zuzanagall
13.09.15,12:36
Dobrý deň.
Píšem za celý kolektív našej predajne JYSK. Pracujeme v predajni kde je pracovná doba od 8:30 do 19:30. Predajňa je otvorená od 9:00 do 19:00. Do prace prichádzame skôr aby sme pripravili chod našej predajne. / každý deň vynášame ráno stoly a stoličky vonku pred predajňu a večer naspäť do skladu alebo na predajňu/ . Takže oficiálna naša pracovná doba je 11 hodín /0,30 hod prestávka/. Keď si niekto mysli že skončime o 19:30 je naozaj na omyle. Naša povinnosť večer je nielen poupratovať stoly, stoličky ale poupratovať predajňu, urobiť uzávierky, trezor..... Náš vedúci /vedúca / musí napísať maill naším nadradením kto čo robil /presne opísať kto to robil a čo presne robil/ V utorok treba robiť INVENTÚRU každý týždeň je to na iný sortiment / napr. nábytok, posteľne prádlo, kupelňa atd / Neda sa robiť inventúra a predávať. Tak to robíme po pracovnej dobe od 19.30 niekedy do 21.30 niekedy do 22.30 /bez zaplatenia bez náhradného voľna/ Takže sme v práci 13-14 hodín. Ráno nastupujeme znova na 8.30. V stredu je to ešte horšie niekedy sme v práci do 23.00 Po pracovnej dobe musíme roznášať cenovky lebo od štvrtka mame nový leták./nove AKCIE/ Pokiaľ nemáme dobre cenovky v štvrtok ráno máme problém . Pokiaľ nechceme mať problém tak bez ohľadu že sme skončili neskoro večer a čakali sme na nočne spoje domov /alebo taxi/ ráno prídeme aspoň na 7.00 do prace. Ako to mame riešiť už je to po rokoch v prace v JYSKU veľa naozaj nevládzeme. Kolega mal minuli týždeň harmonogram
PO 8.30- 19.30
UT 8.30 -19.30 a skončil o 22.00 /2,5hod/
ST 8.30 – 19.30 a skončil o 23.30 /4 hod /
ŠT 8.30 – 19.30 ráno prišiel na 7.15 /1hod/ to mame 7.5 hodín
PI VOLNO
SO 8.30 – 19.30
NE VOLNO
52,5 + 7,5 nadčas je 60 hod a to mame stále tak každý jeden .
Kolektív je super ale vedúci sa bojí o svoje miesto preto malo bojuje. Na východe je to tak. Každý z náš ma každý týždeň navyše 5 – 8 hod.
Do mesiaca je to koľko ??? sme 7 na predajni firma vie kde ušetriť......
Poprosím o radu a pomoc
veronikasad
13.09.15,10:52
nadčasy vám preplácajú ?
zuzanagall
13.09.15,10:54
nič nemáme preplacane.
veronikasad
13.09.15,10:55
aký týždenný fond prac.času máš v pracovnej zmluve ?
zuzanagall
13.09.15,10:56
40hodin
veronikasad
13.09.15,11:00
Zamestnávatel porušuje § 85 odst. 5 a 9 ZP. Kompetentným orgánom, ktorý zabezpečuje dozor nad dodržiavaním Zákonníka práce je Inšpektorát práce. Podnet môžete podať aj anonymne - to čo si napísala na Porade, pošli tam. Poraďáci to za teba nevyriešia.

§ 85
Pracovný čas
...
(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
...
(9) Priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hodín.
zuzanagall
13.09.15,11:23
posielam Ďakujem
avalik
13.09.15,11:27
K odpovedi od veronikasad doplním:

