karina24
08.09.15,09:57
Dobry den. Chcem sa opytat, ci je mozne aby som podala trestne oznamenie za psychicke ublizenie na zdravi, resp.za psychicku ujmu. Ide o to, ze v detstve som bola fyzicky a psychicky tyrana svojou matkou.V 17tich rokoch mi diagnostikovali schizoafektivnu poruchu a postraumaticku stresovu poruchu vyvolanu prave tymto tyranim. Moja matka na mna ale i teraz psychicky utoci, uraza ma,ponizuje, vysmieva sa mi a ja to psychicky nezvladam, za posledny rok som bola casto hospitalizovana. Preto sa chcem opytat ci je mozne aby som podala na matku trestne oznamenie ak ano ako by to bolo mozne podat, resp.aky trest by jej realne hrozil. Je mozne aby som ziadala i odskodne za psychicku ujmu?Som aj na inv.dochodku.Mam 26 rokov.Dakujem
sosak
08.09.15,08:31
Neviem prečo si sa neosamostatnila, keď máš 26 rokov a bývaš s matkou, ktorá ťa psychicky týra. Začni žiť svoj život a odíď od matky. Prečítaj si článok, ktorý som pridal a možno ťa to niekam posunie a sú tam aj možnosti bývania.
http://www.nrozp.sk/index.php/soc-rehabilitacia/psychicke-postihnutie/98-socialna-rehabilitacia-ludi-s-dusevnymi-poruchami
http://www.edb.sk/sk/NACE2/zdravotnictvo-socialna-pomoc/starostlivost-v-pobytovych-zariadeniach-rezidencna-starostlivost-/starostlivost-o-osoby-s-mentalnym-postihnutim-dusevne-chore-drogovo-zavisle-osoby-v-pobytovych-zariadeniach/
karina24
08.09.15,08:38
Ale ja s matkou uz nebyvam.Som vydata,mame 2 deti,ale matka mi volava,pise emaily ...
sosak
08.09.15,08:47
Jednoducho zmeň telefónne číslo a emailové konto a nedaj matke a budeš mať pokoj.
misomiso
08.09.15,08:57
Myslis, ze sudny proces s vlastnou matkoi ti prida na psychickej pohode? Skus sa zacat venovat vlasnemu zivotu, nie matkinmu. Keby si mala 9 rokov, bolo by to nieco ine.
buchač
08.09.15,10:03
Trestná zákon vraví

§ 208
Týranie blízkej osoby a zverenej osoby

(1) Kto týra blízku osobu alebo osobu, ktorá je v jeho starostlivosti alebo výchove, spôsobujúc jej fyzické utrpenie alebo psychické utrpenie

a) bitím, kopaním, údermi, spôsobením rán a popálenín rôzneho druhu, ponižovaním, pohŕdavým zaobchádzaním, neustálym sledovaním, vyhrážaním, vyvolávaním strachu alebo stresu, násilnou izoláciou, citovým vydieraním alebo iným správaním, ktoré ohrozuje jej fyzické alebo psychické zdravie alebo obmedzuje jej bezpečnosť,

b) bezdôvodným odopieraním stravy, oddychu alebo spánku alebo odopieraním nevyhnutnej osobnej starostlivosti, ošatenia, hygieny, zdravotnej starostlivosti, bývania, výchovy alebo vzdelávania,

c) nútením k žobrote alebo k opakovanému vykonávaniu činnosti vyžadujúcej jej neúmernú fyzickú záťaž alebo psychickú záťaž vzhľadom na jej vek alebo zdravotný stav alebo spôsobilej poškodiť jej zdravie,

d) vystavovaním vplyvu látok spôsobilých poškodiť jej zdravie, alebo

e) neodôvodneným obmedzovaním v prístupe k majetku, ktorý má právo užívať,

potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov.

(2) Odňatím slobody na sedem rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť,

b) z osobitného motívu,

c) hoci bol v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch za taký čin odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený, alebo

d) závažnejším spôsobom konania.

(3) Odňatím slobody na pätnásť rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví viacerým osobám alebo smrť viacerých osôb.
Peggynka
08.09.15,10:19
Ak by si podala trestné oznámenie na matku,tak by si zároveň mohla požiadať o obmedzenie jej pohybu a kontaktu s tebou,ale aby súd mohol určitej osobe uložiť požadovaný zákaz priblíženia sa k osobe poškodeného, je nevyhnutné, aby bolo proti tejto osobe vedené trestné konanie,v ktorom musí byť preukázané, že došlo k spáchaniu trestného činu,aby súd mohol pristúpiť k obmedzeniu slobody pohybu matky.Budeš preto oprávnená domáhať sa uloženia uvedeného zákazu iba v prípade, že bude vedené trestné konanie proti matke a túto žiadosť si oprávnená predniesť aj orgánom činným v trestnom konaní, ktorými sú prokurátor a policajt.
Trestné oznámenie máš právo podať (napr.okresnému prokurátorovi),ale v prvom rade sformuluj jasne svoju vôľu a pošli matke mail a aj písomne (doporučene),že si neželáš,aby ťa kontaktovala.Zmeň si aj tel. číslo a ak ho niekomu poskytneš,tak upozorni na to,že si neželáš,aby ho jej poskytli.Nájdi v sebe silu čeliť človeku,ktorý ti ubližuje.Držím palce.