tff
08.09.15,16:38
Zdravím. Nedávno som zakúpil s priateľkou dom. Obávam sa však, že deti z prvého manželstva by po mne mohli tento dom zdediť, čo ja nechcem, nakoľko som sa s nimi pri rozvode vyrovnal. Aký je v tomto prípade postup?
misoft
08.09.15,14:41
Vyrovnal..... to si sa asi vyrovnal s ex- pri delení BSM. A deti - biologické tvoj majetok budú po tebe dediť, i keď si rozvedený. Tvoja ex- však už nemá na dedenie žiadny nárok.
Pri rozvode si sa s deťmi vôbec nevyrovnal - veď ony predsa neboli spoluvlastníkmi vášho majetku.
A počítaj s tým, že budú dediť i ten dom, po rozvode zakúpený....
tff
08.09.15,14:47
Nedá sa to nejako obísť?
misoft
08.09.15,14:49
Vydediť.... ale na vydedenie musia byť zákonné podmienky... nájdi si na nete Vydedenie....
Katy a R
08.09.15,14:50
Pokiaľ viem, tak s deťmi sa nedá rozviesť. a sú po tebe dedičmi v prvej skupine.
Samozrejme - so svojím majetkom si môžeš robiť to, čo ty uznáš za vhodné. Možno ani nebude čo dediť ;)
buchač
08.09.15,14:55
Obávam sa však, že deti z prvého manželstva by po mne mohli tento dom zdediť, čo ja nechcem, nakoľko som sa s nimi pri rozvode vyrovnal. Aký je v tomto prípade postup?
No ... Ja si skôr myslím, že si sa vyrovnal s manželkou v rámci BSM a nie s deťmi......ale to je vedľajšie.



Prvú skupinu dedičov zo zákona predstavujú rovnakým dielom deti poručiteľa a manžel, manželka poručiteľa. Zákon nerozlišuje, či ide o deti pochádzajúce z manželstva alebo, nie, ani o to, z koľkého poručiteľovho manželstva pochádzajú. Zákon dokonca priznáva právo na dedičstvo aj počatým deťom, ktoré v čase poručiteľovej smrti ešte neboli narodené.

Viď zákon OZ
SIEDMA ČASŤ
DEDENIE
PRVÁ HLAVA
NADOBÚDANIE DEDIČSTVA § 460...a ďalej...
Peggynka
08.09.15,15:02
Dá sa to obísť,prepíš dom na priateľku :D a nebude čo po tebe dediť...nebudeš mať nič :)
ivka70
08.09.15,15:10
a ked sa s nim priatelka rozide, nebude mat vobec nic :)
Peggynka
08.09.15,16:06
Veď to,prešpekuluje :D
Liptáčik
08.09.15,17:53
Deti sú Tvoje po celý život bez ohľadu na to, či si ženatý alebo nie. Len tak mimochodom: Urobili Ti niečo tak veľmi závažné, že uvažuješ týmto smerom?
misoft
08.09.15,19:36
Veď to.... špekuluje, špekuluje, ako by s niekym vyd*bal, až nakoniec s ním niekto vyd*be....
arizona
09.09.15,02:08
Tvoje deti maju narok po tebe dedit vsetok majetok,ktory si mal v case umrtia. Je jedno,ci si ho nadobudol za slobodna,alebo v prvom,druhom,ci tretom manzelstve.
Taktiez je jedno,z ktoreho manzelstva deti pochadzaju.
Vzdy to budu tvoje deti a budu dedit rovnakym dielom. Deti su dedicmi zo zakona.

Ked nechces,aby dedili,musel by si ich vydedit. Ale to by si musel mat zakonny dovod. Malolete,nezaopatrene dieta vydedit nemozes.
branislavp
14.09.15,22:31
Dá sa to tak obísť, až nakoniec doplatíš Ty. Čo majú deti spoločné s tým Tvojim rozvodom? Iba to, že si im poriadne zavaril, ešte aj takto rozmýšľaš, nie ako im pomôcť-veď sú to Tvoje deti a budú naveky, pokiaľ budeš žiť. Tak ako rozmýšľaš, tak sa Ti aj dariť bude.