Ekonomka-SR
11.09.15,21:22
ahojte pravnici a poradaci. Chcela by som Vas poziadat o pomoc. Chcem podat trestne oznamenie na FO. Omylom som zaslala nemalu ciastku na ucet FO a FO uz peniazky vratit nechce (ucet som dostala od PO-ktora ma oklamala a dala ucet na manzelku). Poslala som na adresu FO aj vyzvu na vratenie mylnej platby a nic. Preto som rozhodnuta podat trestne oznamenie. Neviete mi poradit viac, ako to mam formulovat o co sa opriet a pod. Dakujem.
misoft
11.09.15,19:35
Ani nie TO, ale žalobu na XY pre neoprávnené obohatenie. Na nete si nájdi vzor, uprav.
Consultix
11.09.15,19:39
Trestne oznamenie moze prijat ktorykolvek policajny organ. Nemusis trestne oznamenie podavat pisomne (napr. na prislusnu prokuraturu), ale staci zajst na najblizsi utvar policajneho zboru a tam ustne podat trestne oznamenie, z coho sa pise zapisnica a Tebe bude vydane potvrdenie.
misoft
11.09.15,19:42
TO - podľa mňa - nie dobrý spôsob. PZ začne vyšetrovať, preverovať. Pokiaľ má dôkazy, komunikáciu (akúkoľvek) a je známa osoba - rovno žalobu. Je to rýchlejšie, pretože sa to už bude riešiť súdne. A ak uspeje - platobný rozkaz - následne (ak sa onen neodvolá) - exekútor.
buchač
11.09.15,20:31
Consultix
Trestne oznamenie moze prijat ktorykolvek policajny organ. Nemusis trestne oznamenie podavat pisomne (napr. na prislusnu prokuraturu), ale staci zajst na najblizsi utvar policajneho zboru a tam ustne podat trestne oznamenie, z coho sa pise zapisnica a Tebe bude vydane potvrdenie.

Všetko pekné a aj pravdivé.
ALE vlastná skúsenosť mi vraví :

Ak už podávať trestné oznámenie, tak práve opačný spôsob.
To znamená, že všetko hodiť na papier, osobne sa unúvať na podateľňu príslušnej prokuratúry a oproti potvrdeniu (pečiatka a číslo spisu v danej knižke) a aj podpisom pracovníčky podateľne.

Dôvody sa mi nechce rozpisovať.....

-------------------------------------------

misoft
TO - podľa mňa - nie dobrý spôsob. PZ začne vyšetrovať, preverovať. Pokiaľ má dôkazy, komunikáciu (akúkoľvek) a je známa osoba - rovno žalobu. Je to rýchlejšie, pretože sa to už bude riešiť súdne. A ak uspeje - platobný rozkaz - následne (ak sa onen neodvolá) - exekútor

