deha
11.09.15,08:14
Ak zamestnankyňa nedostala rozhodnutie z UPSVAR o zlom zdr. stave dieťaťa, ale je presvedčená , že je lepšie , že doma ostane do 6-tich rokov, má zamestnávateľ podľa ZP povinnosť jej poskytnúť voľno a držať miesto až do 6-tich rokov?Čo vlastne znamená § 166 odsek 4 "tých 5 rokov dieťaťa" to je vlastne aký prípad?
veronikasad
11.09.15,06:22
odst. 4 je prípad, keď zamestnankyňa nastúpi do práce pred dovršením veku 3 rokov dieťaťa (pri zdravom dieťati) a zbytok rodičovskej dovolenky do dovršenia veku 3 rokov sa rozhodne dočerpať neskôr ... (bez nároku na rodičovský príspevok)
deha
11.09.15,06:31
Zaujíma ma to teraz len z pohľadu zamestnania nie poistenia, keď je dieťa rozhod. UPSVAR zdravotne nespôsobilé tak je možné pokyt. RD do 6 rokov , a keď je zdravé tak ide vlastne o neplatené voľno do 5 rokov dieťaťa? Čítala som aj komentár k prísl. § a tam nie je ani slova o tom , že je to § o dočerpaní?
veronikasad
11.09.15,06:36
Prečítaj si poslednú vetu odst. 4, tá o "dočerpaní" hovorí jasne.
veronikasad
11.09.15,06:40
Ano, v prípade zdravého dieťaťa ide o neplatené volno zo strany zamestnávatela. Ale matka sa prihlási v zdr. a soc.poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku a ani odvody do ZP platiť ako samoplatitel nemusí.
Či po návrate z neplateného volna má nárok na návrat na miesto zodpovedajpce pracovnej zmluve zodpovedne odpovedať neviem.
deha
11.09.15,06:43
Takže ak nepreruší -má nárok do 6 rokov a ked preruší a potom pokračuje len do 5 rokov -pri nepriaznivom zdrav. stave?
veronikasad
11.09.15,06:44
Prepáč, nerozumiem poslednej otázke ...
deha
11.09.15,06:49
Myslím to tak: V prípade ak je dieťa so zdrav. indispozíciou /podložené rozhodnutím UPSVAR/ a matka nepreruší čerpanie rodič. dovolenky tak má narok do 6 rokov a keď preruší rod. dovolenku s takýmto dieťaťom a chce potom v jej čerpaní pokračovať tak má nárok podľa toho §166 ods.4 len na dočerpanie do 5 rokov?
veronikasad
11.09.15,06:52
Ak ide o zdravotne postihnuté dieťa a matka poberá rod.príspevok z UPSVaR, má nárok na rod.dovolenku v zamestnaní do doby ukončenia poberania rod.príspevku, max. do dovršenia veku 6 rokov dieťaťa. Tam platí odst. 2, nie odst. 4
deha
11.09.15,06:56
Prepáčte , ja mám nejaké dlhé vedenie, nemôže mi nejak prakticky vysvetliť , pre koho je vlastne v ods. 4 aplikovateľná tá doba 5 rokov, na aký prípad sa to vzťahuje? Veľmi ďakujem.
veronikasad
11.09.15,07:01
Ide o zdravé dieťa, napr. nar. 21.9.2012, RD by mala skončiť 21.9.2015. Matka ukončila RD u zamestnávatela 1.1.2014 a nastúpila do práce. Od 1.10.2015 sa chce znovu vrátiť na RD (musí to oznámiť mesiac vopred). U zamestnávatela môže čerpať RD (bez poberania rod.príspevku z UP) v rozsahu zodpovedajúcemu obdobiu od 1.1.2014 do 21.9.2015.
avalik
11.09.15,07:18
§ 166

(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

(4) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.


Pre zdravé dieťa - podľa ods. 2 je RD do dovŕšenia 3 rokov dieťaťa ... t. j. ak zamestnanec nastúpi skôr, napr. po roku, tak si "ušetril" dva roky RD, ktoré môže vyčerpať až do 5 rokov dieťaťa.

Pre dieťa s nepriaznivým zdravotným stavom - podľa ods. 2 je RD do dovŕšenia 6 rokov dieťaťa ... t. j. ak zamestnanec nastúpi skôr, napr. po 4 rokoch, tak si "ušetril" dva roky RD, ktoré môže vyčerpať až do 8 rokov dieťaťa.


V oboch prípadoch je zamestnanec vedený u zamestnávateľa na "RD", nie na "neplatenom voľne".
Počas RD ide u zamestnanca o dôležitú osobnú prekážku v práci, ktorú je zamestnávateľ povinný ospravedlniť (§ 141 ods. 1).
Zároveň musí zamestnancovi aj počas čerpania RD držať pôvodné miesto.
veronikasad
11.09.15,07:24
O neplatené volno ide v prípade, ak si zamestnanec vyčerpá 3 roky RD a po dovršení 3 rokov veku dieťaťa chce zostať doma so zdravým dieťaťom ...
deha
11.09.15,07:25
Takže resumé: Ak ide o zdravé dieťa: Ak dovŕši 3 roky tak hneď po ukončení 3 ročnej RD musí matka požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno , napr. do 6 r. dieťaťa a pokračuje u poisťovní ako poistenec štátu. Druhý prípad:Ak náhodou preruruší RD skôr ako do 3 rokov , nastúpi do zamestnania a potom chce opať pokračovať v RD so zdravým dieťaťom,tak podľa odseku 4 nejde o neplatené voľno ale o rodičovskú dovolenku len do 5 rokov dieťaťa? Dobre to chápem?
veronikasad
11.09.15,07:27
Ano, len k tej tvojej poslednej vete - do veku 5 rokov veku dieťaťa si môže dočerpať len ten rozdiel, o ktorý skôr nastúpila do práce, ako som uviedla na príklade.
avalik
11.09.15,07:33
Áno ... ja som písala len o dvoch prípadoch a k nim sa vzťahuje aj moje vyjadrenie o neplatenom voľne.
deha
11.09.15,07:41
Ďakujem Vám obom, konečne mi to doklaplo, robím to už roky rokúce, ale len teraz mám taký zložitejší prípad, t.j. keď zdravot. indispozíciu matke po 4 roku dieťaťa UPSVAR neodsúhlasil, ale ona sa odvolávala na tieto paragrafy,že do 5 rokov má nárok, ale podľa horeuved.nemá. Mne nakoniec z toho vyplynulo, že v jej prípade ide o stav, kedy si môže požiadať z/ľa len o neplatené voľno do 6 rokov a zájsť na ZP, kde bude fungovať ako poistenec štátu , na SP zatiaľ neviem, ale asi tiež tak. Ďakujem veľmi, preklepli ste to zo všetkých strán.
veronikasad
11.09.15,07:42
ano, tak ako píšeš.