mokris
07.09.15,17:26
Dobry den.
Mam susedu co zacina trpiet nevyliecitelnou chorobou a citi ze postupne straca zdravy usudok { alzhaimer v zaciatkoch} Stazovala sa mi ze neter a vzdialena rodina sa jej po 20 rokoch absolutneho nezaujmu ozvala a zacala doliezat. Suseda nema deti a je vdova.Teraz sa boji sa ze podpise nevyhodnu zmluvu daruje byt, kedze neter sa nuka o pomoc spoluzite nakupy atd . Ved vraj nech neni sama vo velkom byte.Vzdialena rodina odrazu ju pozyva na obedy a je nekonecne mila usmievava , ale pred tym nikdy nemali zaujem. Suseda ale chce ist do penzionu ktory si bude platit z predaja bytu. Boji sa ze ju budu odhovarat a zle dopadne, niekde u nich v kutici. {Ja poznam pripady ze babka dozila v pivnici o chlebe a vode a vnuci zhrabli majetok}
Moja otazka je ci existuje nejaka institucia ci socialna poradna , ktora by ochranila starych ludi pred podpisom nejakej blbosti?Kam sa moze stary chory clovek obratit?Urad prace soc veci kam?
Podotazka, ako by ste vyuzili zbytok zivota ?co by ste robili ak by ste nemali uz moc casu do smrti a este par sil ,ako by ste si to uzivali a co by ste zariadili pred smrtou?
taiko
07.09.15,15:40
ja by som v takom pripade rychlo vsetko predal, platil si nejaky fajny penzion a napisal zavet, z ktorej by vyplyvalo, ze co ostane na ucte venujem nejakemu utulku alebo detskemu domovu.
veronikasad
07.09.15,15:43
kto sa o susedu staral doteraz ?
buchač
07.09.15,16:02
Hm...

1. Nevieš, aký veľký byt má dotyčná
2. Nevieš, koľko za to zinkasuje
3. Nevieš, koľko sa platí za fajný penzión
4. Nevieš, ako dlho bude ešte dotyčná žiť

Ergo

1. Môže ísť o 1-izbový byt
2. Môže zinkasovať cca 50 litrov (príkladná suma)
3. Môže sa platiť za fajnový penzión kľudne od 600€ a vyššie (tých 600€ je veľmi reálna cifra)
4. Môže sa dožiť v pohode aj 10 rokov

Takže pri týchto číslach po 7 rokoch peniaze dôjdu...a potom čo ?
Ani na ďalší život v normálnejších podmienkach nič nezostane a nie ešte na nejakú charitu po smrti...
taiko
07.09.15,16:12
ved hej. ale ide o myslienku, princip. Technicke detaily si samozrejme musi kazdy zvazit sam
Dáša_
07.09.15,16:54
ešte má aj nejaký ten dôchodok, takže by som sa až tak nebála.... Treba sa fakt pozrieť po nejakom zariadení, čo najrýchlejšie.
Katy a R
07.09.15,19:57
ja by som doporučila obrátiť sa na obecný úrad - tam sú pracovníčky, ktoré poradia a tiež vybavujú záležitosti okolo zaradenia do nejakého zariadenia pre seniorov. Aj posudok aj žiadosť - že čo a ako, aké konkrétne zariadenie by bolo najvhodnejšie (či už aj špecializované netreba náhodou?, keď spomínaš toho alzhaimera), a možno by jej postačila opatrovateľka? (obec má svoje). a možno ani rodina to nemyslí zle ??