ROZDIEL v podávaní :
Na súd môžeš podať žalobu jedine v občiansko - právnom konaní.
Pri podaní trestného oznámenia na políciu alebo na prokuratúru.
misoft
12.09.15,19:01
Sorry - trochu som to oné - poplietol.... ale podstata zostáva...
dmc
12.09.15,20:47
upresnim - prečo buchač pravdepodobne odporuča prokuraturu. Pretoze prokuratura vykonava v podstate "dozor" nad cinnostou PZ vo veci trestneho konania. Aj tak to odosle na miestne prislusne oddelenie PZ avsak pravdepodobne tam uz budu aj pokyny - ako vo veci konat. Pokyn prokuratora je pre organ PZ zavazny a prokuratura si lehoty dost strazi. kedze to pojde pod urcitym cislom - organ PZ to nemoze len tak "odpinkat" ako by sa dalo pri podani oznamenia priamo na OO PZ
buchač
12.09.15,20:49
:D :D :D
Nie pravdepodobne, ale jednoznačne. ;)
Consultix
13.09.15,17:21
V pohode, suhlasim. Len som reagoval na sposob podania TO v pripade, ak obcan nevie ako to spisat...
Ale ako pises v pripade PR: ak uspeje a nepodaju odpor. Potom sa to natahuje. Dnes je bohuzial taky trend, ze aj obchodne veci sa snazia posuvat do trestnej roviny, lebo je tam vacsie bububu a predvolanie na vysluch ma casto rychlejsi efekt uhrady pohladavky, ako platobny rozkaz...
Consultix
13.09.15,17:23
buchac: Samozrejme s Tebou suhlasim, papierova forma je nejlepsia. Moja reakcia bola len v zmysle alternativy ak oznamovatel nevie/nechce vyuzit pisomnu formu.
Ekonomka-SR
13.09.15,18:53
vsetkym dakujem velme pekne. TIez som hladala na nete a studovala co a ako a co je najvyhodnejsie. Jedna sa mi o to, ze mam obavy, ci policia ma neodpinka - proste da odpoved nech to riesim v obciansko pravnom konani. Rozpravala som sa s jednou pravnickou a to mi povedala, ze to je najcastejsie vyrozumenie od policie. Sud je sakra drahy, tak dufam, ze aspon vyhram.
Bojim sa toho, aby dana FO (podvodnicka jak vysita), aby neoponovala, ze tie peniaze posunula s.r.o.ke, alebo ze bola so mnou nejaka dohoda a pod. A trochu sa aj bojim tych podvodnikov, ci nie su nebezpecni, ale neda mi to nechat to tak.
Ekonomka-SR
13.09.15,18:55
ahoj dakujem. Preco myslis, ze nemam podavat TO?
lacotinka
13.09.15,19:00
" Sud je sakra drahy, tak dufam, ze aspon vyhram "

súd nie je drahý pre výhercu
ak nie som si istý, tak tam neleziem

PS
A nemôže to byť o "dúfaní" , ale iba o "vedení"
Ekonomka-SR
13.09.15,19:04
o vedeni? povedz mi uprimne. Keby si riesil moj pripad, isiel by si do toho?
buchač
13.09.15,19:05
Po poriadku :

1. Polícia je POVINNÁ prijať trestné oznámenie
2. Prokuratúra detto
3. Ak máš kontakt, daj najprv výzvu.
4. Môžeš podať aj o vydanie platobného rozkazu
5. Následne súd a exekútor...teda ak by nereagoval
6. Trestné oznámenie nie je už sranda.
Ak existujú dôkazy (a tie predsa sú na svete), tak dotyčná osoba riskuje minimálne podmienku...a tá sa zapisuje do registra trestov a to je už iný level.
7. Nemalá finančná čiastka predsa za to stojí...či ?
8. Ale to všetko ešte neznamená, že tie love aj dostaneš...ide o súhru viacerých premenných.

Vravím z vlastnej skúsenosti, ale iná kauza.

Dotyčná osoba dostala podmienku a exekútor stále nevie vymôcť čiastku.
No je jedna skutočnosť...takýto dlh sa nedá len tak ľahko zmazať...a ani smrť to celkom nedokáže, lebo dediči proste dedia plusy a mínusy dedičstva.
Ekonomka-SR
13.09.15,19:09
dakujem velmi pekne. Suhlasim s Tebou a neda mi to nechat tak, lebo jedna sa o velku ciastku. Ale mam aj znameho, ktoreho podviedla s.r.o. v inej veci...........a sudi sa uz tusim 7 rokov a nema ani cent. S.r.o. isla do konkurzu a konatel bez penazi, takze zatial je v minuse ten podvdedny :(
lacotinka
13.09.15,19:19
" povedz mi uprimne "

