Wewerka1986
12.09.15,11:05
Dobry den.
Po smrti otca som zostala ako dedic ja a dvaja surodenci s ktorymi nebol otec dlhsie v kontakte a neprejavoval o nich zaujem.Surodenci poslali splnomocnenie na mna aby nemuseli chodit zo zahranicia na pojednavanie.Dedictvo sa uzavrelo v prospech mna na odporucanie notarky kedze neboli v kontakte ale s tym ze dedictva sa nevzdali..Teraz po roku ziadaju cast s dedictva.Mozu to napadnut? Dakujem
arizona
12.09.15,09:47
Na co konkretne ti dali splnomocnenie? Na to,aby si ich zastupovala,alebo aj vyjadrili pisomny suhlas,aby ich ded.podiely presli na teba?
misoft
12.09.15,18:59
Ako čítam....
Aké si mala splnomocnenie? Na to, aby si ich zastupovala pri dedičskom konaní? Ak to takto znelo - t.z. že ty jediná si zastupovala všetkých TROCH!
Alebo ti dali splnomocnenie, kde bolo uvedené, že sa vzdávajú svojho dedičského podielu v tvoj prospech? Potom by si zastupovala všetkých s tým, že dvaja (podľa splnomocnenia) sa vzdávajú podielov.
Ak je prvá varianta - v tom prípade de facto obhospodaruješ aj ich časť podielov z dedičstva a oni majú právo si ho žiadať.

A k vyjadreniu notárky - jej odporúčanie sú len slová - ona NEMÁ čo odporúčať, ona mala konať v znení zákona. A dôvod? Tvrdenie, že bratia neboli v kontakte je chybné - veď ty si mala ich splnomocnenie, ty si ich zastupovala - teda právne bola notárka s nimi v kontakte prostredníctvo TEBA. Taká notárka (ak toto prehlásila) by sa mala vzdať svojho remesla.
Mária27
12.09.15,19:06
Ak ju v splnomocnení nijako neobmedzili, tak konala v ich mene a obrala ich o všetko.
dmc
12.09.15,20:38
Pokial ta v splnomocneni nepoverili prevodom celeho dedicskeho podielu na seba (alebo ste sa takto nedohodli) a ty (hoc aj na podnet notarky) si previedla cely dedicský podiel na seba a teraz nemas v umysle im ich podiely vyplatit (previest) hoc to ziadaju - tak by ma zaujimalo co vidis pri pohlade do zrkadla ???????? .... a ci niesu trosku popraskane a neukazuju niečo podobne prišere. A ako sa ti spava.... ... (jdu blejt velebnosti)
Peggynka
13.09.15,04:15
To ťa notárka nahovorila,že môžeš "okradnúť" svojich súrodencov o dedičstvo,lebo (predpokladám) splnomocnenie bolo napísané laicky?
Citát:...ale s tym ze dedictva sa nevzdali...
Dedičstva sa nevzdali,
Citát:..ale dedičstvo sa uzavrelo v prospech mňa...Môžeš to vysvetliť?
lacotinka
13.09.15,07:50
Vy budete nejaká zvláštna rodina :
- nespomínaš mamu
- otcových synov nazývaš súrodencami a nie svojimi bratmi
- dali ti splnomocnenie a ty si ho využila v prospech seba
misoft
13.09.15,09:37
Naznačil som. Ak mala splnomocnenie len na zastupovanie v právnom úkone dedičského konania a BEZ súhlasu (prehlásenia), že sa bratia vzdávajú podielu - konala za seba a za OBOCH bratov. Takže to dedičstvo patrí všetkým trom. Pomenované prvá varianta.
A k notárke.... ako môže tvrdiť notárka, že nie je s bratmi v kontakte - veď ich predsa ona zastupovala... teda ako keby tam boli všetci... A píšem... táto notárka i za tú "radu" - mala by sa svojho diplomu vzdať a nevykonávať svoju prácu.
majkii
13.09.15,10:24
dá sa pozrieť na vec aj z druhej stránky, ja som mal možnosť vidieť aj druhú stránku mince v našej širšej rodine, takmer podobný prípad v inom časovom rozložení.
