nnadalinn
08.09.15,13:06
Zdravím,
chcem si v rámci vzdelávania do svojej s.r.o. nakúpiť odborné elektronické aj normálne knihy z amazonu, ebay, google play books, atď. Okrem toho si chcem kúpiť aj softvér a zaplatiť aj členské v profesnej organizácii v EÚ a následne si to všetko zahrnúť do nákladov. Ako to mám urobiť, keď som registrovaný podľa 7a na poskytovanie služieb do EÚ a mám teda IČ DPH, ale som neplatcom DPH? Bolo mi povedané, že mám kupovať bez DPH a tú DPH následne zaplatiť po podaní výkazu na Slovensku. Je to pravda? Ďakujem

Edit: Teraz mi napadlo, že mi nie je jasné, ako mám postupovať keď chcem do s.r.o. kúpiť napr. pár kníh z Anglicka ako krajiny EÚ. Mám na objednávke uviesť svoje IČ DPH, vypýtať si od predajcu faktúru bez DPH a následne to samozdaniť na Slovensku? Či to celé prebehne normálne ako keby som to kupoval ako fyzická osoba a IČ DPH nemám uvádzať?
mondes
08.09.15,11:22
Presne tak, bolo ti dobre povedané. Ak už si registrovaný podľa § 7a, tak sa už nemusíš registrovať podľa § 7. Pozri tu § 7 ods. 4 zákona o DPH:

(4) Žiadosť o registráciu pre daň sa nepodáva, ak je zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7a.
nnadalinn
08.09.15,11:38
Ďakujem mondes. Hm čítal som si ten paragraf 7 celý, ale nechápem úplne, akú to má súvislosť s tým mojim problémom. :) a čo ak kúpim tovar alebo službu z USA, kde o DPH ani nechyrovali?
mondes
08.09.15,11:46
Hmm, tak to už nie je nákup z EÚ, ale z tretích krajín. Tam to už ide cez colný úrad. Pri dovoze tovaru je povinný vymerať daň z pridanej hodnoty colný úrad v súlade s colnými predpismi a zákonom č. 222/2004 Z. z. o DPH. Pre účely určenia základu dane vychádza správca dane z režimu § 24 zákona o DPH. To znamená, pre slovenskú spoločnosť je podstatné aby bol správne určený základ dane na základe údajov, ktoré poskytne správcovi dane, t.j. colnému úradu. Na základe tejto skutočnosti vystaví colný úrad JCD, kde určí výšku colného dlhu, ktorého súčasťou je aj DPH. Na účely uplatnenia odpočítania dane je nutné splniť podmienky uvedené v § 49 ods.1 a 2 písm.d) zákona o DPH a § 51 ods. 1 písm. d) zákona, t.j. musí vzniknúť daňová povinnosť (napr. prepustením tovaru do voľného obehu), daň musí byť zaplatená a musíte mať doklad, kde ste uvedený ako dovozca alebo príjemca tovaru (dovozné JCD).
nnadalinn
08.09.15,12:22
Ďakujem, mám pocit, že aspoň cca rozumiem, snáď to tak všetko pôjde ľahko aj v praxi (nemyslím teraz colný úrad, ale skôr tie nákupy z EÚ).
nnadalinn
08.09.15,16:49
Teraz mi napadlo, že mi nie je jasné, ako mám postupovať keď chcem do s.r.o. kúpiť napr. pár kníh z Anglicka ako krajiny EÚ. Mám na objednávke uviesť svoje IČ DPH, vypýtať si od predajcu faktúru bez DPH a následne to samozdaniť na Slovensku? Či to celé prebehne normálne ako keby som to kupoval ako fyzická osoba a IČ DPH nemám uvádzať ani DPH potom neplatiť? Platcom DPH ako s.r.o. nie som. Bol by som rád, ak by mi to niekto poloptatisticky podal. Vďaka :)