tikidi
07.09.15,20:03
Potrebujem poradiť ohľadom zákonného poistenia, spôsobili sme škodu naším autom na cudzej garáži, poškodenému bola škoda uhradená poisťovňou z našej poistky ale nie celá suma a on teraz rozdiel cca 120€ žiada od nás. Má nato právo? Neviete niekto niečo bližšie o tom mi napísať?
felix1
07.09.15,18:20
Ved si niekoho poskodil. Sam musis vediet do ktorej skupiny ludi sa zaradis. Pozri sa najprv do zrkadla. Ak este nemas rypak a velke usi si este zatial stale clovek :)
jelalim
07.09.15,18:48
Si poisteny, nemas povinnost nic uhradzat. Ale felixov prispevok je skutocne na zamyslenie.
ivka70
07.09.15,18:49
nema pravo od vas ziadat skodu, odkaz ho na tvoju poistovnu, tam moze podat odvolanie, ak nie je s odhadom skody spokojny.
buchač
07.09.15,18:51
Potrebujem poradiť ohľadom zákonného poistenia, spôsobili sme škodu naším autom na cudzej garáži, poškodenému bola škoda uhradená poisťovňou z našej poistky ale nie celá suma a on teraz rozdiel cca 120€ žiada od nás. Má nato právo? Neviete niekto niečo bližšie o tom mi napísať?

Pozri sa na to v opačnom garde. Mal by si právo žiadať rozdiel sumy ?
Podľa zákona ani nie...ale tu fakt ide o iné...viď felix1.

Ste susedia v tom garážovaní ?
Ako sa budete v budúcnosti na seba pozerať ? Budete sa obchádzať alebo pľuvať pred sebou ?

Veď ak nemáš momentálne hotovosť (aj to môže byť), šak mu vysvetli situáciu a následne daj na 2-3 x.
....a budete v cajku obaja....či ?
tikidi
08.09.15,05:33
no nie sme susedia, stalo sa to úplne niekde inde, bohužiaľ šmyk na vozovke za dažďivého počasia, ale tak to je jedno, každopádne radíte, že asi zaplatit ten doplatok, i keď si osobne myslím že, za kúsok poškodenej garáže dostali z poisťovne cca 2560€ myslím si, že to je nadhodnotené... ale tak to už je o niečom inom
Chobot
08.09.15,06:17
Takto to už je iné.

Po právnej stránke teba zastupuje poisťovňa a všetky škody hradí za teba. Ona vypočíta výšku škody a tú preplatí. Ty nie si povinný platiť z PZP nič viac (okrem spoluúčasti poisťovni).

Ak dotyčný od teba požaduje ešte niečo doplatiť, tak sa s ním stretni, nech ti predloží doklady, na základe ktorých uvedenú sumu požaduje. Je to zaujímavé, že pri nárhade 2,5 tisíca ešte pýta od teba 120 EUR. PRečo práve 120 EUR? Nech ti to vysvetlí a doloží dokladmi. Potom sa stále môžeš rozhodnúť, či jeho požiadavka je oprávnená alebo nie. Napr. ak mal na garáži nejakú starú bránu a dal si po poškodení namontovať novú, tak by som mu neuhradil tú sumu. Myslím, že poisťovňa pri výpočte škody zohľadnila aj vek garáže a poškodených súčastí.

Ak usúdiš, že keby si bol na na jeho mieste a zdala by sa ti požiadavka oprávnená, môžeš mu to dobrovoľne uhradiť. Je to na tebe. Ja by som najprv požadoval predložiť všetky doklady, na základe ktorých došiel k tej sume 120 EUR.

Koľko si platil poisťovni ty spoluúčasť?
tikidi
08.09.15,06:30
Je to v podstate takto, oni si dali opraviť garáž firme, firma im vystavila faktúru na 2680€, od poisťovne dostali 2560€ a rozdiel medzi týmito sumami je 120€, ktoré žiadajú poškodení od nás, inak bola to stará 12 ročná garáž, my sme neplatili žiadnu spoluúčasť, suma bola vyplatená zo zákonného poistenie auta nášho.
Chcela som len vedieť či nás môžu dať na súd, kvôli smiešnej sume, lebo toto ja nemám za potrebu, vláčiť sa po súdoch, kvôli "hlúposti"... Keby sme sa rozhodli im sumu zaplatiť, môžeme aj po napr. 10€?
Ing. Ľubomír Janoška
08.09.15,07:50
Výšku škody určila poisťovňa a vyplatila ju. Ak ju poisťovňa určila správne, oprava bola predražená. Ak ju určila nesprávne, nie je to Váš problém - v prípade žaloby zo srany poškodeného priberiete poisťovňu za účastníka konania a bude si pred súdom obhajovať svoj výpočet spôsobenej škody.
Ak chcete rozdielových 120 € zaplatiť dobrovoľne, je na Vás, či ich zaplatíte naraz alebo ich budete splácať. Na druhej strane si treba dať pozor, že ak uznáte nárok poškodeného ako oprávnený, môže od Vás potom vyžadovať úroky - takže ak aj chcete zaplatiť, tak s upozornením, že požiadavku poškodeného považujete za neoprávnenú.
PS - je veľmi nepravdepodobné, že poisťovňa podhodnotila škodu, na to sú metodiky kontrolované Národnou bankou.
buchač
08.09.15,10:10
tikidi (Dnes 08:33) no nie sme susedia, stalo sa to úplne niekde inde, bohužiaľ šmyk na vozovke za dažďivého počasia, ale tak to je jedno, každopádne radíte, že asi zaplatit ten doplatok, i keď si osobne myslím že, za kúsok poškodenej garáže dostali z poisťovne cca 2560€ myslím si, že to je nadhodnotené... ale tak to už je o niečom inom
=============================

Pfúúúúúú.....

Môj príspevok stráca úplne na význame...;)
Taká suma bola vyplatená a dotyčný je nenažratý ?

Akurát to odpľuvnutie by ešte platilo...rovno pred dilina..
-------------------------------------------

Alebo mu kľudne plať po 5 € mesačne...nech žije-užíva..;) :D