Mir
01.06.06,08:19
Chcel by som sa informovať o paušálnych výdavkoch. Pokiaľ dobre viem nemusím viesť účtovníctvo a musím dokladovať príjimy, zásoby a pohľadávky. Chcem sa ale spýtať na výdavky, tie nemusím vôbec evidovať, archivovať? Ani pre kontrolu z daňového, či iného úradu? Nemusím teda dokazovať ani ich pôvod a spôsob ich nadobudnutia?
Ďakujem za odpoveď.
dadika
01.06.06,06:56
daniek
01.06.06,06:57
Daňovník počas uplatňovania paušálnych výdavkov je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach (zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, §6 ods. 10)
Mir
01.06.06,07:32
Prešiel som si odporúčaný link a ak som dobre pochopil nie som povinný viesť akúkoľvek evidenciu ohľadom mojich výdavkov. Ale prečo je potom v živnostenskom zákone § 30 bod 3. napisané?

(3) Podnikateľ zodpovedá za hodnoverné preukázanie spôsobu nadobudnutia tovaru a materiálu. Nadobudnutie tovaru a materiálu sa preukazuje dokladmi obsahujúcimi údaje identifikujúce dodávateľa, odberateľa, komoditu tovaru alebo materiálu, jeho množstvo a termín dodania. Podnikateľ preukazuje pôvod tovaru sám alebo prostredníctvom osoby zodpovednej za činnosť prevádzkarne.

Ďakujem za odpoveď
renča1
01.06.06,07:43
Zákon o dani z príjmu je odlisný od živnostenského zákona. ŽZ určuje daňovníkovi, ako sa má preukazovať nadob.tovar, mater.... atd... je to myslené bez ohľadu na to či daňovník bude preukazovať svoje výdavky % alebo skutočnými výdavkami. Zákon o dani z príjmu už upravuje preukázateľnosť výdavkov a to bud skutočnými alebo % , vyplývajuc z § 6 zákon o dani z príjmu. Při % výdavkov nevzniká povinnosť evidovať výdavky podľa § 6 ods.10), daňovník je povinný viesť iba evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach .ŽZ je písaný všeobecne.
bepo
01.06.06,08:26
V tom % z príjmov sú zahrnuté všetky tvoje náklady okrem zaplateného poistného takže DU nezaujíma za koľko si nadobudol tovar,materiál alebo auto alebo hocičo lebo už to je všetko v paušálnom náklade-preto sa to volá paušálny výdavok.