a čo sa týka financií - myslím si, že ak predá byt a spolu s dôchodkom jej určite vystačia aj na "lepšie" zariadenie - a aj na dosť dlhú dobu;)
lacotinka
07.09.15,20:43
Buchy asi odhadol reálnu cenu
pred 8-9 rokmi bolo u nás v jednom 14400 Sk
taiko
08.09.15,05:08
obecny urad iez nie je zly napad, ale rodina co sa ozve po 20 rokoch. Nuz nevieme ako to tam presne je, ale mam z takej rodiny zmiesay pocit.
lacotinka
08.09.15,05:19
Taiko.
Pozri v zadaní
"" Mam susedu co zacina trpiet nevyliecitelnou chorobou a citi ze postupne straca zdravy usudok { alzhaimer v zaciatkoch} ""
myslíš, že babka ktorá je v tomto aj citovo zaangažované je schopná si to ZVÁŽIŤ SAMA ???????
taiko
08.09.15,05:25
ja neviem, ci je ci nie je. Neoiznam situaciu. Ale zadavatelka pise, ze je to zacinajuci Altzheimer. Ked to nezvazi sama kym moze, zvazia to zanu pribuzni, ktori ju popriade prehlasia za nesvojpravnu. Preto pisem, zeby som jednal rychlo.
lacotinka
08.09.15,05:29
Máš pravdu v tom, že niekedy rýchle (aj keď NIE optimálne) rozhodnutie je lepšie, ako žiadne.
Dáša_
08.09.15,06:36
hmm, ono je to ťažká situácia aj pre tých príbuzných. Máme podobný prípad v rodine, osamelá žena s vlastným bytom. Bez blízkej rodiny. Potrebuje pomoc. Ale keď by sme ju chceli teraz opatrovať, tak zvyšok rodiny to bude posdzovať ako chamtivosť....
Ona teda môže bývať v pohode vo svojom byte, ale skôr mi prišlo, že úžitok z jej bytu bude mať neskôr ten, čo ho zdedí, ona z toho moc mať nebude. Napadla mi taká forma, že ten byt od nej akože odkúpiť s tým, že by nedostala povedzme celú sumu, ale byt by sa zrekonštruoval a za užívanie by už dopživotne nemusela platiť, ani energie, ani smeti, nič. Proste jej dôchodok by bol iba pre ňu, o byt by bolo postarané. Ono to kľudne môže byť aj 30 rokov.
Len či by sa našli ľudia, ktorí by tomu verili.... Lebo stať sa môže všeličo, aj tí, čo by takto byt odkúpili by sa mohli pobrať skôr, ako ona...

Poviem pravdu, rozvíjala som to zatiaľ iba tak v hlave, takže verím, že je tam dosť medzier.

