Janulienka24
12.09.15,17:42
Môjmu priateľovi umrela matka keď mal 18 rokov (aktuálny vek 21). Od troch rokov ho vychovával nevlastný otec. On spolu s jeho matkou si kúpili byt, v ktorom žili. Po smrti matky sa byt predal a synovi nebol vyplatený ani cent. Nevlastný otec mu daroval len auto, ktoré má hodnotu cca 2000€. Má podľa zákona ten syn ešte nárok na peniaze z toho bytu
Chobot
12.09.15,15:49
Otázne je, či vlastníkom bytu bola aj jeho mama. Z napísané mi skôr vyplýva, že majiteľom bol jeho nevlastný otec. Keby bola jeho mam spolumajiteľom, otec by nemohol byt predať. On by bol dedičom matkinho podielu (alebo časti, ak nevlastný otec a jeho mama boli zosobášení).

Ak bol vlastníkom iba jeho nevl. otec, tak syn nemá nárok na peniaze z bytu.

Z uvedeného zadania sa ale nedá jednoznačne odpovedať. Treba upresniť nasledovné otázky:

1. Boli nevlastný otec a jeho mama zosobášení?
2. Kto bol vlastníkom bytu? Len otec, alebo otec aj mama?
3. Prebehlo dedičské konanie po jeho mame?
4. ČO zdedil syn po matke? Má k dispozícii notárske osvedčenie o dedičstve?
Janulienka24
12.09.15,16:00
Matka bola spolumajiteľom bytu. A syn zdedil len to auto. A to mi nie je dosť jasné lebo jeho matka bola dlhodobo veľmi chorá a syn zdedí len to? A doteraz nevidel zápisnicu o dedičstve. Ako má postupovať?
Mária27
12.09.15,17:20
Nech si zo súdu vyžiada osvedčenie o dedičstve. Pravdepodobne mu dali podpísať dedičskú dohodu, že zdedil len auto.
Ak by však zdedil polovicu matkinho podielu (1/4 bytu), treba konať a žiadať vyplatiť peniaze získané za jeho podiel po predaji bytu.
arizona
12.09.15,18:17
kedze mal 18r.bol plnolety,mal by byt prizvany k ded.konaniu. Bol???
dmc
12.09.15,19:00
Preverte si na sprave katastra kto bol vlastne majitelom bytu a kto podpisoval naslednu zmluvu o predaji bytu. Syn je neopomenutelny dedic a musel zdedit minimalne polovicu toho co urcuje zakon. Ako ohol byt realizovany predaj bytu bez pravoplatneho ukoncenia dedicstva - resp. treba preverit osvedcenie o dedicstve ako prebehlo dedenie.
branislavp
14.09.15,21:56
Ja by som poradila takto. V archíve okresného súdu nájdeš dedičské koanie po matke, kde bude uvedené, čo bolo predmetom dedičského konania.
Predsa syn mal byť tiež dedičom po matke.
branislavp
14.09.15,21:59
opravujem konanie