Benko
13.09.15,12:43
Klient má nehnuteľnosť, ktorú postavil, že ju bude prenajímať. Sro a plátca DPH. Už je pol roka po kolaudácii a ešte sa nenašiel vhodný záujemca. A tak má nehnuteľnosť, ktorú postavil za účelom podnikania a dosahovania tržieb, ale nemá k nej žiadne tržby. Náklady na prevádzku sú a vôbec neviem či má nárok na odpočet DPH, keď nemá tržby. A obávam sa, že ani nebude mať tak skoro. On to berie tak, že veď raz sa nájde niekto. Ja to beriem tak, že vôbec neviem čo s tým.
misoft
13.09.15,11:42
Nuž...ber to aj tak, že je to JEHO problém....
lacotinka
13.09.15,12:21
predať
darovať
zahodiť
Benko
14.09.15,19:42
Ani nie, v podstate mám problém ja. Všetky náklady sú s DPH a ja neviem, či uplatniť alebo neuplatniť DPH. Okrem toho v zmluve mám poradenstvo a on sa radí. Ja mu radím predať, ale čo dovtedy.
misoft
14.09.15,19:52
Jááááj .... ty mu robíš financmajstra... no zbohom....
Benko
15.09.15,07:00
Neviem prečo také komentáre, mám daňové doklady na ktorých je aj DPH a nevyužívanú nehnuteľnosť. A neviem, či môžem odpočítavať DPH, keď nehnuteľnosť nie je využívaná na podnikanie. Termín podania DP k DPH sa blíži a stále nie som rozhodnutá, že je správne uplatňovať od štátu DPH. keď žiadne tržby a podľa mňa ani nikdy nebudú. Ak mi nechceš rozumne poradiť, tak tie komentáre prosím ťa nepíš.
KEJKA
15.09.15,12:44
Rozhoduje úmysel - plán využívania. Aj nehnuteľnosť sa dá prenajímať s DPH, aj ked nájom je prvotne (Z_DPH) oslobodená činnosť.
Pol roka po kolaudácii - predpokladám, že pri stavbe sa DPH odpočítavala.
Aj ked je nehnuteľnosť skolaudovaná, podľa mňa nie je ešte dôvod ju automaticky zaradiť do užívanie, kedže sa nevyužíva. Ak je to tak, že sa nevyužíva, radím - nezaraďovať a naďalej všetky - aj prevádzkové - náklady účtovať s odpočtom DPH na obstaranie (Na hlavu postavené, ale termín - uvedenie do užívania - nepustí)

AK je tá nehnuteľnosť súčasne sídlo firmy, alebo je to prevádzka firmy, teda sú tam aj iné prevádzkové náklady, z dôvodu jej reálneho využívania mimo nájmu, tak potom sa využíva a jej zaradenie je správne. Prevádzkové náklady v tomto prípade môžu byť účtované priamo do nákladov a s odpočtom DPH, ak sro má aj iné podnikanie a z toho dosahuje tržby podliehajúce DPH, čo asi tomu tak je, kedže sro je podľa zadania platiteľ DPH.
kukučka
15.09.15,13:16
Dovtedy vychádzaj z toho, že raz tie tržby budú. Predpokladám, že klient má o ne záujem a vie ho aj dokázať, napr ponuky, inzercie a pod.
Zrejme nechce ísť dole s cenou.