinu denne - tak buď budeš súhlasiť a podpíšeš, alebo nebudeš súhlasiť a nepodpíšeš. je to na tebe, či takú "prácu" chceš. Každý mesiac tiež podpisuješ výkaz odpracovaných hodín - ak ti tam napíše menej, ako si robila - tak to jednoducho nepodpíš a žiadaj o nápravu.
Ak si ŤZP osoba nájde aj iného asistenta - je to len na nej... podmienky ukončenia spolupráce máš v zmluve.
avalik
06.09.15,20:59
447/2008 Z. z.
Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447


§ 20
Osobná asistencia
(1) Osobná asistencia je pomoc fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím pri činnostiach uvedených v prílohe č. 4. Osobnú asistenciu vykonáva osobný asistent.
(2) Účelom osobnej asistencie je aktivizácia, podpora sociálneho začlenenia fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a podpora jej nezávislosti a možnosti rozhodovať sa a ovplyvňovať plnenie rodinných rolí, vykonávanie pracovných aktivít, vzdelávacích aktivít a voľnočasových aktivít.


Príloha č. 4 k zákonu č. 447/2008 Z. z.
Zoznam činností na účely určenia rozsahu potrebnej osobnej asistencie
1. vstávanie,
2. líhanie,
3. polohovanie,
4. osobná hygiena
4.1. umývanie,
4.2. kúpanie,
4.3. česanie,
4.4. holenie,
4.5. úprava nechtov,
4.6. mejkap,
4.7. vyprázdňovanie čriev a mechúra,
5. obliekanie,
6. vyzliekanie,
7. príprava jedla,
8. podávanie jedla,
9. podávanie liekov,
10. nakupovanie,
11. pomoc pri domácich prácach,
12. starostlivosť o pomôcku (napríklad osobné motorové vozidlo),
13. dorozumievanie
13.1. písanie,
13.2. čítanie,
13.3. telefonovanie,
13.4. artikulačné tlmočenie,
13.5. taktilné tlmočenie,
13.6. tlmočenie v posunkovej reči,
13.7. sprostredkovanie komunikácie pre sluchovo postihnuté osoby a pre hluchoslepé osoby,
13.8. predčítanie pre nevidiacich,
14. dohľad,
15. pomoc pri akútnom ochorení,
16. pomoc počas dovolenky,
17. sprievod dieťaťa do školy a zo školy alebo do predškolského zariadenia a z predškolského zariadenia, ak je rodič alebo fyzická osoba, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím,
18. pomoc nepočujúcemu rodičovi počujúceho dieťaťa aj nepočujúceho dieťaťa od jedného roku veku do deviateho roku veku a nepočujúcej fyzickej osobe, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu pri činnostiach, ktoré vzhľadom na svoje sluchové postihnutie nie sú schopné zvládnuť pre problémy s vnímaním a pochopením hovorenej reči v súvislosti s rozvíjaním hovorenej reči,
19. pomoc nevidiacemu rodičovi nevidiaceho dieťaťa aj vidiaceho dieťaťa od jedného roku veku do deviateho roku veku a nevidiacej fyzickej osobe, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu pri činnostiach, ktoré vzhľadom na svoje zrakové postihnutie nie sú schopní zvládnuť pre problémy s vnímaním a pochopením písomných informácií a grafických informácií, vytváraním vizuálne orientovaných pojmov a predstáv v súvislosti s rozvíjaním schopností priestorovej orientácie, a to predčítaním textu,
20. preprava alebo premiestňovanie pri pracovných aktivitách, vzdelávacích aktivitách, občianskych aktivitách, rodinných aktivitách a voľnočasových aktivitách.

§ 23
Práva a povinnosti osobného asistenta a fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím pri výkone osobnej asistencie
(1) Osobnú asistenciu môže vykonávať len fyzická osoba, ktorá dovŕšila najmenej 18 rokov veku a má spôsobilosť na právne úkony. Osobnú asistenciu nemôže vykonávať fyzická osoba, ktorá je odkázaná na pomoc inej fyzickej osoby v činnostiach, ktoré má vykonávať ako osobný asistent.
(2) Osobný asistent vykonáva osobnú asistenciu na základe zmluvy
a) o výkone osobnej asistencie uzatvorenej medzi fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a osobným asistentom podľa osobitného predpisu,35)
b) uzatvorenej medzi fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a agentúrou osobnej asistencie.
(3) Zmluva o výkone osobnej asistencie obsahuje najmä
a) druh vykonávaných činností podľa zoznamu činností uvedených v prílohe č. 4 a rozsah vykonávaných činností,
...
pupava13
07.09.15,18:50
ďakujem
pupava13
07.09.15,18:52
teda ak osoba so zdravotným postihnutím zneužíva osobnú asistenciu a ja ak by som to nahlásila uradom ták jej by mohli stiahnuť príspevok na OA?
pupava13
07.09.15,18:54
ďakujem, tá pani chodí do práce a ja tam som s jej deťmi ták si myslím či si OA nepomýlila s opatrovaním detí, a ešte aj ide trvrdiť že ak by nechodila do práce OA by nepotrebovala.
Katy a R
07.09.15,19:36
Ak si myslíš, že ťa zneužíva - tak sa nedaj. záleží od toho - aké konkrétne činnosti máš vo svojej zmluve o výkone OA. Zmluvu si podpísala, treba sa jej držať - tam sú definované aj tvoje, aj jej povinnosti. Povedz, že budeš vykonávať tie činnosti, ktoré máš uvedené v zmluve. Ale ak každý mesiac podpíšeš výkaz o odpracovaných hodinách, vlastne súhlasíš ... takže..?
No a ŤZP má aj pravdu - lebo ak by nechodila do práce, možno by jej asistenciu ani nepriznali. - každý prípad je ale iný.
Samozrejme nikde nie je napísané, že asistentom musíš byť ty. už som písala, ona si sama určuje, kto jej bude robiť OA a koľko hodín a na aké činnosti toho ktorého asistenta potrebuje).
Pozri - aj v hocijakom inom zamestnaní to býva všelijako .. keď je to neúnosné - tak to treba ukončiť.
alaya1
08.09.15,05:28
ide ti o to, ze to robit nechces, tak ukonci zmluvnu spolupracu, ci o to, aby si tej osobe uskodila.
buchač
08.09.15,06:26
Pracujem už rok ako osobná asistentka no myslím si že Pani so zťp to dosť zneužíva. Varím jej, pomáham pri domácich prácach a ešte som s jej deťmi cez prázdniny kým ona pracuje.

