kendy
14.09.15,10:45
Ahojte,
v zamestnaní mám pružnú pracovnú dobu a voliteľný čas, čiže kedy musím byť v práci je 8:00 - 13:00.
Keď som bola u lekára mimo mesto na paragraf, mzdárka mi rátala len 5 hodín a zvyšok si mám odpracovať. Je to tak správne? Lebo v predchádzajúcom zamestnaní som to mala tak isto, ale tam mi rátali bežný pracovný deň - teda 7,5 hod.
Ďakujem
avalik
14.09.15,08:47
§ 143
Prekážky v práci pri pružnom pracovnom čase

(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.

(2) Ak tento zákon alebo kolektívna zmluva pri prekážkach v práci na strane zamestnanca ustanoví presnú dĺžku nevyhnutne potrebného času, za ktorý zamestnancovi patrí pracovné voľno, posudzuje sa ako výkon práce celý tento čas; za jeden deň sa pritom považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.

(3) Prekážky v práci na strane zamestnávateľa sa posudzujú ako výkon práce najviac v rozsahu prevádzkového času v určenom pružnom pracovnom období.

(4) Ak zamestnanec neodpracoval pre ospravedlnené prekážky v práci uvedené v odseku 1 druhej vete celý prevádzkový čas určeného pružného pracovného obdobia, pretože mu v tom bránila prekážka v práci na jeho strane, je povinný bez zbytočného odkladu po jej odpadnutí túto neodpracovanú časť pracovného času odpracovať v pracovných dňoch, ak sa so zamestnávateľom nedohodol inak. Odpracovanie je možné len vo voliteľnom pracovnom čase, ak sa nedohodla iná doba, a odpracovanie nie je prácou nadčas.
kendy
14.09.15,08:52
Ja tomu nerozumiem :-(
veronikasad
14.09.15,08:53
V odst. 1 je presný postup, taký ako uplatňuje tvoj zamestnávatel v súlade so ZP. Náhrada mzdy ti patrí len za dobu základného prac.času..
ivka70
14.09.15,09:00
Je to tak spravne.
Pri pruznom pracovnom case je paragraf maximalne na cas, ktory je povinnym pracovnym casom.

Zakon to v podstate definuje tak, ze zamestnavatel nemoze ani tusit, ze ci by si ty v ramci svojho pohybliveho casu odpracovala len tych 5 povinnych hodin alebo 10 hodin. Preto jednoznacne definuje, ze zamestnavatel plati v takomto pripade len cas straveny u lekara v ramci povinneho pracovneho casu - teda max. 5 hodin.
kendy
14.09.15,09:09
Ďakujem. Škoda, pred tým som nemusela nadrábať, tam brali 7,5 hod. a ak to bolo napr. pol dňa, tak brali príchod alebo odchod podľa toho, kedy bežne prichádzam či odchádzam... záleží asi aj na dohode...
ivka70
14.09.15,09:26
Nezalezi na dohode, plati Zakonnik prace.