marian789
10.09.15,12:45
Dobry den, mohol by som vas poprosit o poradenie v otazke prevodu obchodneho podielu v sro?
Co sa tyka majetku sro (automobil) ten by som previedol pred predajom sro do osobneho vlastnictva, ale mozte mi, prosim, poradit, ako postupovat s peniazmi, ktore ostanu na ucte? Obchodny podiel by sa predaval za cenu nizsiu ako je ciastka na podnikatelskom ucte.

Dakujem velmi pekne za pripadne odpovede.
Consultix
10.09.15,17:41
Pokial budes prevadzat automobil do osobneho vlastnictva, tak pozor na formu a podmienky predaja. Myslim tym transferove ocenovanie, predaj v trhovej cene... K tomu si najdes na Porade vela informacii...
Predaj obchodneh podielu je vec dohody medzi prevadzajucim a nadobudatelom. Prevodom obchodneho podielu ziskava nadobudatel kapitalovu ucast v spolocnosti a tym padom podiel na vsetkych aktivach a pasivach spolocnosti ako takej. Peniaze v pokladni spolocnosti su aktivami spolocnsti, rovnako ako ostatny majetok. Musis si uvedomit, ze nepredavas jednotlivo kazdy kus majetku spolocnsti, ale majetkovu ucast na spolocnosti. Za normalnych okolnosti by mala byt kupna cena obchodneho podielu vo vyske aktiva - pasiva + goodwill. Majetok pri predaji zostava v spolocnosti (teda aj zostaok v pokladni).
V com spociva Tvoj problem? Mas vysoky zostatok v pokladni, ktory tam fyzicky nie je, alebo mas realne peniaze v pokadni a nechces,aby presli na noveho spolocnika?
PetrikNmUno
10.10.15,11:54
Dobry den, tiez ma dana tema zaujima ale moja situacia je trosku ina...sme traja spolocnici v sro. Jeden z nas bohuzial nema uz zaujem spolu-podnikat a chce sa vzdat svojho podielu vo firme.

Je mozne predaj podiel za nizsiu cenu ako bol pociatocny vklad?
Ake formalnosti/dokumenty a "papierovacky" su potrebne?
Dakujem
Consultix
10.10.15,12:02
Obchodny podiel je mozne predat aj darovat. Odplata za prevod je vecu dohody medzi prevadzajucim a nadobudatelom. Bude Vas to stat menej penazi a skroo ziadne starosti, nez keby ste si to riesili vo vlastnej rezii...
"Papierovacky" v kratkosti:
- rozhodnutie VZ o suhlase s predajom OP (pripadne s rozdelenim OP)
- aplikacia / neuplatnenie su predkupneho prava
- podpis zmluv o prevode OP (nutne osvedcenie podpisov)
- dorucenie zmluv spolocnosti
- vypracovanie navrhu na OR.
Jednotlive kroky mozu znamenat dalsie ukony, ako vyzva spoluvlastnikov k uplatneniu si predkupneho prava, suhlasy spravcu dane pri prevode OP, atd...
Cely proces Vam spolahlivo zabezpeci poradenska firma, ktore tieto ukony riesi a zaroven poskytne aj dostatocen poradenstvo ohladom moznosti a ich pripadnych danovych a inych aspektov.
marian789
16.10.15,07:32
Dobry den, dakujem za odpoved, mna by este, prosim, zaujimalo, co robit so zostatkom na bankovom ucte. Nevyplacali sme si dividendy. Je potrebne si tieto dividendy vyplatit a teda platit odvody do ZP? Inak by asi nerozdeleny zisk presiel na noveho majitela obch.podielu. Dakujem.