úprimne ti poviem : Neviem
Okrem faktov sa riadim aj :
- pravdepodobnosťou
- analýzou
- indukciou
- ľadvinami
- porovnaním (vložená suma + energia vymáhania) / vymožiteľná suma )
buchač
13.09.15,19:21
Holt iná doba...
Keby sa to stalo v inej dobe (cca 20 rokov nazad)...ajajáááj ;) :D
Ekonomka-SR
13.09.15,19:23
tie ladviny som nepochopila, ale nevadi :)...........ja som v tom laik. chvalabohu doteraz som nemusela take neprijemne zalezitosti riesit, ale mnohi ste tu pravnici, scitani ludia, tak mate skusenosti a viete povedat, co sa oplati a tak.
lacotinka
13.09.15,19:24
ľadviny = niečo ako podvedomie / intuícia
misoft
13.09.15,19:41
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_ako-podat-zalobu/
Žiadaš, aby ti vrátil peniaze, ktoré on získal neoprávnene - a pokiaľ súd rozhodne v tvoj prospech - bude nasledovať vydanie platobného rozkazu a ten má tiež aj exekučný titul.... Takže, ak on prehrá, bude musieť ti ich vrátiť do stanoveného času, inak nastupuje exekútor (čo ho vyjde drahšie, lebo bude platiť aj poplatky exekútora, zablokujú mu všetky účty....)
buchač
13.09.15,19:44
lacotinka (Dnes 22:24) ľadviny = niečo ako podvedomie / intuícia
===============================
ALE pozor na jedno !

Je rozdiel medzi ranným a večerným močom.... :D :D :D


P.S.:
Kuwa...neodolal som...;)
Ekonomka-SR
14.09.15,19:38
ahoj Buchac, v prvom rade dakujem velmi pekne za rady a vysvetlenie. Chcela by sa este opytat, ci nevies aka je premlčacia doba u mylnych platieb - 2 ci 3 roky? Prosim Ta a Ty si pravnik? aj zastupujes pred sudom?
buchač
14.09.15,19:44
Neblázni...;)

Ja a právnik ? Akože vyštudovaný ?
Ale kdeže...právo je taký môj (nazvem) koníček...

Skôr je to o praxi, mojej praxi...buď rozbijem hubu, alebo sa súdim...;) :D
Ekonomka-SR
14.09.15,19:50
ved aj meno mas take bitkarske ,)........ale nevies buchac ci su to 2 roky ci 3 roky?
buchač
14.09.15,20:06
Ja viem všetko...;) :D :D :D