Mmh, tuším som zachytila, že niečo podobné robia aj nejaké banky. Akože na hypotéku odkupia byt. Dôchodcovia dostanú peniaze, ktoré môžu ešte užiť, v byte ostávajú bývať. A nemusia sa o nehnuteľnosť hádať neskôr dediči.
kukučka
08.09.15,06:53
Tam ja vidím väčší problém v tom, že ak je to naozaj alzheimer, bude sa musieť o ňu niekto starať aj fyzicky, aj po právnej stránke, ak predá byt, tak aj o tie peniaze, platenie prípadného penziónu.
Často sú títo ľudia zbavení svojprávnosti a bohužiaľ aj okrádaní, nie je vôbec ľahké sa o nich postarať.
Doplnené - možno som to zle formulovala,
to "okrádaní" som myslela nie jeden prípad osamelých ľudí v domovov dôchodcov.
Hlboká poklona všetkým, ktorí sa o takých ľudí starajú, ja by som to nezvládla, je to nad moje sily.
Katy a R
08.09.15,07:57
V každom prípade to treba riešiť čo najskôr, pretože poradovníky sú hádam všade - a je to aj na niekoľko rokov. Na OU tak či tak treba ísť - lebo žiadosť do takýchto zariadení ide "cez obec". len doplním - mám veľmi dobrú skúsenosť (akurát vybavujem) - som milo prekvapená, ochota, ústretovosť, rady na "urýchlenie", aj na dočasné riešenie ... keby to tak všade bolo
mokris
08.09.15,09:40
doteraz to bol manzel, ale ten nahle zomrel.Byt ma 3 izbovy cena snad do 100 tis.
osky
08.09.15,10:22
ludia by jednoznacne mali rozdelit majetok este pocas Zivota medzi deti,ci inych dedicov,tak ze dedicne pravo mozu naplnit az po ich smrti.
moji stari rodicia mali 9 deti a urobili to tak,bolo to velmi prinosne,inak neviem ako by sa tolko potomkov medzi sebou dohovaralo....
moja svokra ma alzheimera-ked zacinal,bola pred notarom spisana zavet,kde bol prerozdeleny majetok medzi troch synov,moj muz zdedil dom s tym ze sa o nu do smrti postara.v zaveti je presne vydefinovane,ktoru izbu na ktorej strane moze svokra uzivat,ktore miestnosti,na co vsetko ma narok....cize sa nemohlo stat ze by skoncila v pivnici.
napriek vsetkemu sme ju dali do domova-formulka v zaveti,to povolovala s tym,ze domov musi mat taku a taku uroven,musi mat to i ono...skratka presne vydefinovane pojmy.
potom neverim,ze sa moze staremu alebo choremu cloveku daco stat.
treba spisat zavet,vydefinovat konkretne poddmienky a je postarane.
u nas to funguje,,svokra je zbavena svojpravnosti,o jej veci sa stara manzelov brat ale o potreby a navstevy sa staarame vsetci spolu,dokonca dostala ine lieky,lepsie,nerozprava z cesty,nepomocuje sa....
bravame si ju casto aj domov,je o nu postarane,nic sa jej nemoze stat a my mozeme volnejsie dychat.
kukučka
08.09.15,14:09
Ste slušná rodina a predpokladám, že by ste to urobili aj bez závetu.
mareko
08.09.15,18:15
Nechcem pôsobiť ako surovec, no pri danej diagnóze už bude pani po cca 7 rokoch celkom fuk, či bude vo fajnovom zariadení alebo v úplne obyčajnom. Dôležité pre ňu bude, aby aspoň (samozrejme podľa prognózy)prvé dva-tri roky žila vo fajnovom penzióne so slušnou starostlivosťou. Z predaja toho 3 iz. bytu a tých cca 100 tis. (niekde vyššie to bolo uvedené)si na čas zabezpečí serióznu starostlivosť, pochopiteľne na charitu nezvýši nič, to je jasné. Len aby jej vystačilo.
lacotinka
08.09.15,20:52
" Mal som podobný prípad v rodine, osamelá žena (mne už zomrel otec aj jeho brat - zostala ona = teta s vlastným domom . Dve deti v zahraničí . "

Asi potrebuje pomoc s nájomnou zmluvou na pôdu.
(podklady som mal komplet, lebo som robil nám aj strýkovi)
ale keď podozrievala , čo ja (nie ona, ale akože JA ) budem mať z toho, tak :

Ruky preč od Kuby !!!
lacotinka
08.09.15,21:03
" ludia by jednoznacne mali rozdelit majetok este pocas Zivota medzi deti,ci inych dedicov,tak ze dedicne pravo mozu naplnit az po ich smrti. "

VŽDY to záleží od konkrétnych ĽUDÍ
Rozprávala mi J. = bývalá kolegyňa (aj jej muž = T. bol kolega)
- T. odišiel z našej firmy skôr ako ja, pochvaľoval si, po asi 10 rokoch bral niekoľko rokov akési tabletky na čosi skorobrušné
- potom sa tie malé svine zobudili a doslova za pár mesiacov odišiel
- pre 3 deti spísal pred smrťou závet
Takže :
- J. prišla o muža
- teraz skoro denne cestuje (skoro 100 km ) za mamou, ktorú už chytila starecká demencia
- deti (nad 30 rokov) sa hádajú, kto čo a prečo dostal po T.

