patrga
08.09.15,08:32
Prosím o informácie. Som na rodičovskej do 30.novembra, kedy dieťa dovŕši vek 3 roky. Už teraz 2.09.2015 začal syn chodiť do škôlky a ja som nenastúpila do práce (pred materskou a rodičovskou som bola a teda stále som zamestnanec v jednej firme na dobu neurčitú, počas materskej a rodičovskej som nepracovala, a venovala sa len deťom), do zamestnania plánujem nastúpiť od 1.decembra, po skončení rodičovskej dovolenky. Prosím o info, či mám nejaké povinnosti voči úradu práce, zamestnávateľovi, zdravotnej poisťovni atď. keď som ostala doma hoci dieťa nastúpilo do škôlky, vrátiť sa do zamestnania plánujem až toho 1.decembra 2015 po skončení rodičovskej. Dostala som nejaké info, že keď je dieťa v škôlke dlhšie ako 4 hod, musím niečo nahlásiť a platiť do Zdravotnej poisťovne. Prosím o presné informácie. Ďakujem.

Dnes o 09:12 • 2 deti • Pošli IP •
veronikasad
08.09.15,06:52
Pozri § 11 odst. 10 Zákona o zdravotnom poistení

(10) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa

a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,

b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,

c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.

a § 11 odst. 7 písm. j)

(7) Štát je platiteľom poistného, ak v odseku 8 nie je ustanovené inak, za
...
j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,