qwe365
09.09.15,09:18
Na záhrade mám betónový múrik, v ktorom sú staré zhrdzavené stĺpiky i pletivo.
Staré stĺpiky chcem odpíliť (sú od spodu prehrdzavené) a nove do nich nasadiť.
Staré stĺpiky majú vnútorný priemer 50 mm, a nové zelené poplastované 48 mm.
Ak nový vsuniem dnu, bude tam medzera 2 mm.

Viete poradiť, ako a čím vyplniť tú medzeru 2 mm?

Uvažoval som to vyplniť tzv. chemickou kotvou (tou hmotou), len neviem, ako ju do tej 2 mm medzery natlačiť po celej hĺbke 250 mm.
Jedná sa len o 5 stĺpikov.

Neviete poradiť, ako vyplniť tú medzeru, ako zafixovať nové stĺpiky kvôli tej 2 mm medzere?
Chobot
09.09.15,07:46
Narýchlo mi napadá riešenie vyplniť to epoxydovou živicou - epoxydovým lepidlom. Nový stĺpik by som zospodu tesne uzavrel (nejakou zátkou), na dno starej trubky by som dal tiež podobnú zátku alebo tesnú podložku. Potom by som tam nalial zarobené epoxydové lepidlo (1-2 dl) a natlačil tam ten nový stĺpik. Lepidlo by sa vedľa trubiek vytlačilo až von a tak by som to nechal zatvrdnúť. Bolo by to vodeodolné, tesné a pevné a bola by vyplnená celá medzera. Ak ide len o 5 stĺpikov, tak kilo lepidla by bohate stačilo.

Lacnejším riešením by bolo stavebné lepidlo, urobiť ho redším a použiť rovnaký postup. Vlastne by si novú trubku zabetónoval do starej.
bodliak
09.09.15,07:52
Ideálne bude medzera bude len 1 mm po obvode..
Zasypať pieskom.


(Veď aj nové stĺpky do zemných vrtutov sa len zasypú drobným makadamom. Tak do takej úzkej medzery len piesok...)
buchač
09.09.15,11:24
Na epoxy radšej zabudni...aj keby išlo o dvojzložkové.
buchač
09.09.15,11:31
Citujem z obrázka :

"Starý odrezaný stĺpik železný MIERNE ZHRDZAVENÝ ".

"Plot bude LEN z 5 stĺpikov.

Takže :

1. Dávať nové stlpiky do zhrdzaveného podložia je teda fakt "dobrý" úmysel.
2. Hĺbka na stlpiky 250 mm je podľa mňa aj málo...takých 350-500 by bolo vhodnejšie.
3. Odbúraš, zabetónuješ nové a fertig.

Veď ide LEN o 5 stĺpikov.
Ja by som teda určite šiel touto cestou...jednoznačne. Za 2 dni nemáš čo robiť.
qwe365
09.09.15,13:40
Jedná s v princípe o zemný vrut, do ktorého sa tiež strčí stĺpik oplotenia, a obsype ostrohranným štrkom (granulátom). Avšak granulát predávajú o veľkosti 2 - 5 mm, čo je veľký pre mňa.

Inak do vrutou ide tiež stĺpik len do hĺbky 20 - 27 cm.
https://youtu.be/7aM8tPfA2HQ?t=3m46s

Skúsim ten piesok, ako je uvedený vyššie. Ide len o dočasné a rýchle riešenie.
Inak by som použil skôr stĺpik na/s pätky, avšak múrik má mierny sklon.

Aj tak bude musieť použiť 2 pätky na bočné stĺpiky. Chcem použiť chemickú kotvu a do diery závitovú tyč.
pavol54
09.09.15,13:58
najúčinnejšia chemická kotva je pálený jemne zomletý vápenec voda a štrk iné chemické materiály neuznávam
Katy a R
09.09.15,14:17
chlapci - ja len taký laický názor.
podľa mňa je pri týchto rozmeroch celkom možné, že ten nový stĺpik do "zhrdzaveného" otvoru po tom starom stĺpiku ani nezasunie (aj odpílenie spraví svoje ... určite tie rozmery nebudú presne ako na výkrese ;) A ak sa podarí - možno ani žiadna "vôľa" nebude .... či?
pavol54
09.09.15,14:28
staré vrecia sa novou záplatou neplátajú
Katy a R
09.09.15,14:39
tak niekedy - v rámci šetrenia aj hej. Len ten výsledok ?? ... aj môj sused chcel podobne spraviť - a to ani nemal zhrdzavené tie stĺpiky ... a veru potom inak poriešil ;). už tam rastú tuje ..
vlado 33
09.09.15,15:37
Vsuň nový stĺpik do starého a obvar oblúkovou zváračkou. Pokiaľ starý stĺpik nie je odhnitý, nemal by byť žiaden problém.
buchač
09.09.15,15:52
Šak som aj také napísal, že nemá význam takú rekonštrukciu...

Radšej nech inde zasúva...a bez problémov, ak bude dobrá príprava a otvor náležite zvlhčený...;) :D
alltracboy
29.09.15,10:42
ja by som tam nastriekal pur penu a vsunul stlpik. Pur pena kupodivu dost vydrzi pokial na nu nesvieti slnko. Epoxid tiez nieje zle riesenie. natriet a vsunut.. ono sa to tam prilepi. alebo roztopit smolu, namocit stlpik, zasunut..
jslancik
29.09.15,11:07
zemné skrutky, do ktorých idú stĺpiky iba 20 - 27 cm, nie sú vôbec vhodné na plot. Ak ti ich niekto predá a ty ich použiješ, môžete si strihnúť, kto je väčší debil...
jslancik
29.09.15,11:12
ty riešiš 1mm z každej strany?
možnosť 1: silikón/iný tmel
možnosť 2: PU pena
možnosť 3: nič
možnosť 4: izolačka/iná páska
možnosť 5: najjemnejší piesok
možnosť 6: sadrová stierka (fakt to niekto tak spravil :))

Všetko je to viac menej rovnocenné. A bude to rovnako dobre/zle spravené.