mariapol
08.09.15,13:21
1. V predchádzajúcom mesiaci bol posledný deň (okrem soboty, nedele) sviatok. Zamestnanec má v aktuálnom mesiaci v prvom pracovnom dni absenciu. Treba mu za predchádzajúci mesiac znížiť počet preplatených sviatkov a zvýšiť počet dní absencie?
2. V predchádzajúcom mesiaci v poslednom pracovnom dni mal zamestnanec absenciu. V aktuálnom mesiaci je prvý deň (okrem soboty, nedele) sviatok. Treba mu za aktuálny mesiac znížiť počet preplatených sviatkov a zvýšiť počet dní absencie?
3. 31.12. predchádzajúceho roka mal zamestnanec absenciu. V januári aktuálneho roka vyjde Nový rok na pracovný deň. Treba mu za aktuálny mesiac znížiť počet preplatených sviatkov a zvýšiť počet dní absencie?
4. Zamestnanec má v aktuálnom mesiaci v poslednom pracovnom dni absenciu. V nasledujúcom mesiaci je prvý deň (okrem soboty, nedele) sviatok. Bude mu treba v budúcom mesiaci znížiť počet preplatených sviatkov a zvýšiť počet dní absencie?
5. V aktuálnom mesiaci je posledný deň (okrem soboty, nedele) sviatok. V nasledujúcom mesiaci v prvom pracovnom dni bude mať zamestnanec absenciu. Bude mu treba v budúcom mesiaci znížiť počet preplatených sviatkov a zvýšiť počet dní absencie?
6. Keď je viac sviatkov bezprostredne nasledujúcich po sebe. O koľko dní sa zníži preplatenie sviatkov a zvýši absencia, keď pred/po sviatkoch má zamestnanec absenciu 1 deň, resp. viac dní?
Napr. zamestnanec mal absenciu dňa 23.12. potom nasledujú SV od 24.12.-26.12 všetky SV by pripadli na pracovný deň čiže majú byť platené, nepreplatím náhradu mzdy za SV alebo mzdu len 24.12. alebo všetky 3 SV po sebe idúce.
katka50
08.09.15,11:58
Zákonník práce §122 ods. 3 a 4

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.
mariapol
08.09.15,12:24
Ďakujem, ale tieto informácie viem aj ja, zaujímala som sa o presné odpovede na moje otázky. Za prvé čo podľa zákona znamená bezprostredne a za druhé kde je zákonom dané že mu potom mám dať absenciu na deň sviatku, a ďalej ak mu dám na sviatok absenciu, tak zákonne s krátením dovolenky alebo v tomto prípade bez krátenia dovolenky.