evkap.
14.09.15,11:30
dobry den, potrebovala by som prerusit rodicovsky dovolenku na 2 mesiace a nastupit do prace..mozem si tieto 2 mesiace neskor vycerpat? da sa naraz dostavat peniaze za rodicovsky prispevok a mzda ? a ako bude pocas tych 2 mesiacov ked si budem dodatocne cerpat rodicovsky prispevok budem akoby na neplatenom volne? alebo prerusi sa vyplacanie rodicovskeho prispevku a neskor sa to vyplati? Vie mi to niekto absolutne "po sedliacky" vysvetlit? dakujem
veronikasad
14.09.15,09:35
Mesiac vopred oznám zamestnávatelovi ukončenie rod.dovolenky a obdobie, na ktoré chceš nastúpiť do práce. Počas neho - tiež mesiac vopred - oznám nástup na rod.dovolenku (presné termíny). Počas obdobia výkonu práce budeš dostávať rod.príspevok v súbehu so mzdou. Či máš nejaké oznamovacie povinnosti voči UP - neviem. Treba sa však na toto obdobie zamestnania odhlásiť z dôch.poistenia ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku a po ukončení zamestnania sa hneď nanovo prihlásiť (nedá sa prihlasovať spätne).

O obdobie výkonu práce sa ti predlžuje rodičovská dovolenka, ktorú si môžeš vyčerpať až do dovršenia 5. roku veku dieťaťa. Ak ide o dieťa zdravé a budeš ju čerpať po dovršení veku 3 rokov, budeš doma bez nároku na rodičovský príspevok.
avalik
14.09.15,09:40
Ak s tým bude súhlasiť zamestnávateľ, tak áno.
Áno, môžeš mať príjem zo zamestnania aj poberať RP.
Počas "dočerpania" RD budeš na RD, nie na NV - samozrejme RP po skončení nároku na jeho poberanie už nedostaneš.

RP a RD sú dva samostatné pojmy a vyplývajú z rôznych zákonov. Prerušením čerpania RD sa ti nepreruší nárok a vyplácanie RP.


ZP
§ 166

(4) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.
veronikasad
14.09.15,09:42
nepotrebuje súhlas zamestnávatela ... Stačí splnenie oznamovacej povinnosti písomne mesiac vopred.
avalik
14.09.15,09:45
Veronika, citovala som zo zakona "...Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť..." nie je tam uvedene, ze "zamestnavatel je povinny"
evkap.
14.09.15,09:53
dakujem