mmia
01.06.06,07:54
ahojte chcela by som Vas poprosit o rada, ake "skutku" zamestnanca sa považujú za hrubé porušenie disciplíny.
nieco sa mi marí ze aj 3 dni absencie sa uz povazuju za hrub. porusenie...
da sa to niekde v zakone najst???
dakujem
sgm
01.06.06,06:06
Zákonník práce hovorí o niektorých prípadoch na okamžité zrušenie pracovného pomeru: ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin, alebo porušil závažne pracovnú disciplínu. Podľa môjho názoru to však nejde len tak na hodinu, pretože okamžité skončenie pracovného pomeru sa dá iba v lehote do jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode dozvedel, pričom odporúčam pozrieť dôvody v § 63 ods. 3 a 4. Ešte sa pozri aj na § 42 - zrejme nedodržiava podmienky v pracovnej zmluve. My sme obdobný prípad riešili pred rokom - ale to zamestnanec podal neplatnú výpoveď, ťahalo sa to ešte asi 4 mesiace, nakoniec mu náš právnik poslal výpoveď z dôvodu absencie a evidovali sme ho ako absentéra, aj keď pravdepodobne už niekde pracoval.:o
Johanka
01.06.06,06:06
Pozri Zákonník práce § 68 - Okamžité skončenie PP, § 63 ods. 1 písm.e/ a § 63 ods . 2-5.
dana9
01.06.06,06:10
ahojte chcela by som Vas poprosit o rada, ake "skutku" zamestnanca sa považujú za hrubé porušenie disciplíny.
nieco sa mi marí ze aj 3 dni absencie sa uz povazuju za hrub. porusenie...
da sa to niekde v zakone najst???
dakujem

Hlavne sa neunáhlite, môže sa vám stať, že zamestnanec dodatočne predloží PN.
dana9
01.06.06,06:17
Nikde v ZP nie je definované, čo je hrubé, resp. závažné porušenie pracovnej disciplíny, závisí to od okolností. Teoreticky aj jednodňová absencia može byť takto posúdená u pracovníka, ktorý robí v jadrovej elektrárni:eek: . U ZC na "menej dôležitej" pozícii by som to neodporúčala takto posudzovať. Právna úprava je myslená tak, že zamestnávateľ si v pracovnom poriadku presne zadefinuje, čo je závažným a čo menej závažným porušením, v závislosti od predmetu činnosti zamestnávateľa.

Perlička zo súdnej praxe: závažným porušením je, ak zamestnanec fyzicky napadne svojho nadriadeného :D :D (musím si začať dávať pozor, niekedy mi trhá rukou :D )

dana:)
pazll
01.06.06,06:24
Vo firme máme vypracovaný pracovný poriadok a tam je podrobne popísané čo sa považuje za porušenie pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom a jeden bod je aj neospravedlnená absencia.
V praxi: v dochádzke je do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca zamestnanec vedený ako absentér, následne mu posielame list /doporučene s doručenkou/ v ktorom mu oznámime, že neospravedlnenou absenciou hrubo porušil pracovnú disciplínu a dňom doručenia listu /preto doručenka/ s ním končíme pracovný pomer.