mrs.ladybird
10.09.15,21:00
Mam povinnost sa ako podnikatel v akejkolvek (alebo v ktorej forme(?)) podnikania poistit voci skode? V pripade ze dojde k skodovej udalosti, kto je za sposobenu skodu zodpovedny?

....je na slovensku nejaka forma podnikania, z ktorej vyplýva aj povinnost poistit sa v prípade že by došlo k škodovej udalosti? Napríklad: mam malu firmu (akakolvek forma podnikania na SVK) a skladam dake diely pre odberatela, ktore prejdu cez kvalitara ktory ich schvali ale od dodavatela sa vratia ako "kazove" pretoze nie su dobre zlozene, co sposobi ze ani odbertel nevie dodrzat terminy a tym padom mi vznika skoda, pretoze som dodala zle poskladane diely. Mam povinnost zo zakona poistit sa ako podnikatel voci takymto skodam? Kto je zodpovedny za vzniknutu skodu? Clovek od kontroly kvality, cez ktoru presiel produkt a bol schvaleny ako bezchybny ale kontrolor prehliadol chybu? Majitel firmy? Alebo radovy zamestnanec (robotnik), ktory produkt zhotovil podla nakresu? Alebo clovek ktory vyhotovoval nakres? ha! Dakujem vsetkym mudrym hlavam za odpoved, ja v tom mam gulas :)
Peggynka
10.09.15,20:33
Tak narýchlo čo viem,tak zo zákona musia byť napr.poistené CK proti úpadku a poistiť sa určite môžeš (a mala by si sa).Existuje poistenie zodpovednosti za škodu (napr. vadný výrobok) a tam si poistnú sumu určuješ ty a podľa toho platíš poistku.Každá poisťovňa má tento druh poistenia.
https://www.google.com/search?q=poistenie+zodpovednosti+podnikate%C4%BEa+ za+sp%C3%B4soben%C3%BA+%C5%A1kodu&ie=utf-8&oe=utf-8
A takto by mal byť poistený každý zo zamestnancov do výšky zodpovednosti podľa ZP.
mrs.ladybird
11.09.15,14:58
dakujem za odpoved :) o tom poisteni zodpovednosti za škodu viem, skor som mala na mysli ci pri zakladani napr s. r. o.-čky je povinny zakladatel sa poistit voci skode ktoru sposobia jeho pracovnici. Firma v ktorej pracujem ja nieco podobne ma a v pripade nejakych mensich skod sposobenych nedopatrenim v uctovnictve a pod. je firma kryta skrz poistenie. Ale neviem ci je to povinne alebo dobrovolne... :)
misoft
11.09.15,14:59
Nie je to povinnosť - skôr predvídavosť.....
Peggynka
11.09.15,15:25
Povinnosť je pri úvere (napr.).A čo sa týka zamestnancov,viem,že napr. záchranári majú tieto poistky všetci,ale nie zo zákona,ale aby ochránili seba.
Martuk
25.09.15,10:53
takto, povinnosť byť poistení majú napríklad advokáti, geodeti, lekári, ambulancie a podobné profesie a, ako písala Peggynka, cestovné kancelárie. Bežní podnikatelia, ako napríklad veľkoobchody, jedálne, autoservisy a podobne túto povinnosť nemajú.
lubko6394
25.09.15,12:21
Za zle poskladané diely zodpovedáš ako firma Ty. To že to vstupná kontrola odberateľa nezistila neznamená že zásielka bola v poriadku. Guláš v hlave budeš mať potom ako Ti dá odberateľ k náhrade viacnáklady prípadne zastavenie linky, ale pre VW , PSA alebo Kiu asi nedodávaš lebo tie ich pálky by Ťa rýchlo nakopli správnym smerom. Zaujímalo by ma ako garantuješ kvalitu toho čo skladáš ? Alebo si myslíš že zákazník sa pôjde sťažovať a problém riešiť s Tvojim zamestnancom čo to zle poskladal ? Stačí aj jedna " dobrá" reklamácia a môžeš zavrieť firmu. Poistiť sa môžeš - poistné ale ide od výšky poistnej sumy.
Kabaka123
25.09.15,12:23
tak ako hovorí misoft - prevencia lepšia ako liečba ... finančne menej náročná...
Martuk
25.09.15,16:20
a od ďalších faktorov, napr. lokalita, zabezpečenie (samohasiace prostriedky, možnosť trvalého ohlásenia požiaru telefonicky, dostatočná zásoba vody na uhasenie, možný výskyt horľavých a výbušných látok a ďalšie veci) a samozrejme, ako má daná poisťovňa nastavený produkt pre takéto poistenie