bujnoška
10.09.15,21:45
Nasťahovali sme sa do novostavby polyfunkčného bytového domu,asi po dvoch mesiacoch bola na prízemí zariadená jedáleň.Počas varenia obedového menu som často-krát obmedzovaná smradom na balkóne,smrad z kuchyne mi ide aj do izieb a pod..Sťažovala som sa na hygienu-odpoveď bola, že v čase ich kontroly žiaden smrad na ulici nezaznamenali a všetko je v poriadku. Mám ja nejaké práva-keďže smrad sa nedá zmerať ako napr.hluk ??? Ako by som mala postupovať ???
Ďakujem za radu....
avalik
10.09.15,21:09
Byvam v panelaku, a neverila by si - susedia varia tiez ... niekedy suseda podo mnou vypeka/vyvara dobroty aj neskoro vecer ... vona mi ide az do izieb, neubranim sa a musim sa potom niecoho najest.

... alebo v BA okolo Figara byva neskutocna vona cokolady ... napachne mi cele auto .... mam nejake prava?

Ako postupovat? Nuz odstahuj sa na samotu, tam budes mat mozno len svoj smrad.
korela
10.09.15,23:23
Tiež mi prvé napadlo Figaro, celé okolie žije vo vôni čokolády, keby len autá, to je najmenej, ale je to dobrý postreh.
Nie je to síce príjemné, mne počas leta tiež prekážala vôňa z grilovania (už to premiestnili od plotu po rokoch), ale vždy lepšie ako dýchať smrad z chemičiek, alebo ešte horšie ich exhaláty, ktoré sú zdraviu škodlivé.
bujnoške síce nie je čo závidieť, má to pravidelne každý deň, a ja jej uznám, že jej to môže prekážať, o tehotnej žene ani nevravím. Ale lepšie, ako mať dolu prevádzku, predajňu s rybami. To neželám nikomu.
Ale mohli byť na to upozornení už iba z toho dôvodu, že sa im raz bude byt horšie predávať, zníži sa im jeho hodnota.
Keby to bolo v administratívke a hlavne pre zamestnancov a okolie, vrhalo by to iný pohľad. Predsa len ide o byt.
Všetci ľudia nemôžu žiť na lazoch.
expeeert
11.09.15,04:54
Nedá sa porovnávať suseda a reštaurácia, resp. jedáleň. Tá koncentrácia pachov a časové obdobie je predsa len trochu rozdielne. Stačí sa prejsť okolo niektorých reštík, ktoré majú odvetrávanie cez stenu a nie cez strechu a pochopila by si, že smažený zápach sa nedá porovnávať s vôňou nedeľného obeda od susedy :)
dmc
11.09.15,05:02
Mam susedu ktora na balkone podomnou fajcila cca kazdych 30 minut. Smrad ide priamo mne na balkon a kuchyne ktora s nim susedi. Mám nejaké práva ?????



Dohovor nepomohol - kupil som u "cinana" tu najviac vonajucu (zapachajucu) voňavku aka bola k dostaniu. Akonahle som zacitil cigaretovy smrat - . nahol som sa z balkona a osviezoval som vzduch s umyslom aby kvapky dopadali na (fajciara)- resp balkon. aby som si "osviezil vzduch. Po 1 tyzdni prisla suseda sa dohodnut pretoze jej vonavka smrdela (presne ako mne smrdi cigaretovy dym)
arizona
11.09.15,06:07
My mame 100m od domu cisticku. To je este len smard!
A suseda chova svine...

Chces sa vymenit?

Ine nezostava . Iba si zvyknut,alebo sa odstahovat niekam na samotu.
ninka24
11.09.15,06:25
Teda nieje čo závidieť......pred časom sme mali kanceláriu tiež pod reštauráciou a bolo to teda dosť nepríjemné. Kuchyňa bola na prízemí, naša kancelária na prvom poschodí. V lete sa to ešte ako tak dalo, lebo odsávania mali naplno + klímu, ale od jesene do jari to bolo strašné. Len som prešla po chodbe a vlasy a všetko oblečenie mi páchlo kuchyňou..... A keď ešte vyprážali, smrad v celej kancelárii....Myslím, že jediná možnosť, je apelovať na vlastníka reštaurácie, aby zvýšil výkon odvetrania.
lujza.j
11.09.15,07:46
...no bola to asi tvoja voľba nasťahovať sa do polyfunkčného domu.....tam môže vzniknúť kadejaká prevádzka....
korela
11.09.15,10:39
Rozdiel chápem, ja som ju podporila, iba neviem pomôcť nejakým zákonom. Mohli by sa susedia spojiť a spoločne sa sťažovať na hygiene a možno aj na inšpektoráte práce. Grilovačku som spomenula iba preto, lebo tiež vôňa liezla do bytu až z 25 m vzdialenosti, a napriek tomu to bolo cítiť. Nebralo ma to do, ale nemuselo to byť. Zatvorila som okná, bolo vyriešné. Čo nemôžem ovplyvniť, na tom svoje si svoje zdravie neničím. Ku každej situácii treba zaujať postoj.
Tiež nechápem, ako si niekto dovolí grilovať na balkóne. Ale to sa už týka skôr módnych vĺn.
expeeert
11.09.15,10:40
No aj to je jedno z tých nenásilných ale dostatočne presvedčivých riešení :)
korela
11.09.15,10:47
Zaujímavý prístup, keby nemala balkón, fajčila by v byte, neviem, ako by si si poradil. Fajčiari sú večná téma.
expeeert
11.09.15,11:10
keby nebolo keby, boli by sme v nebi :)
arizona
11.09.15,12:31
aj Biolit by ti urobil podobnu sluzbu :D