filip897
07.09.15,16:24
Dobrý deň

Som momentálne evidovaný na úrade práce pretože by som chcel začať podnikať a využiť príspevok na podnikanie. Chcel by som si potom založiť s.r.o. Otázka je či môžem už teraz vybavovať a nakupovať nejaké veci ako FO ktoré by som si chcel dať po založení s.r.o do nákladov. Napr. mohol by som si zaplatiť grafika navrhnut logo a vytvoriť webstránku s tym že by som od neho dostal nejaky doklad o zaplatení a ten si neskor uplatnil ako náklad ? Alebo sa snim mam dohodnuť že mu to normalne zaplatim bez papiera a ked budem mat s.r.o tak mi vystaví faktúru ? To isté nakup materialu s ktorym by som chcel najprv experimentovať pred samotnou výrobou.

Ide mi o to aby som väčšinu takejto babravej práce vybavil už aj teraz ked mam viac času ako potom ked založim S.R.O a zbytočne tak zabijem par tyždnov pred začatím výroby so zbytočným platením odvodov.
mondes
07.09.15,14:38
Podľa § 4 ods. 4 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti, vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 (príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu) začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.
filip897
07.09.15,14:58
platí to aj pre PO ? v staršich temach pisali ze iba pre FO a taktiež že je tam limit 50 000sk ako je to po novom ?
IIla
07.09.15,15:12
Oprávnené výdavky, na ktoré si možno uplatniť príspevok, sú tie, ktoré vznikli až po podpise dohody s úradom práce:
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/prispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost-49.html?page_id=13191.
Ktoré položky môžu patriť k oprávneným výdavkom sa dozviete pri príprave podnikateľského zámeru.
(Či sa príspevok vzťahuje aj na s.r.o., to neviem... Zistíte na ÚP.)
veronikasad
07.09.15,16:46
aké odvody chceš platiť v s.r.o. ?
filip897
07.09.15,17:01
nemyslel som teraz ten prispevok, ten použijem až po zapise do OR na nakup strojov to už bude vystavena faktura na firmu, zaujimali ma vydavky ešte ako FO či sa počitaju do zakladu dane
Dav
07.09.15,18:16
Príspevok na podnikanie je pre fyzické osoby- SZČO - na samozamestnanie. Pre s.r.o. a pre všetkých zamestnávateľov je možné využiť príspevky na podporu zamestnania. Pre tieto príspevky sú určené podmienky, ktoré musia byť splnené, aby bol príspevok poskytnutý. Z príspevku na samozamestnanie nie je možné založiť s.r.o.
Výdavky pred začatím podnikania je možné uplatniť ako daňový náklad/daňové výdavky, ak sa preukáže, že vznikli v súvislosti s podnikaním a nie sú v rozpore so zákonom o dani z príjmov. Výrobu loga pre s.r.o. by som doporučila riešiť až po vzniku firmy.
Dav
08.09.15,04:34
príspevok na samozamestnanie sa nedá použiť na založenie s.r.o. a stroje treba kupovať až po vzniku s.r.o.
filip897
08.09.15,10:26
zavisí od odmeny pre konatela, ale platia sa minimalne odovy do zdravotnej poistovne
veronikasad
08.09.15,13:27
Minimálne odvody do ZP sú výdavkom konatela ako fyzickej osoby (samoplatitela), nie nákladom s.r.o.
janiely
08.09.15,13:30
presne ako vraví Dav,...príspevok na podnikanie je len ak začneš podnikať ako samostatne zárobková osoba, nie ako s.r.o.! A v takom prípade pôjde o oprávnený výdavok len vtedy, ak je v súlade so schváleným zoznamom oprávnených výdavkov a ak bol zrealizovaný po podpise dohody.
filip897
08.09.15,16:43
Tu som našiel: http://www.ssro.sk/prispevok-a-sro.php že príspevok o 2010 platí aj pre S.r.o tak teraz neviem
filip897
08.09.15,16:43
podla tohto: http://www.ssro.sk/prispevok-a-sro.php je to možne už aj pre s.r.o
Dav
08.09.15,18:06
Zákon o službách zamestnanosti, §49 samozamestnanie, § 50 príspevok na zamestnanie znevýhodneného uchádzača, a ďalšie §§ o príspevkoch
janiely
09.09.15,09:01
Ja som brala príspevok v roku 2013 a nemala som možnosť na s.r.o. Táto stránka je aktualizovaná k 2011.
Consultix
09.09.15,10:46
Predmetne ustanovenie sa tyka dane z prijmov fyzickych osob. V pripade pravnickej osoby sa toto ustanovenie neda aplikovat.
Consultix
09.09.15,10:54
Spolocnost s rucenim obmedzenym sa zaklada zakladatelskou listinou/spolocenskou zmluvou a vznika zapisom do obchodneho registra. Spolocnosti nemoze pred jej vznikom vzniknut ziaden naklad/vydavok, okrem nakladov suvisiacich so zalozenim spolocnosti, ved spolocnost vtedy este de jure neexistovala a nemohla sa zavazovat.
V pripade fyzickej osoby je moznost zahrnut naklady podla uvedeneho paragrafu 4 ods. 4 z dovodu, ze fyzicka osoba podnikatel a fyzicka (sukromna) osoba je ta ista a je tam kontinuita danoveho subjektu.
Ak chces teraz si vytvarat naklady, ktore nasledne chces vyzivat v sro, tak su moznosti ich nasledneho vkladu ako nemajetkovej hodnoty (napr logo), ale pre komplikovanost tohoto postupu by som radsej zvolil moznost pockat si, kym spolocnost vznikne. Ved zalozit si sro. je otazkou hodiny u specializovanej formy a necelych 300 EUR...
Dav
09.09.15,11:51
Máš v tom poriadny zmätok, pletieš si hrušky s jablkami. Ak začneš podnikať z príspevku úradu práce na samozamestnanie, odvody si daj ako oprávnený výdavok. Ak si založíš s.r.o., príspevok na podnikanie na seba nedostaneš. Môžeš dostať len príspevky na pracovné miesta pre ďalších uchádzačov. Ak budeš konateľ s odmenou 1 €, budeš platiť odvody z1€.