Upozornite vedúceho predajne na dodržiavanie zákonníka práce, s tým, že keď to nevyrieši napr. do týždňa (organizáciu práce - plánovanie zmien, nadčasy, náhradné voľná/preplácanie) budete informovať o nezákonnom stave štatutára spoločnosti a aj Inšpektorát práce. Vedúci by sa mal spamätať a v prípade, že fyzicky nie je možné všetky úlohy plniť určeným počtom zamestnancov, zabezpečiť prijatie ďalších zamestnancov - je to jeho povinnosť vyplývajúca z pozície vedúceho/manažéra - ak na to nemá "gule" tak nech ide robiť to, čo zvládne. Evidentne vedenie spoločnosti nevie čo sa deje na predajni - a ak o tom vie, tak pomôže jedine Inšpektorát práce. Otázka je tiež ako to funguje na iných prevádzkach.
zuzanagall
13.09.15,12:28
Vedenie spoločnosti vie o všetkom. Vraj všetci na slovensku v Jysku ostavaju ochotne po prac. dobe. Vedúceho to tiež mrzi on tiež taha nadčas len tak. Proste nemôže nám nahodiť smenu dlhšie ako 8.30 - 20.30 / a jedna 0,30min. prestávka /
lacotinka
13.09.15,12:31
nejako nežiješ v realite :D
zuzanagall
13.09.15,12:58
prečo???
veronikasad
13.09.15,12:59
Zuzana, ale Váš týždenný fond prac.času (aj bez ochoty zamestnancov), presahuje max. týždenný prac.čas uvedený v § 85 odst. 9 Zákonníka práce. Navyše píšeš, že žiadne nadčasy vám firma neprepláca ...
lacotinka
13.09.15,12:59
nie ty
Avalík :D
zuzanagall
13.09.15,13:00
to som si myslela
lacotinka
13.09.15,13:02
veď Avalik :D
zuzanagall
13.09.15,13:04
Vedúci je na to krátky. Ked maju miting všetci držia hubu a sam nedokaže nič /každy sa boji o pracu/
lacotinka
13.09.15,13:06
robil som 2 roky u korejcov (a v asi 2-3 firmách patriacich zahraničným ) = ja ťa chápem
lacotinka
13.09.15,13:09
verona
pokiaľ si nerobila v takej firme, ťažko poradíš

PS
Prečo si myslíš, že niekoho zaujíma nejaké číslo = fond pr. času v zmluve ??
Treba to urobiť ?
Treba !

Tak treba robiť a NIE trepať :D
zuzanagall
13.09.15,13:21
dakujem
veronikasad
13.09.15,13:23
Chcela by som ťa vidieť, či by si v nejakej firme robil tolké hodiny zadarmo. Píše, že im žiadne nadčasy nepreplácajú ...
Iné je výrobná firma, keď dostane zákazku, a podstatne iné predajňa ...
veronikasad
13.09.15,13:28
Preto, že to čo je nad rámec týždenného fondu prac.času je nadčas, za ktorý zamestnancovi patrí náhradné volno alebo mzda za nadčas + nadčasový príplatok. Také ľahké - ako odborník na všetko - nevieš ?
zuzanagall
13.09.15,13:28
Nastúpila som tam a tak to tam funguje. Ked pride v utorok mail a maš tam spustu položky na inventuru treba to spraviť..... Ked maš v stredu večer kopu -kopu cenovky na zmenu ceny treba to spraviť... rano príde zakaznik a chce mať dobre cenovky / alebo kontrola ????/ Ked chceš isť domov dvere su otvorene..............ale tvoj kolega tam ostava možno aj do polnoci.....ostaneš a pomôžeš pojdete skor domov ....ked budete šikovny možno už o 22,30
lacotinka
13.09.15,13:30
posledné asi 4 roky (fa išla do červených čísel, tak sa postupne prepúšťalo), čo som robil v prvej firme som mával mesačne plus 10-14 hodín