Brat sa spolu s manželkou staral o rodičov, aj o ich majetok, finančne im vypomáhal. Sestra emigrovala do šavajčiarska, s rodičmi sa už nestretla (pravdou však je že ani nemohla), rodičov kontaktovala spravidla pohľadnicou, občas telefonicky a pod. Avšak nikdy sa brata nepýtala či treba prispieť napr. finančne. Keď rodičia zomreli poslala generálnu plnú moc na dedičské konanie, dedičstvo sa napísalo na brata. 25 rokov dedičstvo nespochybňovala, v čase smrti rodičov išlo o bezcenné pozemky, cca pred 10 rokmi jedna z parciel získala na hodnote (rádovo v mil. sk), zrazu sa ozvala a žiadala podiel na dedičstve, nasledovala žaloba, na podnet advokáta sestry žalobu ešte pred prvým pojednávaním stiahla - bola by neúspešná,
brat bol natoľko slušný, že jej polovicu peňazí zaslal po ukončení hrozieb no vďaky za opatrovanie rodičov sa nikdy nedočkal
viktorviktor
13.09.15,11:20
uveď zahraničie, je tu mnoho jasnovidcov
branislavp
14.09.15,21:31
Ano, dá sa napadnúť dedicské konanie az do troch rokov od kedy nadobudlo právoplatnosť. Dedičia majú právo na dedičstvo po otcovi, aj keď žijú v zahraničí. Podľa toho čo píšeš, splnomocnenie od súrodencov si mala iba na to, aby si ich na pojednávaní zastupovala ako oprávnených dedičov, ktorí sa nevzdali dedičstva.
Notárka konala protiprávne, keď všetok majetok napísala na Teba. Takej notírke by mali zobrať oprávnenie na vykonávanie notárskej činnosti.Na súde by Tvoji súrodenci boli úspešní. Ale prečo by ste sa mali súdiť, keď vieš, že aj súrodencom patrí dedičstvo po otcovi,. či nie ? Daj sa do opačnej roviny, či by sa Tebe páčilo keby toto spravili Tvoji dvaja súrodenci.
branislavp
14.09.15,21:44
Weverka 1986 a môžeš Ty vôbec spokojne spávať, keď si obabrala svojich súrodencov?
Peggynka
15.09.15,04:44
Apeluješ na svedomie?Ach jaj :mee:
misoft
15.09.15,11:22
Svedomie? U zadávateľky otázky je to len asi "slovíčko" zo slovníka. Veď osoba, ktorej blízki príbuzní veria, splnomocnia ju, aby za nich konala a ona ich oberie o časť ich dedičstva a potom si to pýtajú späť - a ona sa ešte pýta, či to môžu.... - nuž tak tá nejaké to svedomie ani nemá....
ivka70
15.09.15,11:59
doopatrovanie rodicov a podiel na dedicstve su 2 uplne nezavisle veci, ktore miesat dokopy vyvolava len a len rozbroje
v slusnych rodinach sa o rodicov postara dieta, ktore sa moze postarat a neziada za to ziadne sarisfakcie z dedicstva
Wewerka1986
16.09.15,09:02
zo surodencami mam inu matku, a v zivote som ich osobne nevidela. Otec o nich neprejavoval zaujem o ony ho neprejavovali o neho.
Wewerka1986
16.09.15,09:03
povodne sme sa dohodli uste len po telefone ale nic pisomne nemam, teraz zrazu vsetko chcu inak tak preto sa pytam. Viem ze vahu ma papier pred slovom.
misoft
16.09.15,10:00
Ako znelo to "splnomocnenie" od bratov? Bola tam zmienka o vzdaní sa dedičských podielov? Nie?
A teraz chcú - a majú nárok! Buď rada, že si úroky nepýtajú! Ty si bola povinná po ukončení dedičského konania im vydať ich podiel.
A teraz sa veľmô divíš, že si pýtajú svoj majetok!