2 roky - premlčacia lehota na uplatnenie nároku z bezdôvodného obohatenia.
misoft
14.09.15,20:58
mimotemy
Nevieš všetko! Iba skoro všetko.
Tu všetko vie len jedna osoba........ vieš kto....
Dav
15.09.15,05:10
Právnické osoby nemajú manželku a peniaze sa na účet neposielajú bezdôvodne, ale z titulu daru, kúpy, nájmu, vrátenia prv poskytnutých peňazí,preddavku, alebo omylom preklepom pri platbe. Ak bolo treba za niečo platiť právnickej osobe, ktorá uviedla číslo účtu inej osoby, predpokladám, že v nejakej zmluve, faktúre, teraz pri vrátení peňazí treba nielen požadovať vrátenie, ale aj odstúpiť od právneho titulu, pre ktorý sa peniaze platili. V konečnom dôsledku boli peniaze poslané za niečo na druhou stranou požadovaný účet. Trestné oznámenie podať môžeš, ale možno nie za to, že si bola uvedená v omyl o majiteľovi účtu pri platbe,ale za poškodenie práva pri odstúpení od zmluvy, za ktorú si na takto uvedený účet platila.
Ekonomka-SR
17.09.15,12:03
dakujem Buchac, si velmi sikovny aj ostatni poradcovia. Vsetkym dakujem
Ekonomka-SR
22.09.15,18:15
ahoj, tak dnes som mala stretko s pravnikom a ten mi poradil dat najprv trestne stihanie par. 236 Trestny cin zatajenia veci a vraj az potom to mam dat na sud. Co hovoris na takyto postup?
Ekonomka-SR
22.09.15,18:19
ahoj, dakujem za Tvoj nazor. Mozno som sa zle vyjadrila. Konatel s.r.o. mi dal ucet , na ktory mam poslat peniaze. Casom som zistila, ze je to ucet jeho manzelky, samozrejme neregirstrovany ale sukromny. Dnes som bola u pravnika, vravel mi pouzit par. 236 Trestny cin zatajenia veci. Aky mas na to nazor?
Ekonomka-SR
22.09.15,18:23
ozaj poradaci, myslite za 50EUR za pol hodku u pravnika je vela? Jednalo sa len o konzultaciu. Ci len ja som taka lakoma?
avalik
22.09.15,18:28
z akeho dovodu si posielala platbu? - bola to uhrada faktury za sluzby/tovar ... uskutocnene/dodane? alebo zaloha? ... vymaha po tebe PO uhradu faktury?
veronikasad
22.09.15,18:39
Ako ti "dal" to číslo účtu ? Na základe čoho si posielala platbu, ktorú požaduješ vrátiť ?
Ekonomka-SR
22.09.15,18:51
konatel nam dal cislo uctu, na ktory mame poslat peniaze , jednalo sa o uhradu faktury za sluzby, ktore ani neboli vykonane. Konatel nas oklamal, ze boli a my sme mu naleteli a este aj zaplatili na ucet, kt.nebol registrovany v spolocnosti.
Ekonomka-SR
22.09.15,18:52
normalne na paprieri, ze mame na toto cislo posielat peniaze. Ja som to vtedy nepreverovala, co je to za cislo uctu.
avalik
22.09.15,19:06
hmm ... zaplatili ste za sluzby, ktorych dodanie ste si neoverili? na fakture nebolo uvedene cislo uctu?
avalik
22.09.15,19:12
"normalne na papieri" - to znamena na zdrape papiera nejake cislo uctu? alebo normalne listom s uvedenim identifikacnych udajov PO s uvedenim ze uhradu faktury cislo ... poukazte na c. uctu ... ?
Dav
22.09.15,19:33
Komu účet patrí a či je registrovaný je predmetom bankového a daňového tajomstva a občanovi tieto údaje nemajú byť legálne poskytnuté. Poskytujú sa len polícii, orgánom činným v trestnom konaní a osobám,ktoré majú oprávnenie prístupu k takýmto údajom. Netvrdím, že nie je pravda, čí je to účet a že nie je nahlásený ako podnikateľský na finančnej správe. Neuviedla si dôvod platenia a dôvod požadovania vrátenia platby, preto mám na to taký názor, že moja rada môže byť len všeobecná, na rozdiel od právnika, ktorý mal potrebné dokumenty a úplné informácie.
Ekonomka-SR
23.09.15,05:36
ahoj Dav, presne tak, ako som ja mala vediet, ze tento účet nie je registrovany v spolocnosti a spolocnost je podvodnicka. Dostala som ucet, na ktory mam platit s tym, ze konatel mi ho uviedol ako druhy ucet spolocnosti a vraj preto mam tam platit, lebo potrebuje rychlo peniaze na material. Ja viem, ze som urobila chybu, ze som neskumala spolocnost a ine dolezite veci. Ani mi vtedy nenapadlo, ze by sa mohlo jednat o podvodnikov. Jednalo sa o spolocnost z dediny. Ta spolocnost sa dostala do fin. problemov a nas zneuzila. Jedna sa mi len to, ci mam sancu uspiet na sude a na policii?
Ekonomka-SR
23.09.15,05:52
iba na papieri.............to znamena, ze nemozem na nich dat TO alebo na sud?
Chobot
23.09.15,06:49
Pod doplnení všetkých relevantných informácií má prípad zase iný rozmer. Z tebou uvedeného nešlo o mylnú platbu, ako si na začiatku uvádzala. Ale po poriadku.

Nejaká firma vám ponúklad služby, za ktoré ste sa dohodli zaplatiť. Oni poslali faktúru (neviem, či vopred alebo až následne, ako sa údajne služba mala poskytnúť), takže ty si bola povinná faktúru uhradiť. Nenapísala si, či na faktúre bolo nejaké číslo účtu, asi áno. Konateľ ti zároveň dal nové platobné inštrukcie (nikde som sa nedočítal z tvojich príspevkov, že ako ti to oznámil, len niekde si napísala, že na papieri - nevieme, či na toaletnom, oficiálnym listom, na žltej lepke alebo servítke. Takže berme to tak, že išlo o legálne oznámenie platobných inštrukcií, ktorých si sa ty držala. Platbu si previedla na ním uvedený účet.