Takže robil som navyše bez pláce
zuzanagall
13.09.15,13:31
KED TREBA TAK TREBA ale dokedy ???? za 380 - 400 €
veronikasad
13.09.15,13:31
Zuzanka, neriešim to čo robíte po záverečnej. Tvoj pracovný čas, kedy je prevádzka otvorená, nie je v súlade s § 85 odst. 9 Zákonníka práce. Iba ak by si druhý týždeň robila podstatne menej a za dva týždne odpracovala max. 96 hod. do záverečnej.
veronikasad
13.09.15,13:32
Milan, pozri pozorne komentáre pod prvým príspevkom, ona robí "bez pláce" aj 20 hod. týždenne ... A ty si určite nedostával min.mzdu, za tú by si ráno ani do roboty nevstal.
zuzanagall
13.09.15,13:35
To je pravda jeden tyzden mam viac hodin druhy menej
veronikasad
13.09.15,13:38
kolko hodín teda odpracuješ do mesiaca - do konca otváracích hodín ?
lacotinka
13.09.15,13:38
asi 3 - 4 roky som mal aj kotolňu

aby som ju pokryl 4 kuričmi (v noci podľa BOZP dvaja ), robili v zime toľko, koľko vyšlo
aj keď to bolo iba v zime, robili toľko, že by mi prekročili 150 hodín ročne
tak sa im nadčasy na karte spočítali
nezapísali do ekonomiky ako nadčasy
ale v tej výške dostali prémie
(detto to bolo aj s hlukovým :D :D )
veronikasad
13.09.15,13:39
Bolo by vhodné, keby si doplnila harmonogram aj na budúci týždeň, lebo inak sú tieto tvoje informácie zavádzajúce. Píšeš, že druhý týždeň odpracuje menej. Práce po zavretí predajne neriešim, to si musíte s vedením vybaviť sami zamestnanci ...
veronikasad
13.09.15,13:41
to sa robí bežne vo firmách, ale dostali zaplatené, zatial čo Zuzana nie - tak do mojich odpovedí prosím nerýp.
zuzanagall
13.09.15,13:42
posledne mesiace :184 170 192,5 172 169
lacotinka
13.09.15,13:43
keď nebudem rýpať, dostane zaplatené ???????? :D
OK =
ja budem ticho
ty jej to vybav
len jej netáraj medovým motúzom popod fúzom
veronikasad
13.09.15,13:45
Máš v pracovnej zmluve že nadčasy do 150 hod. ročne budú súčasťou mesačnej mzdy ? 380€-400€ je hrubá alebo čistá mzda ?
veronikasad
13.09.15,13:47
Ja jej píšem na čo má v zmysle ZP nárok, zatial čo ty píšeš somariny ... Vybaviť si to musí sama, napr. aj podnetom na IP. Len či potom zostane zamestnancom jej zaručiť neviem. Ale prievan vo firme inšpektori IP určite urobia ...
zuzanagall
13.09.15,13:48
čista mzda
veronikasad
13.09.15,13:50
Ak sa ti dá, prilož výplatnú pásku so zamazanými osobnými údajmi ...
zuzanagall
13.09.15,13:53
jeden tyzden mam napr.37,5 druhy 45,5 potom 51 potom 39
zuzanagall
13.09.15,13:55
nikde sa nezapisujeme takže nie Mame harmonogram a koniec Nemame spravenu inventuru tak po pracovnej dobe počitame. V strddu po prac dobe roznasame cenovky.
veronikasad
13.09.15,13:57
Ach jaj, keď niekto na začiatku urobí z komára vola. Keby si si bola prečítala tie §§-y čo som ti priložila, tak nič riešiť nemusíme ... A čo robíte po pracovnej dobe, to Inšpektorát práce riešiť nebude, lebo na to asi ťažko budú dôkazy...
veronikasad
13.09.15,14:00
ešte doplň mzdu, akú máš v pracovnej zmluve ...
lacotinka
13.09.15,19:11
Mimo jej témy .

Vieš moja zlatá Verona
V neďalekom krajskom meste som v jennej firme :
- dostal za týždeň 4 (slovom štyri :D ) pokusy dať mi hrubé porušenie pracovnej disciplíny
- nejako mi to pripomínalo mobing
- zašiel som pokecať na KIP
- že onééé dôkazy či mám
Tak som to nechal tak
do konca mesiaca som dostal ešte 2 pokusy
Kedže firma viac "ľúbila" jeho ako mňa , odišiel som
Na dohodu :D

PS
Je možné, že sú aj aktívnejší inšpektori
misomiso
13.09.15,20:15
Je naivne sa domnievat, ze stat je schopny ucinne zasahovat do pracovnopravnych vztahov. Iba teoreticky, na napieri to funguje.

