noreason
10.09.15,19:43
Prajem pekny den, stala sa mi dopravna nehoda, pri ktorej som nikoho nezranil, buracka do stromu. *Boli privolani policajti, nevieme zial kym a preco...Do cesty mi vyskocil zajac, v snahe o vyhnutie sa zrazky som auto (uz nepojazdne) zial nezvladol. Policajti mi udelili pokutu 300e. Je to bezny postup? Ziadne prihladnutie na fakt, ze to nebolo mnou zavinene a nikoho som tym neposkodil?
buchač
10.09.15,17:58
Zákon č. 8/2009 Z.z.:

§ 3

(2) Účastník cestnej premávky je ďalej povinný
a) správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam,

§ 16
(1) Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad
misoft
10.09.15,18:02
Trochu divný postup.
Ale! Pokiaľ budeš napr. uplatňovať náhradu škody cez poisťovňu - zápis PZ z miesta havárie sa hodí.
B) Pokiaľ pri havárii nebolo poškodené zariadenie komunikácie, cudzí majetok, nebola zranená žiadna osoba - mali to riešiť ako škodovú udalosť. Pokuta 300€ je totiž udeľovaná za prekročenie rýchlosti mimo obce o 40-45 km/h. Podľa §16 zákona 8/2009 neprispôsobenie rýchlosti jazdy je sadzba 50€ a ak dôjde k havárii - tak je to na správne konanie (a dočasné zadržanie VP).
Dúfam, že si neplatil - bude sa to musieť riešiť v správnom konaní, kde ONI budú musieť dokázať, že si neprispôsobil rýchlosť, alebo že si ju prekročil o 40-45km/h (ale ako to dokážu - neviem).
Zároveň podať podnet Inšpekcii MV na prešetrenie postupu policajtov pri šetrení "škodovej udalosti", prípadne - ak sa zistí, že pochybili - podať na nich TO pre tr.čin zneužívania právomocí verejného činiteľa.
Ak by si bol šikovný - mohol si si ich pri riešení prípadu nahrávať - musia to strpieť! Ak by ti to zakazovali - tak ani sa nerozpakovať a rovno TO.
buchač
10.09.15,18:09
......

Neblázni ...

§ 22, zákon č. 372/1990 Zb.:

(1) Priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky sa dopustí ten, kto
g) poruší všeobecne záväzný právny predpis o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, v ktorého dôsledku vznikne dopravná nehoda,

(3) V blokovom konaní možno uložiť za priestupok podľa odseku 1 písm. a) až i) pokutu do 650 eur
misoft
10.09.15,18:17
......

Neblázni ...
Nebláznim...
Boli i v telke prípady.... dostal šmyk, vyvalil sa do priekopy, rozmlátil svoje auto. Policajti prišli, zmerali, ortieľ vyniesli.... pokuta na rýchlosť a neprispôsobenie a riešené ako škodová udalosť. Zaplatil 60€ a škodu si znášal sám....
Ale vysoliť 300€, pričom si rozbil vlastné auto, nepoškodil dopravné zariadene, nikoho nezranil.... to je VEĽA!
buchač
10.09.15,18:24
......

Neblázni ...
Nebláznim...
Boli i v telke prípady.... dostal šmyk, vyvalil sa do priekopy, rozmlátil svoje auto. Policajti prišli, zmerali, ortieľ vyniesli.... pokuta na rýchlosť a neprispôsobenie a riešené ako škodová udalosť. Zaplatil 60€ a škodu si znášal sám....
Ale vysoliť 300€, pričom si rozbil vlastné auto, nepoškodil dopravné zariadene, nikoho nezranil.... to je VEĽA!
Možno si dotyčný poliš potreboval splniť plán, nakoľko minulý mesiac mal dovolenku..;)
misoft
10.09.15,18:27
......

Neblázni ...
Nebláznim...
Boli i v telke prípady.... dostal šmyk, vyvalil sa do priekopy, rozmlátil svoje auto. Policajti prišli, zmerali, ortieľ vyniesli.... pokuta na rýchlosť a neprispôsobenie a riešené ako škodová udalosť. Zaplatil 60€ a škodu si znášal sám....
Ale vysoliť 300€, pričom si rozbil vlastné auto, nepoškodil dopravné zariadene, nikoho nezranil.... to je VEĽA!
Možno si dotyčný poliš potreboval splniť plán, nakoľko minulý mesiac mal dovolenku..;)
I mne sa to tak vidí... veď nedávno v telke tiež bolo - zlá dodatková tabuľka pod zákazom vjazdu, poliši cálovali jedna radosť a keď ich upozornili, že tam predsa bývajú a je zlá značka - odbili ich, že to ONI neskúmajú, len pokuty vyberajú... A vraj tam za pár hodín vyzbierali niekoľko sto €! A ten "hovorca" Džobaník - mlel len to svoje.
sosak
10.09.15,18:27
Nepovolená jazda po krajnici:
Priestupok Sankcia podľa sadzobníka Sankcia podľa zákona