Takže zhrnuté - za faktúru si riadne zaplatila na nejaký účet, ktorý uviedol konateľ. Tým pádom je faktúra uhradená, on už nevymáha úhradu faktúry. Takže nevidím tu žiadny náznak mylnej platby.

Následne uvádzaš, že faktúrované služby neboli dodané. To je ale niečo úplne iné, než mylná platba. Keby si sa teraz obrátila na súd o vrátenie peňazí, myslím, že neuspeješ, lebo protistrana by sa bránila tým, že išlo o platbu za faktúru. Súd by asi neskúmal, či služba bola dodaná alebo nie, lebo predmetom sporu by bolo len vrátenie peňazí.

Takže ty teraz musíš riešiť to, že ti firma žiadnu službu nedodala a preto išlo z ich strany o neoprávnené obohatenie, možno aj o podvod. Na súd sa môžeš obrátiť, ale nie voči majiteľke účtu, ale voči PO. Treba žiadať od tej firmy odstúpenie od služby a vrátenie peňazí, lebo predmet zmluvy nebol dodaný. A vymáhať peniaze od PO. Ako dôkazy doložiš objednávku, prípadnú zmluvu o dielo, faktúru, dodatočné platobné inštrukcie a iné materiály, dôkazy a svedectvá, ktoré preukážu, že služba nebola dodaná. Zároveň budeš žiadať vrátenie peňazí, ktoré sú pre PO neoprávneným obohatením.

Súčasne, ak chceš, môžeš podať TO. Ale skutočne došlo k trestnému činu? Veľakrát sa stane, že služba sa nedodá, alebo sa dodá len čiastočne. Samotné nedodanie tovaru či služby nie je trestný čin. Musela by si preukázať, že išlo o vedomý podvod za účelom vylákania peňazí, pričom dodávateľ možno aj vopred vedel, že služby nedodá.

Ja na tvojom mieste by som podal návrh na vydanie platobného rozkazu, kde by som uviedol celý prípad. Že si si objednala služby, bola poslaná faktúra, v dobrej viere si ju zaplatila a až potom si zistila, že služba nebola dodaná. Z toho dôvodu žiadaš o vrátenie platby ako neoprávneného obohatenia. Predpokladám, že firma podá voči plat. rozkazu námietku a sudca vytýči pojednávanie. Tam sa potom budete donekonečna hádať a dokazovať si, kto má pravdu.
willma
23.09.15,06:53
riaď sa radami právnika - nechápem, aké iné rady ešte chceš
KloferHladny
23.09.15,07:59
Nerozumiem: Právnickej osobe vznikla finančná škoda (peniaze zaslané do luftu). Platbu prikázal konateľ. Ekonomka-SR je u právnickej osoby zamestnancom so zodpovednosťou a právom podpisu prevodného príkazu ?? Ak nie, potom sa nie je o čom baviť.
Z pohľadu PO: Peniaze previedol konateľ bezdôvodne a škodu PO uhradí buď on alebo sa bude PO súdiť s jeho manželkou (PO vyzve manželku na vrátenie platby prijatej bez právneho dôvodu)
Dav
23.09.15,08:09
konateľ je Tvoj zamestnávateľ, ktorý Ti prikázal firemnú faktúru uhradiť na nejaký účet, ktorý Ti dal "na papieri" a teraz sa druhá firma domáha platenia a peniaze sú na účte manželky majiteľa? Rozmotáme Neverending story, len ho opíš presne, lebo už je to 120 diel telenovely z toho, že to z Teba ide ako z chlpatej deky.
Chobot
23.09.15,09:07
JA to chápem, že konateľ je konateľom firmy dodávateľa. Nie jej nadriadený. Firma sa nedomáha platenia, oni už peniaze dostali.

Ale pravdou je, že píše ako Mongol.
Ekonomka-SR
23.09.15,12:16
prepacte, ze sa nejasne vyjadrujem. Ja tu problematiku poznam, ale chapem, ze ak to cita cudzi clovek, mozno je to nejasne.
Ekonomka-SR
23.09.15,12:35
ahoj chobot, neviem preco mi neslo pred chvilou reagovat, napisala som Ti do spravy odpoved.