MIŠO T
10.09.15,16:17
zdravim všetkých- poradte. Pracujem v zdravotníctve a budem mat na ambul. externý audit. Z vedenia mi bolo prikázané aby som vykonávateľom auditu neumožnil pristup k osobným údajom pacienta / meno a RC/ . Je to rozumné ???
Ved auditor predsa musí tak isto ako ja zachovavat zakon, ohľadom osobných údajov pacienta.
Ako možem zabranit, aby v PC / alebo na zdravotnej dokumentácii/ nevidel RC a meno pacienta ? , hoci aj on je lekár ---
misoft
10.09.15,14:30
Ty - ako lekár - musíš predsa ochraňovať osobné údaje. Audit sa predsa netýka kariet pacientov, ich diagnóz, vypísaných liekov, ich údajov. Auditori to vedia. Vedenie ti len pripomenulo, aby si na to nezabudol.
Zdravotná dokumentácia pacientov sa riadi podľa zákona na ochranu osobných údajov - sú tam dôverné a citlivé údaje.
V PC - zahesluj si súbory s údajmi o pacientoch.
Ak by sa tam i tak chceli dostať - upozorni auditorov, že sa chcú dostať do zložiek s osobnými údajmi a že ich postup oznámiš ich nadriadeným a budeš žiadať, aby boli vylúčení z vykonávania auditu - tu http://www.udva.sk/
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-540#p20

I keby to bol lekár - nie je to JEHO pacient, teda nemá právo nahliadať do dokumentácie, pokiaľ to ty, alebo pacient neodsúhlasí.
MIŠO T
10.09.15,15:03
Rozumiem tvojej odpovedi- v ramci zákona. Ale audit prave že kontroluje , či zdravotná dokumentácia obsahuje všetké údaje a doklady, vysledky vyšetrení, správy,,, ., podla ISO .Ak zaheslujem databazu, tak nič nezisti, ale ani neskontroluje.
misoft
10.09.15,17:35
Audit nemá právo kontrolovať osobné údaje.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-540#p1
§2 ods.1
Porušoval by tým Zákon o ochrane osobných údajov.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-122#p79 §1; §2; §3; §4 ods.1, ods. 2a - radšej si prečítaj ten zákon.... Audítor nie je oprávnená osoba na ďalšie spracovávanie osobných údajov.
Vravím znova - ak by toto vyžadovali - vyraziť s nimi dvere a podať podnet Úradu pre dohľad nad výkonom auditu pre porušenie Zákona na ochranu osobných údajov - audítor vyžadoval osobné údaje, na ktoré nemal právo.
Prípadne i podať na audítora TO pre porušovanie Zákona na ochranu osobných údajov - snaha o nezákonné získanie osobných údajov tretích osôb.
Ing. Ľubomír Janoška
11.09.15,05:49
Upresnite prosím o aký audit ide, najlepšie s odkazom na legislatívu. "Audit" je široký pojem a rôzni audítori majú rôzne práva. Finančný audítor nepotrebuje vidieť dáta pacientov, ale potrebuje vidieť dôverné dáta z účtovníctva. Audítor bezpečnosti informácií sa - naopak - bude zaoberať skôr osobnými údajmi a ich ochranou.
... Píšete, že audítor je lekár - ak ide o kontrolu z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, tak má oprávnenia zo špecifického zákona, naviac je sám viazaný lekárskym tajomstvom... a riskujete poriadkovú pokutu za marenie auditu, ak mu dáta nesprístupníte.
Ing. Ľubomír Janoška
11.09.15,05:51
:misoft
To, čo píšeš, platí pre finančný audit, ale tu môže ísť o iný audit.
(?)
MIŠO T
11.09.15,06:13
som zdrav sestra na ambul. Ide o audit , ktory budu prevádzat pracovníci z lek komory, odborov a pod. Mne ide o to, že mi moji nadriadení prikázali, aby som pri kontrolovaných dokumentoch stale zakrývala osobne udaje pacientov. - Mavat krycím paperom pred očami kontrol. organu ?????
Ing. Ľubomír Janoška
11.09.15,07:36
Vyžiadajte si písomnú informáciu o audite. Ak ide o kontrolu štátnym orgánom dozoru alebo dohľadu v akejkoľvek oblasti, musí obsahovať odkaz na zákon, na základe akého sa kontrola vykonáva, z toho sa dá zistiť, aké sú práva a povinnosti auditovaných (kontrolovaných) osôb. Pokiaľ Vám nikto nedá záväznú informáciu o predmete a rozsahu auditu (kontroly), nesprístupňujte žiadne osobné údaje.
PS - nechápem, prečo Vás zamestnávateľ nepoučil (preukázateľne!) o vašich právach a povinnostiaich pri audite.
misoft
11.09.15,08:02
Ale i tak.... i v tomto prípade je zachované právo iných osôb na ochranu ich údajov. Takže nemôžu si len tak - pretože niekto nariadil audit - hrabať sa v osobných údajoch pacientov.... nie je totiž zabezpečené - i keď to auditori musia dodržiavať, aby niečo "neuniklo" - a čok keď práve uniknú tie citlivé údaje?

Keby som bol pacientom tohto lekára a zistil by som, že audit sa hrabal v zdravotnej dokumentácii a zisťoval moje údaje a zdravotný stav - tak nielen lekár, auditor, ale možno i štát by mal riadne problémy. Je na to najvyšší zákon - Ústava! Čl.19.
Ak by sa - nedajbože - toto dialo pri audite - v Štrasburgu na súde pre ľudské práva by zo Slovenska urobili trhací kalendár!
MIŠO T
11.09.15,08:33
vdaka za radu.