Co naozaj funguje, je trh. Ked polovica z vas poda vypoved, mozno sa budu snazit najst dalsich. Ak ich najdu, mete smolu, ak nie maju smolu oni, teda zamestnavatel.

Jednoznacne by som si hladal inu robotu, ak by som nebol spokojny. V pripade ze nie je v okoli ziadna ina robota, by som respektoval ekonomicku realitu. Pretoze sa treba zamysliet, napr, nad tym, preco nakupuju ludia v JYSKu (ja tam nenakupujem, pretoze je to najhorsia cinska kvalita). No - ludia, co tam nakupuju tam chodia preto, ze je to lacne. Ked bude JYSK musiet zamestnat styroch ludi na pobocku viac, je otazka, ci si budu moct udrzat ceny.

Ak nie, pravdepodobne tam prestanu chodit aj ti ludia, ktori tam chodia dnes (chodia tam predsa kvoli cene). Potom JYSK zatvoria, odide zo SK trhu, tazko ho niekto kupi, ako teraz Baumax. Tomuto ziaden inspektorat prace uz vobec nezabrani. To je hola ekonomicka realita.

Nikto nepojde kupit brak do Jysku za 50 EUR ak ho doteraz kupoval za 40 len preto, ze firma za prestala spravat k zamestnancom ako otrokar. Kazdy ti uzna, ze mas pravdu, ale ide kupit tam, kde dostane najlacnejsie.

Teda ak zistia, ze nemaju dost ludi, ktori im tam budu robit 12 hodin, tak sa s tym budu musit vysporiadat, ale zas treba pripomeut, ze je urcite riziko, ze sposob toho vysporiadania moze byt aj bankrot.

Tento probem sa na Slovensku nevyriesi, kym ludia nedostanu odvahu, neprestanu spoliehat na Fica a jeho socialny stat a kym sa viac ludi nezacne stavat na vlastne nohy.

Predpokladam, ze su medzi vami aj chlapi. Mnohi byvaju na dedinach v RD. Napriklad aspon oni by si mohli kupit povedzme sustruh a zalozit zivnost. Budu robit ked uznaju za vhodne a zarobia 3000 EUR mesacne, to garantujem. Ked si nejaka firma chce nechat nieco vysustruzit, tak musi sa nejakym dedom, ktory to robi pri dochodku chodit aj 10 x, tolko ma roboty. A ze by sa mohol zakaznik opytat na cenu, to uz vobec nepripada do uvahy. Musi sa platit to, co si sustruznik zapyta.

Je to naozaj tragikomicke. Mnohe sluzby zufalo chybaju a su tu zakaznici, ktori su ochotni dobre platit. A ludia zatial robia niekde v poondenom JYSKu, kde su nestastni a zarobia 500 EUR, ktore minu na autobus. Dobre kocurkovo.
mirko70
14.09.15,13:25
Dobrý deň. Pracoval som niekoľko rokov v predajni,takže problém chápem. Teraz záleží čo urobíte. Podstatné je aby ste boli 5 minút pred začatím na svojom mieste a pracovná doba vám končí uzatvorením predajne resp. ak pracujete na smeny tak po 7,5 alebo 8 hodinách...nič viac,nič menej. Pracovná zmluva predpokladám je tvorená z brutto zložky. To je iba za tie základné hodiny. Ak stanovený čas dodržíte,neporušíte nič ani vám nemôžu nič strhnúť. Za ostatné zodpovedá vedúci,bodka.Máte dve možnosti: 1.ja som toto dodržiaval,po roku a pol ma síce prepustili ale súd som vyhral ja,takže potom sa chceli dohodnúť ale už som nemal záujem. 2.ak by ste všetci naraz toto dodržiavali,ale myslím naozaj všetci,musí sa to riešiť,pretože celý kolektív určite nevyhodia.Budú vám to síce strpčovať ale otázka znie či vám to za to stojí a ste ochotní aj vydržať do konca.Mne sa to po štyroch rokoch podarilo.