Trojgeneračné trápenie
že čo s tým by mohla robiť

PS
T. rozdelil a NEPOMOHLO
Katy a R
08.09.15,21:28
milan - z toho plynie ponaučenie - majetok treba rozhajdákať a basta. rodina potom môže svorne a zjednotene nadávať na zosnulého na DK - a možno aj vzťahy potom budú výborné :)
lacotinka
09.09.15,03:03
Som jej vravel :
Pokiaľ si zabezpečená :
1, kašli na mamin byt
(teda mama ho darovala jej bratovi, že ju doopatruje, ale ten už po amputácii nemôže //// demencia : peňaženka :
1x v mrazničke
1x v práčke pod prádlom )
2, kašli na deti
(ak chcú, tak sa medzi sebou dohodnú a povymieňajú si
ak NIE , ponesú si tú zlobu desiatky rokov )
osky
09.09.15,05:00
ked moji stari rodicia rozdelili majetok,dali vsetko pre kazde dieta zvlast na papier,potom sa vsetci-rodicia a deti stretli a tam si vsetko oddovodnili a vydiskutovali.samozrejme ze bli aj mensie hadky,ale napokon to bolo dobre.starki zu neziju a deti uzivaju kazdy len to na co ma narok...
Peggynka
09.09.15,05:53
Treba jej pomôcť to riešiť,kým je rozumovo ešte schopná zvážiť svoje rozhodnutia.Treba podať žiadosť na mesto/mestskú časť o umiestnenie,opýtať sa aj o možnosť umiestnenia mimo vášho mesta.Mestá/obce majú povinnosť postarať sa o svojich občanov a myslím,že by mali akceptovať aj zmluvu mimo ich mesta (z kapacitných dôvodov).Po Slovensku je už mnoho týchto zariadení,ktoré prevádzkujú n.o.,príp.cirkvi a napr. vídavam reklamu na Dom seniorov v Tatr.Štrbe (nové zariadenie).Na tvoju podotázku:v jej situácii by som predala byt,išla do zariadenia pre seniorov a napísala závet v prospech niekoho,kto mi v živote pomohol a urobil ho krajším :)
Dav
09.09.15,06:37
Začať treba na obci/meste, pretože k umiestneniu do domova potrebuje rozhodnutie obce/mesta o stupni odkázania na sociálnu službu. Okrem žiadosti o umiestnenie v zariadení DD alebo DSS predloží aj potvrdenie o príjme, vyhlásenie o majetku a mesto/obec zabezpečí lekársky posudok a urobí šetrenie na mieste (prídu ku nej na návštevu). Žiadosti môže dať do viacerých zariadení. Najrozumnejšie by bolo, keby si byt predala a peniaze nechala pre vlastné použitie. Ceny za pobyt v zariadeniach sú rôzne, podľa typu zariadení a sú kalkulované "sociálne" , resp. má možnosť požiadať o príspevok k dôchodku na doplatenie potrebnej sumy za DD-DSS.
Terezia13
09.09.15,07:05
súhlasím s Katy R, na obecnom úrade vedia poradiť aj vybaviť v takýchto súrnych prípadoch umiestnenie v ústave
Dav
09.09.15,07:47
Oni to nielenže vedia poradiť, bez nich sa to jednoducho nedá vybaviť.
Terezia13
09.09.15,08:24
jasné, ale môžu prednostne vybaviť umiestnenie, okrem toho, ale majú kontakty aj s pracovníčkami, ktoré môžu zabezpečiť opatrovanie, je to veľa papierovačiek, ale osoba by ostala v domácom prostredí, u notára môže svoj dom prepísať na koho uzná, alebo popr. darovať, kým jej to zdravotný stav dovolí a to tiež jej môže pomôcť obecný úrad, poznajú notárov, nespoľahla by som sa, že daruje dom s podmienkou doživotného bývania - aj to sa dá obísť!!!
Dav
09.09.15,08:49
Nevybavia prednostne nič cez mesto, ale jednoducho MUSÍ najprv vydať mesto/obecrozhodnutie o odkázanosti na sociálnu službu. Prešlo z kraja na obce od 1.1.2015.Bez toho žiadnu žiadosť do DD a DSS nevezmú. A bez žiadosti nezaradia do poradovníka. Opatrovateľky majú v obciach priamo pod palcom, ak nie sú potrebné tie so sociálky, to sa potom žiadajú opatrovateľky, príplatky, doplatky atď na UPSVaR. Vybavujem DSS, takže som v obraze.
lacotinka
09.09.15,21:13
veď normálna rodina