jued
01.06.06,10:53
Ahojte , chcela by som Vás poprasiť o radu. Ak by živnostník chcel využívať osobný automobil na podnikanie, ale auto je napísané na manželku, môže napísať nájomnú zmluvu medzi manželkou a sebou? V prípade ak áno , tak môže priamo do nákladov účtovať nákup PHM a náhradné diely a odpočítať si z toho DPH ?
Milan Benka
01.06.06,09:14
Ak nadobudli auto počas trvania manželstva, patrí do bezpodielového spoluvastníctva a nie je potrebná žiadna zmluva o prenájme. Ak si chce uplatniť spomenuté výdaje ako dańové, mal by si prihlásiť auto na platenie dane z mot.vozidiel (bolo by dobré, keby ju aj zaplatil).
Milan Benka
01.06.06,09:16
mimotemy Ak je platcom DPH bude mať nárok na odpočet DPH. ( Sme v odd. DzP)mimotemy
jued
01.06.06,09:35
Auto samozrejme prihlási na daň z motorových vozidiel, ale neviem či môže uplatniť paušálnu náhradu a v tom prípade z nákupu PHM si nemôže odpočítať daň. Alebo môže priamo účtovať PHM a ostatné náklady s nárokom na odpočet DPH, resp. či môže zaradiť auto, ktoré je napísané na manželku do majetku firmy?
Milan Benka
01.06.06,09:38
Uplatňuje buď paušál, alebo skutočné náklady. Nikdy nie oboje.
jued
01.06.06,09:44
To mi jasné, len neviem, či môžem zaradiť automobil do firmy , ak technický preukaz nie je vystavený na živnostníka, ale na jeho manželku?
Milan Benka
01.06.06,09:45
Pokiaľ je v bezpodielovom spoluvlastníctve, tak áno.
jued
01.06.06,09:47
Ďakujem Ti pekne za pomoc.
Peterka
01.06.06,09:48
To mi jasné, len neviem, či môžem zaradiť automobil do firmy , ak technický preukaz nie je vystavený na živnostníka, ale na jeho manželku?
Myslím si že na zaradenie do podnikania nie je potrebné aby bol človek zapísaný do technického preukazu ako živnostník.Zaujímalo by ma aké skúsenosti s touto problematikou majú ostatní.