Jazda po krajnici, s výnimkou zastavenia a státia alebo pri obchádzaní a vyhýbaní sa prekážke cestnej premávky
100 € do 150 €
- v prípade spôsobenia dopravnej nehody dopravný inšpektorát do 650 €

Čítajte viac: http://auto.sme.sk/c/5707813/pozrite-si-aktualny-sadzobnik-pokut-ktorym-sa-riadia-policajti.html#ixzz3lMjE2axL
misoft
10.09.15,18:30
Nepovolená jazda po krajnici:
Priestupok Sankcia podľa sadzobníka Sankcia podľa zákona

Jazda po krajnici, s výnimkou zastavenia a státia alebo pri obchádzaní a vyhýbaní sa prekážke cestnej premávky
100 € do 150 €
- v prípade spôsobenia dopravnej nehody dopravný inšpektorát do 650 €

Čítajte viac: http://auto.sme.sk/c/5707813/pozrite-si-aktualny-sadzobnik-pokut-ktorym-sa-riadia-policajti.html#ixzz3lMjE2axL
To by neprešlo... musela by to byť vedomá jazda po krajnici - okrem toho - píše - vyhýbal sa....
To by potom musel pokutovať i takých, ktorí šmyk náhodou dostali a na krajnicu sa vteperili... Mimochodom - toto sa uplatňuje pri jazde po diaľnici.
Peggynka
10.09.15,18:35
Ako vodič by si mal ovládať zákony (svoje práva) a ako sa máš zachovať,ak nesúhlasíš s tým,ako tvoj priestupok posúdili policajti.V §84 ods.1 Zákona o priestupkoch http://www.zakonypreludi.sk/zz/1990-372 sa píše:
(1) Za priestupok možno uložiť pokutu v blokovom konaní, ak je priestupok spoľahlivo zistený a obvinený z priestupku je ochotný pokutu zaplatiť.
A v §85 ods.4) Poverené osoby sú povinné preukázať, že sú oprávnené ukladať a vyberať pokuty v blokovom konaní. Na pokutových blokoch sa vyznačia údaje o tom, komu, kedy a za aký priestupok bola pokuta v blokovom konaní uložená.
Ak si pokutu zaplatil,alebo podpísal prevzatie šeku na zaplatenie,vyjadril si súhlas s tým,čo je uvedené na pokutovom bloku a tým pádom je vec skončená.
sosak
10.09.15,18:39
Nepovolená jazda po krajnici:
Priestupok Sankcia podľa sadzobníka Sankcia podľa zákona

Jazda po krajnici, s výnimkou zastavenia a státia alebo pri obchádzaní a vyhýbaní sa prekážke cestnej premávky
100 € do 150 €
- v prípade spôsobenia dopravnej nehody dopravný inšpektorát do 650 €

Čítajte viac: http://auto.sme.sk/c/5707813/pozrite-si-aktualny-sadzobnik-pokut-ktorym-sa-riadia-policajti.html#ixzz3lMjE2axL
To by neprešlo... musela by to byť vedomá jazda po krajnici - okrem toho - píše - vyhýbal sa....
To by potom musel pokutovať i takých, ktorí šmyk náhodou dostali a na krajnicu sa vteperili... Mimochodom - toto sa uplatňuje pri jazde po diaľnici.
Takému ujovi, čo vyletí z cesty a vyhovára sa na zajaca a ešte tvrdí že nehodu nezavinil, je pokuta 300 € málo, však na DI mu to vysvetlia. V sadzobníku pokút je viac možností, pri ktorých je možné v prípade nehody uplatniť do 650 € pokutu. My nemáme všetky relevantné údaje o nehode, napr. či nevyletel mimo cestu v protismere, a pod.
Peggynka
10.09.15,18:44
Spomenula som si na český folklór pred cca 10 rokmi (taký schválili zákon ) :eek: :eek:
http://zpravy.idnes.cz/policiste-rozhodli-za-pad-na-kole-az-50-tisic-pokuta-fwe-/domaci.aspx?c=A060902_102904_domaci_mr
To bolo v tom čase 2000 € :D
buchač
10.09.15,18:49
POUČENIE do budúcnosti ?

Ak sa niekto vydrbe vlastnou vinou a nemá havarijné poistenie, nech nevolá policajtov...

Ja som sa onehdá do šancu dal, chytil som šmyk na posypovom (po zime neodpratanom) jemnom štrku. Z auta som vyšiel vedľajšími dverami jak z Apolla :rolleyes:...autá zastavovali, či som v pohode.
Nik nevolal polišov (nik nebol iniciatívny), nuž som si len privolal súkromný odťah a fertig.