Počkaj, počkaj...osobný asistent je niečo iné...
To, čo vykonávaš Ty, by som ja nazval slúžka.

DOPLNENIE príspevku :

19. pomoc nevidiacemu rodičovi nevidiaceho dieťaťa aj vidiaceho dieťaťa od jedného roku veku do deviateho roku veku a nevidiacej fyzickej osobe, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu pri činnostiach, ktoré vzhľadom na svoje zrakové postihnutie nie sú schopní zvládnuť pre problémy s vnímaním a pochopením písomných informácií a grafických informácií, vytváraním vizuálne orientovaných pojmov a predstáv v súvislosti s rozvíjaním schopností priestorovej orientácie, a to predčítaním textu,
Ani tento bod nič nevraví o tom, že by sa mal asistent starať o deti cez prázdniny...či ???
alaya1
08.09.15,08:04
alaya1
08.09.15,08:39
nepises, co mas v naplni prace OA- nakolko cinnosti, ktore uvadzas su naplnou prace OA, ak to ma TZP v komplexnom posudku.
pupava13
08.09.15,09:52
Ták a práve preto chcem ju nahlásiť uradom aby o tu asistenciu prišla ona už mala viac asistentov a každého takto využiva a pritom neje celk slepá.
pupava13
08.09.15,09:55
Chcem ísť na urad to nahlasiť ale neviem komu sa mam isť sťažovať ako to ona tak zneužíva, a či by jej zrušili asistenciu.
Katy a R
08.09.15,10:18
- na UPSVaR - odbor sociálnych vecí a rodiny.
nenapísala si, aké činnosti máš v zmluve - takže neviem o akom zneužívaní píšeš, ako konkrétne ťa zneužíva?
ak máš len túto argumentáciu, čo si napísala - tak ona o príspevok na asistenciu určite nepríde.
Ke´d to nechceš robiť - tak ukonči spoluprácu. A dobre prečítať zmluvu - čo všetko tam je!
alaya1
08.09.15,16:20
Uplne nie je slepa? Ja mam kamaratku s podobnou Dg. jej asistentka dokonca aj striha nechty a pomaha pri hygiene, pomaha pri cestovani, vari, upratuje a pod. To nie je o sluzke, ale o pomoci tazko zdrtavotne postihnutej osobe. a pod.. Najskor si precitaj, co je naplnou prace OA. Prepocitala som, ze zarobis cca 400 eur mesacne, ak sa ti to nepaci, urcite mnohi s velkou radostou budu pomahat takemuto cloveku.
buchač
08.09.15,16:35
DOPLNENIE príspevku
Katy a R
08.09.15,16:47
Juraj - sťažovať sa a bonzovať môže - ale stále nevieme, aká je jej náplň. a je svojprávna - tak nech robí také činnosti a v takom rozsahu, ako má uvedené v zmluve. Predsa bez jej každomesačného podpisu ŤZP nemôže výkaz odovzdať. teda ak aj robila robotu navyše, bolo to dobrovoľné. Ona zjavne túto robotu nechce robiť .. a aj vzťahy sú o ničom. podľa mňa to treba hneď ukončiť. a v zmluve o výkone OA je aj niečo o mlčanlivosti ... neviem veru, čo by si ty spravil s takýmto asistentom ? ;) ... tá dotyčná ŤZP si to možno už tu aj prečítala
buchač
08.09.15,17:02
Katy

Mne nemusíš vravieť...;)

Svokra mala zo dve asistentky...jedna nezvládla jej povahu a išla ta het. Druhá jej už vyhovovala a bol kľud.
Dokonca sme s mojou 1/2 pomáhali svokre vyplniť ten dotazník ohľadom prác..

Všetko je o ľuďoch...ale ako som spomínal...starostlivosť o deti nepatrí do práce OA...veď čo keď sa niečo stane, čo potom ? Koho by poťahovali po úradoch-súdoch ?
pupava13
10.09.15,07:59
To aj ja by som rada chcela vedieť, pani na úrade mi vravela že ja za deti niesom zodpovedná a ak by sa dačo stalo vraj budú niesť vinu rodičia.