freesia
13.09.15,15:51
Chcela by som sa informovať aký je postup v mojej situácii? Chcem odísť do Prahy a hľadať si tam prácu. Zatiaľ som evidovaná na úrade práce. Ak si v zahraničí nájdem nejakú prácu, poprípade budem úspešná na pracovných pohovoroch a prácu získam, musím prísť naspať na Slovensko oznámiť danú skutočnosť alebo stačí poslať kópiu pracovnej zmluvy na adresu úradu práce, kde som momentálne evidovaná?
Na ako dlho môžem odísť do zahraničia hľadať si prácu, bez toho, aby som sa musela každý mesiac hlásiť úradu doma na Slovensku? Na webovej stránke úradu som čítala, že evidovaný je po odchode do zahraničia najneskôr do 15 pracovných dní odo dňa jeho odchodu začať plniť povinnosti úradu. To znamená, že ak sa rozhodnem začať žiť a hľadať si prácu v Česku a kým si žiadnu prácu nenájdem budem sa musieť každých 15 dní vracať na Slovensko? :D ďakujem za reakcie
avalik
13.09.15,13:59
5/2004 Z. z.Zákon o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 34

(15) Uchádzač o zamestnanie, ktorý je poberateľom dávky v nezamestnanosti a ktorý chce odísť do členského štátu Európskej únie s cieľom hľadať si zamestnanie a zachovať si nárok na dávku v nezamestnanosti, je povinný oznámiť úradu dátum svojho odchodu do členského štátu Európskej únie.

(16) Uchádzač o zamestnanie, ktorý oznámil úradu dátum svojho odchodu do členského štátu Európskej únie podľa odseku 15, nie je povinný plniť povinnosti podľa odsekov 6 a 8 odo dňa jeho odchodu do členského štátu Európskej únie.

Viac info ti dajú na ÚPSVaR.
arizona
13.09.15,18:49
Evidencia na UP nie je povinna.Pokial si ale evidovana, musis dodrziavat ich pravidla,lebo si v evidencii ako uchadzac o zamestnaie.Takze ti mozu aj nejake ponuknut,ak sa nedostavis,mozu ta z evidencie vyradit.

Jednoduchsie pre teba bude asi si evidenciu pozastavit,alebo zrusit. V tom pripade si musi sam platit zdr.poistenie.

Lebo ak by si si nasla pracu v zahranici,mas povinnost nielen voci UP,ale aj ZP, kde si povinna osobne nahlasit zmenu do 8 dni.