musicman89
10.09.15,15:40
Dobrý deň,
mám otázku ohľadom ZRF (421). Prebral som s.r.o., ktorá vznikla v roku 2012. V tomto roku vykázala zisk, v ďalšom roku stratu a v r. 2014 zisk. Pri rozdelení zisku z roku 2014 som prišiel na to, že nebolo účtované o tvorbe ZRF zo zisku v roku 2012. V takomto prípade som povinný tvoriť ZRF zo zisku v roku 2012, alebo už len od roku 2014. (t.j. vykonám opravu účtovania minulých rokov - zaúčtujem tvorbu ZRF alebo nie?)
Tvorba ZRF je v zakladateľskej listine podľa § 124 Obchodného zákonníka t.j. je povinná tvorba ročne minimálne 5% zo zisku, najviac však do 10 % zo ZI ročne a najviac do výšky 10% zo ZI.

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.
Consultix
10.09.15,18:29
Spolocnost by mala plnit svoje zakonne povinnosti, a to aj v pripade tvorby rezervneho fondu. Ak teda zo zisku v roku 2015 sa neodvideol prispevok do ZRF, mala by sa tato chyba napravit, a to sposobom ako uvadzas: opravou chyby minulych uctovnych obdobi.
Na problem mozes narazit v momente, ak sa rozdiel zisku uz rozdelil medzi spolocnikmi. Ak zisk zostal nerozdeleny, tak je situacia jednoduchsia, ale pozor aj na stratu z r. 2013, ci nebola uhradena prave zo zisku z r. 2012.