Doma to bolo iné...radšej by som pokutu zaplatil ;), ešte aj plyn na mňa vyše týždňa syčal...:cool::---
lujza.j
10.09.15,19:01
niektoré nehody " ídú s nami":D...pri jednej čo som si sama sebe....som syčala na seba...ked si kukáme foto...tak :D:D...
noreason
10.09.15,19:40
zatial sa nic neuzavrelo, zatial som pn, s tym ze sme sa dohodli ze z policie daju vediet a bude sa to riesit po skonceni pn...zatial plati tych 300e, no neviem ci to je mozne postupit do spravneho konania..
buchač
10.09.15,19:45
zatial sa nic neuzavrelo, zatial som pn, s tym ze sme sa dohodli ze z policie daju vediet a bude sa to riesit po skonceni pn...zatial plati tych 300e, no neviem ci to je mozne postupit do spravneho konania..
TY aj čítaš, že kto a čo už bolo napísané ?
Asi veľmi nie, ale za to si hudieš svoje.
Kvôli Tebe zvýrazním jednu vetu, aby si už konečne pochopil.



Ako vodič by si mal ovládať zákony (svoje práva) a ako sa máš zachovať,ak nesúhlasíš s tým,ako tvoj priestupok posúdili policajti.V §84 ods.1 Zákona o priestupkoch http://www.zakonypreludi.sk/zz/1990-372 sa píše:
(1) Za priestupok možno uložiť pokutu v blokovom konaní, ak je priestupok spoľahlivo zistený a obvinený z priestupku je ochotný pokutu zaplatiť.
A v §85 ods.4) Poverené osoby sú povinné preukázať, že sú oprávnené ukladať a vyberať pokuty v blokovom konaní. Na pokutových blokoch sa vyznačia údaje o tom, komu, kedy a za aký priestupok bola pokuta v blokovom konaní uložená.
Ak si pokutu zaplatil,alebo podpísal prevzatie šeku na zaplatenie,vyjadril si súhlas s tým,čo je uvedené na pokutovom bloku a tým pádom je vec skončená.

Už chápeš, alebo ešte stále tápeš ???
Či...???
Peggynka
10.09.15,20:18
zatial sa nic neuzavrelo, zatial som pn, s tym ze sme sa dohodli ze z policie daju vediet a bude sa to riesit po skonceni pn...zatial plati tych 300e, no neviem ci to je mozne postupit do spravneho konania..
Zaplatil si pokutu? Čo si prevzal (a podpísal) od policajtov?Čo je tam napísané-čoho si sa dopustil?
dmc
11.09.15,04:31
Podla mojich osobnych skusenosti si nam vo svojom pribehu o zajacovi ktory ti "znepojazdnil vozidlo a ktoré potom (už nepojazdne) nasledne narazilo do stromu - niečo zamlčal (alebo pridal).. ....a zajaca policajti vypocuvali ?
buchač
11.09.15,04:37
Podla mojich osobnych skusenosti si nam vo svojom pribehu o zajacovi ktory ti "znepojazdnil vozidlo a ktoré potom (už nepojazdne) nasledne narazilo do stromu - niečo zamlčal (alebo pridal).. ....a zajaca policajti vypocuvali ?

...si zabil ! :D :D :D
Ale nie zajaca, toho trafil šľak niekde v poli, keď zdrhal pred policajným výsluchom...;)
lacotinka
11.09.15,05:09
Trochu divný postup.
Ale! Pokiaľ budeš napr. uplatňovať náhradu škody cez poisťovňu - zápis PZ z miesta havárie sa hodí.
B) Pokiaľ pri havárii nebolo poškodené zariadenie komunikácie, cudzí majetok, nebola zranená žiadna osoba - mali to riešiť ako škodovú udalosť. Pokuta 300€ je totiž udeľovaná za prekročenie rýchlosti mimo obce o 40-45 km/h. Podľa §16 zákona 8/2009 neprispôsobenie rýchlosti jazdy je sadzba 50€ a ak dôjde k havárii - tak je to na správne konanie (a dočasné zadržanie VP).
Dúfam, že si neplatil - bude sa to musieť riešiť v správnom konaní, kde ONI budú musieť dokázať, že si neprispôsobil rýchlosť, alebo že si ju prekročil o 40-45km/h (ale ako to dokážu - neviem).
Zároveň podať podnet Inšpekcii MV na prešetrenie postupu policajtov pri šetrení "škodovej udalosti", prípadne - ak sa zistí, že pochybili - podať na nich TO pre tr.čin zneužívania právomocí verejného činiteľa.
Ak by si bol šikovný - mohol si si ich pri riešení prípadu nahrávať - musia to strpieť! Ak by ti to zakazovali - tak ani sa nerozpakovať a rovno TO.

veď si mohol nahrať aj toho VYMYSLENÉHO zajaca :D