Mayline
10.09.15,10:05
V roku 2011 na Základe zmluvy o dielo a zálohovej faktúry, ktorá bola uhradená bol zaradená do užívania do dlhodobého hmotného majetku klimatizácia. Od tohto roku boli uplatnené účtovné a daňové odpisy v zmysle §32,ods.2/písm.a/. Počas užívania klimatizácie sa počas 4 rokov vyskytli skryté závady spôsobené dodávateľom diela, ktoré neboli ochotní opraviť, došlo k súdnemu sporu a teraz v roku 2015 z dôvodu nesplnenia záväzkov dodávateľa podľa dohody v zmluve, odstupujeme od tejto Zmluvy a vyzývame ich, aby si prišli klimatizáciu demontovať, a vrátili nám zálohu.
1/ Môžme a ktorým dátumom to zaúčtovať ako pohľadávku voči dodavateľovi diela?
2/ Treba opraviť už uplatnené účtovné a daňové odpisy, resp.do ktorého dátumu ich môžme uplatniť / dátum odstúpenia od Zmluvy alebo demontáž zariadenia a prevzatie späť dodávateľom/
3/ako zaúčtovať zostatkovú cenu?
Consultix
17.09.15,14:38
Mas to uz vyriesene, alebo sa pustime do toho? :)
Mayline
18.09.15,12:10
Ďakujem za záujem. Trochu som sa tomu venovala. V podstate otázka 2/ a 3/ už nie je aktuálna, pretože ak sa o klimatizácii účtovalo v zmysle §32, ods.2/písm.a/, tak pri jej vyradení sa odpisy nemenia a zostatková cena pôjde do nákladov. Len ten deň vyradenia a zaúčtovanie pohľadávky teraz riešim. Mala by tam vraj prísť nejaká firma-odborníci, ktorú túto klímu demontujú/ neriešim právne hľadisko ako sa postaví k tomu dodávateľ klimatizácie/, riešim účtovné, mal by sa teda urobiť o tom nejaký zápis a vyraďovací protokol, tým pádom sa klimatizácia prestane užívať, prestanem ju odpisovať, môžem ju aj vyradiť a dať ZC do nákladov? Najväčší problém mám ale so zaúčtovaním pohľadávky voči dodávateľovi, ja si myslím, kým nebudem mať nejaký doklad/dohodu/ , že sa klíma vrátila a dodávateľ je ochotný vrátiť peniaze alebo nejaké rozhodnutie zo súdu, tak na základe čoho a v akej výške mám zaúčtovať tú pohľadávku. myslím si, že ju nemôžem zaúčtovať na základe toho, že im poslali dopisy-výzvu a odstúpenie.
Consultix
22.09.15,08:47
V prvom rade by som sa pozrel na to, ze ako sud vyhondotil tento pravny stav, nakolko je to pre mna nejednoznacne...
Pises, ze ste o majetku uctovali na zaklade ustanovenia, ktore hovori, ze "majetok, ku ktoremu vlastnicke pravo, alebo pravo spravy prechadza na kupujuceho az uplynutim zaplateni kupnej ceny". Toto ustanovenie sa vsak tyka leasingu. Ak dojde k beznemu predaju, tak vlastnicke pravo by malo prejst hned a na zaklade toho vznkine dodavatelovi pohladavka z kupnej ceny. Ved kupna zmluva je obosjtranny vztah, jeden ma povinnosti dodat (previest vlastnicke pravo) a druhy ma za to zaplatiti. Oni namontovali. Ale nevystavili fakturu v zmysle zakona DPH (prepdpokladam, ze dodavatel bol platcom), takze otazne je, ci doslo k dodaniu celeho diela, alebo zostalo nieco nedoriesene...
Dalej pises, ze od zmluvy odsupujete. Odstupenie znamena, ze zmluva sa zrusuje od zaciatku, a musis sa naviest stav ako pred uzavretim zmluvy. Teda: oni budu mat zariadenie a vy budete mat zalohu. Osobne by som o pohladavke voci dodavatelovi uctoval v momente, ked ste od zmluvy odstupili. Nebude ale nespravne, ked ku dnu pravoplatnost rozhodutia o potvrdeni platnosti odstupenia vyradis majetok a zauctujes pohladavku. To, ze oni maju o Vas zariadenie a maju si prist odmontovat je ich vec. Je to Vas zavazok voci nim, fyzicky im to odovzdat, ale o tom uz neuctujes.

Stale mi ale neda pokoj otazka, ci si mala pravo uctovat o taktomo majetku, ak si k tomu nemala fakturu, resp. doklad o dodani. V nadvaznosti na to rozmyslam nad tym, ako by som postupoval, ak by som mal fakturu a podla toho by sm odpisavoal. V tom pripade by som urcite dodanil kupnu cenu, nakolko mi ju musia vratit a samozrejme zostatkova cena by isla do nakladov. Takto by som premietol do vynosov to, co som si za predchadzajuce obdbia premietol do nakladov vo forme odpisov.
Ale co s Tvojim pripadom? Nepoznam presne cisla, ale napriklad bola celkova cena 4000 EUR. Zaplatili ste zalohu 1000. Za 4 roky si dala do nakladov 2000 EUR. Teraz zauctujes pohladavku 1000 EUR za vratenie zalohy do vynosov? Stale si za predchadzajuce roky uplatniladalsich 100 EUR do nakladov, na ktore nemas narok. Ved ste od zmluvy odstupili, ma sa za to, ako keby zmluva nikdy neexisovala - z celkoveho pohladu Ti tda nemohol vzniknut danovy naklad...