oskvarka
10.09.15,07:40
Môžem poberať rodičovský príspevok až do môjho nástupu na MD ak chcem nastúpiť na materskú dovolenku a teda aj poberať materské neskôr ako 6 týždňov pred termínom pôrodu (cca o 2 týždne) .. momentálne som zamestnaná a chcela by som dlhšie pracovať... moje prve dieťa má 2 roky. S tým že momentálne nečerpám RP nakoľko je môj muž na materskej s prvým dieťaťom (2 roky) túto by chcel ale ešte pre mojim nástupom na MD predčasne ukončiť a ja by som si ešte na nejaký krátky čas požiadala o rodičovský príspevok(RP), v tomto čase by som už ale podľa termínu pôrodu mala nárok na nástup na materskú s druhým dieťaťom, ale nevyužila by som to a šla by som neskôr. Je to možné, mám aj v tomto prípade ešte nárok na rodičovský príplatok na prvé dieťa?. Konkrétne termíny si predstavujem takto: môj muž nastúpil na MD s prvým dieťaťom 18.8.2015 ku dňu 30.10.2015 by si MD ukončil na vlastnú žiadosť. Ku dňu 31.10.2015 by som ja opäť požiadala o vyplácanie RP. Dňa 2.11.2015 by som nastúpila na MD. Termín pôrodu mám 3.12.2015 a teda nárok na nástup na MD podľa termínu pôrodu je 22.10.2015. Ďakujem za pomoc.
avalik
10.09.15,06:04
571/2009 Z. z. Zákon o rodičovskom príspevku

§ 3

(8) Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak

a) aspoň jedna z nich má nárok na materské16) alebo má nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 a 2 alebo § 4 ods. 3, alebo


16) § 10 zákona č. 328/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.
§ 48 a 49 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.


§ 48

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.
veronikasad
10.09.15,06:08
dôvod takéhoto postupu ?
oskvarka
10.09.15,06:37
Áno toto viem, poznám oba tieto paragrafy ale nie som právnik neviem či si ich vysvetľujem správne hlavne keď prax sa mi zdá iná... a možno je to len o slovíčkach..
napríklad sa vo viacerých miestach zákona o materskom píše ako by výraz "nárok na materské" predstavoval len taký ktorý si si uplatnila, tiež viem že žena ktorá ukončí materskú skôr a nastupuje do práce dostáva RP a pri tom logicky stále ešte v tomto čase nárok na materskú má.. ...do toho 34 týždňa od jej začiatku ak nastúpila v riadnom čase - ale nemôže ju čerpať lebo je už zamestnaná v práci a dostáva výplatu. Zároveň sa v tomto paragrafe píše že ak má aspoň jedna osoba nárok na materské tak nieje nárok na RP, ale takmer každá žena poberá po materskom hneď rodičovský príspevok a pritom má otec dieťaťa v tom čase nárok na 28 týždňov MD a aj materského.
k paragrafu 48 len toľko že to je nárok ktorý vzniká ale teda keď si ho neuplatním lebo budem pracovať ešte tak nemám nárok na materské v tomto čase a teda neviem či ani na RP (s prvým dieťaťom). Nieje dokladom k poberaniu RP v praxi potvrdenie že v tom čase si neuplatňujem nárok na materské? aj keď uznávam je napísané tak že aj ja by som to chápala ako že nie ale nie som právnik a naozaj neviem ako si tieto paragrafy vysvetliť. A prax mi na to moc nesedí preto sa pýtam
avalik
10.09.15,07:14
podla mna zbytocne spekulujes ... mozes sa tym pripravit o cast materskeho, zaroven je mozne, ze budes musiet vratit cast RP za cas necerpanej MD pred porodom pretoze narok ti vznikne
oskvarka
10.09.15,07:26
no ja sa tým aj o časť materského pripravím lebo zase nepredpokladám že porodím o 2 týždne neskôr, len za ten čas budem mať výplatu a tá je vyššia ako materské, takže ak by som aj ten RP nedostala tak sa mi to oplatí lebo môj muž zároveň môže dlhšie poberať materské na prvé dieťa, keďže si podal žiadosť takto neskoro až tak aj to je fain. Zaujímam sa o takúto možnosť hlavne pre to že som našla podobnú situáciu teda že ukončenie mužovej materskej skôr z dôvodu čerpania ešte RP za aktuálny mesiac, ale s tým že v danom prípade ešte matka nemala nárok na nové materské. Je mi jasné že ide o špekuláciu, ale podľa mňa to neide proti zákonu. Otázka znie či sa nemýlim.
Katy a R
10.09.15,09:23
veď vyskúšaj .. a daj nám vedieť ;) že ako to dopadlo.
ja by som to nerobila - a utekala by som na MD čo najskôr (ale u každého je to inak)
oskvarka
10.09.15,10:47
no ja sa to chystam skusit ale chcem vediet ci mam naozaj narok lebo u nas na urade som zvyknuta ze sa neda vybavit ani to na co mas narok pokial si to nevies odargumentovat- pripadne ta tety presvedcia ze narok nemas ale tonom hlasu ze presvedcive o zrovna nieje alebo ze nieco take co chces ani neexistuje... jednoducho ani same tetusky nevedia..napriklad ked sme teraz vybavovali muzovu matersku tak tiez ked si sam nenastudujes tak oni pozreaju na cloveka ze co od nich vlastne chce.. takze ked idem nieco vybavovat potrebujem sa aj opriet o nieco.. no ale tak kazdopadne vyskusame...
oskvarka
15.09.15,10:56
Aby som mohla ešte dlhšie poberať výplatu a zároveň môj muž ešte mohol byť na materskej dlhšie keďže nastúpil neskoro aby vyčerpal celý nárok. A samozrejme ak mám ešte nárok na RP tak prečo to nevyužiť, ak sa to dá.
avalik
15.09.15,15:40
Ale ked muz ostane na MD a bude poberat materske, tak nie je narok na RP.
veronikasad
15.09.15,15:47
Jeden deň v oktobri aj novembri bude poberať RP matka (MD otca končí 30.10.) ...