monika.a
14.09.15,13:48
Je tu niekto kto účtuje v podvojnom účte hudobnú tvorbu-výrobu cd,dvd? Ide o to, že s.r.o. nahráva hudobné CD a DVD, časť hudby si tvorí konateľ sám, časť si dáva robiť subdodávateľsky, na základe honorárov, faktúr, taktiež vznikajú ostatné náklady napr. na prenájom hudobného štúdia, náklady na nákup oblečenia pre účinkujúcich. Je správne účtovať všetky tieto náklady na prislúchajúce nákladové účty ihneď ako vznikli? A potom následne tržby z predaja CD a DVD na základe faktúr zákazníkom? Taktiež mi nie je jasné, či sa nejakým spôsobom účtuje ak sa časť CD a DVD rozdá na reklamné účely, nakoľko sa nikde neúčtuje o tovare na sklade. Vedel by mi niekto poradiť?
Consultix
17.09.15,15:37
Celkom zlozita problematika, dal by sa o tom napisat roman :)
V podstate si ale musis rozdelit dva najpodstatnejsie zakladne veci, o ktorych pojednavame:
- vytvorenie autorskeho diela (autorska cinnost)
- vytvorenie hudobneho nosica (vydavatelska cinnost)

Autorsku cinnost vykonava fyzicka osoba ako taka. Sro nemoze byt autorom hudby. Sro moze mat autorske prava k hudobnemu dielu, ktore vytvorila fyzicka osoba, a to na zaklade autorskej zmluvy. Tie naklady, ktore suvisia priamo s cinnsotou autora nie je mozne zahrnut do nakladov sro. Urcite ne oblecenie ucinkujucih pri hudobnom diele - to je uz moc pritiahnute za vlasy.
Samozrejme, moze vzniknut zmluva medzi autorom, ucinkujucimi a vydavatelom, ze vydavatel ziska autorske prava a zaroven mechanicke prava (k nosicom), pricom pocas tvorby diela zabezpeci urcite podmienky, ktore musia byt primerane. Danova uznatelnost tychto vydavkov je bremenom danoveho subjektu.

Ak vznikne hudobne dielo, tak sa to ma zaregistrovat. Musite ale rozlisit hudobne dielo, a interpretaciu hudobneho diela. Odporucam obratit sa na milovanu instituciu SOZA...

Vyroba hudobnych nosicov: Nakladom je hlavne poplatok za autorske prava a samozrejme za samotnu vyrobu nosica. Ale urcite nei naklady na vytvorenie autorskeho diela. Aj keby existovala vyssie spominana zmluva, ze vydavatel urcite veci zabezpeci, tak ako vyjadris podiel tychto nakladov na jeden nosic hudobneho diela?

Musis riesit skladovu evidenciu. Musis vediet co Ti pride na sklad ako tovar a co Ti pride na sklad ako reklamny redmet (predpokladajme, ze CELKOVE naklady na 1 ks nosica nebudu vyssie ako zakoona hranica 17 EUR).