Vlasta Č.
08.09.15,11:02
Dobrý deň,
objednali sme materiál od českej firmy - platcu dph, vystavili nám faktúru bez dph. Ten materiál prišiel priamo od výrobcu - tureckej firmy a na colnici nám vyrubili dph. Jedná sa o samozdanenie alebo o dovoz tovaru?? Materiál sme objednali od českej firmy. Ďakujem.


Prikladám vyjadrenie účtovníka českého dodávateľa:

"Mluvil jsem přes víkend s p. účetním a ten mi říkal, že ohledně DPH by to neměl být ani pro vás problém, v přiznání vykážete platbu DPH na celnici a stát vám DPH vrátí.
Faktura ode mne projde účetnictvím jako normálně - tzn. v přznání bude +/- a opět DPH žádný problém."

Neviem, či sa mýlim, ale asi to bude problém.....český dodávateľ nám poslal faktúru bez DPH a mal by podať súhrnný výkaz. My máme teda k dispozícii faktúru bez DPH - za materiál, ktorý k nám prišiel priamo z 3. krajiny - a ktorý nám preclili na colnici v Bratislave a zaplatili sme k nemu JCD. (Správne mal byť materiál preclený v Brne a JCD vystavené na dodávateľa). Keď by som dala do daňového priznania zaplatenú DPH z JCD (ako tvrdí dodávateľ), čo potom s tou faktúrou?? Veď keď ju dodávateľ dá do súhrnného výkazu ako oslobodené dodanie, tak ja ju musím dať do intrastatu a v DPH uviesť ako samozdanenie. Mám posit, že by išlo o 2x uplatnený odpočet DPH.

Viete mi v tomto niekto poradiť?



Ďakujem :)




Posúvam, prosím o radu ;(.
mondes
22.09.15,07:57
TAk máte pravdu, je to problém. Český dodávateľ si to akosi ľahko predstavuje. Totižto v tomto prípade ide o nadobudnutie tovaru z tretích krajín, takže to podlieha colnému orgánu. Vy ste zaplatili JCD a na základe tohto si uplatníte odpočet DPH. A na faktúru z Čiech neprihliadate.

Zaujímalo ma to, tak som sa informovala na FS a takto mi to poradili. Faktúra je v tomto prípade bezpredmetná. Upozornila by som na to českého dodávateľa.